Głos teologa i etyka: O chronieniu w rodzinie najcenniejszych wartościZachariasz Łyko - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Szczęśliwie i z nadzieją wkroczyliśmy w progi XXI wieku. Wiek poprzedni - XX - przeszedł do historii, ale nadal jesteśmy pod jego wrażeniem. W pamięci pozostaje świadomość nie tylko dwóch najstraszniejszych w dziejach ludzkości wojen światowych, holokausty i ludobójstwa dwóch totalitaryzmów - nazizmu i komunizmu - oraz Hiroszimy i wszystkich niepokojów świata, ale także czasy wspaniałych osiągnięć nauki i techniki - lotów kosmicznych, rozwoju środków łączności (choćby telefonów komórkowych) oraz osiągnięć w dziedzinie astronomii, elektroniki, biologii i medycyny. Nade wszystko jaśnieje jedno z najpiękniejszych przebudzeń ludzkiego ducha w postaci Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z jej akcentacją godności osoby ludzkiej oraz cennym zapisem dotyczącym, na przykład, tolerancji oraz wolności religii i przekonań.
Wiek XX pozostawił nam jednak w spadku dwa inne powstałe wówczas prądy umysłowe, a mianowicie: z jednej strony tendencje unifikacyjne z wizją powszechnej globalizacji świata, a z drugiej strony zainteresowania indywidualistyczne z rozwojem różnych odcieni postmodernizmu. Oba nurty nieść będą w przyszłości duże szansę cywilizacyjne, a zarazem określone zagrożenia, stanowiąc w obu wymiarach szczególne wyzwania i nadzieje dla dalszego rozwoju największych wartości duchowych i etyczno-moralnych ludzkości. Bez wątpienia do wartości tych należą takie ideały cywilizowanego świata, jak: godność osoby ludzkiej, wolność i równość wszystkich ludzi na Ziemi, równouprawnienie i partnerstwo kobiet i mężczyzn, tolerancja we współżyciu międzyludkim, odpowiedzialność, altruizm i miłość.
Tylko te wartości - tak przecież żywotne, zawsze i wszędzie, we wszystkich okolicznościach życia, zarówno dla poprawnych stosunków międzyludkich, jak i - przede wszystkim - dobrze funkcjonujących małżeństw i rodzin - potrafią się przeciwstawić wszelkim formom przesadnych liberalizmów i rygoryzmów czasów, które nadchodzą oraz wznieść się - pomimo przeciwności - na nowe wyżyny dobra, piękna, prawdy i sprawiedliwości.
W realizacji wspomnianych wyzwań ideowym "wsparciem dla ludzi wierzących będą niewątpliwie najczystsze pokłady wiary (dla chrześcijan - wiary ewangelicznej), a dla ludzi areligijnych - najszczytniejsze przesłania humanizmu.
alielle