SCENARIUSZ-UNIA EUROPEJSKA.doc

(47 KB) Pobierz

SCENARIUSZ

„BAL KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

– POZNAJEMY POLSKĘ , WŁOCHY , BELGIĘ ”

DATA: 19.11.2008 r.

GRUPA: 4-5 -latki

OSOBY ODPOWIEDZIALNE: Marzena Chorążewicz , Renata Szmit

CELE OGÓLNE:

Ø poznanie tradycji, zwyczajów niektórych krajów Unii Europejskiej

Ø zapoznanie z krajami – Polska , Włochy , Belgia

CELE OPERACYJNE: dziecko

Ø potrafi wymienić niektóre państwa należące do Unii Europejskiej – Włochy,

Belgia , Polska

Ø zna nazwę stolice w/w państw

Ø zna barwy narodowe państw - flaga,

Ø potrafi się przywitać w danym języku ,

Ø zna słynne potrawy danego państwa ,

Ø zna postacie z bajek, z danego kraju

Ø potrafi wspólnie się bawić.

METODY:

P integracyjne,

P praktycznego działania,

P słowne,

P oglądowe,

P aktywizujące: pedagogika zabawy

FORMY PRACY:

P indywidualna,

P praca z całą grupą,

P zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

P magnetofon, płyta z nagraniami

P flagi państw

P hymny państw

P kolorowanki dla dzieci

P legenda o Europie

Przebieg spotkania:

1. Wprowadzenie pocztu sztandarowego z flagą Unii Europejskiej .

2. Wysłuchanie hymnu Unii Europejskiej.

3. Zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami dotyczącymi Europy

i Unii Europejskiej :

SPOTYKAMY SIĘ DZISIAJ , ABY POZNAĆ KRAJE EUROPY. CHCĘ ABYŚMY

LEPIEJ POZNALI KONTYNENT , NA KTÓRYM MIESZKAMY.

Na początku posłuchajcie „Legendy o Europie ”

Według legendy na azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego,

tam gdzie dzisiaj znajduje się Liban, żyła księżniczka o imieniu

Europa. Jej ojcem był król Agenor. Pewnej nocy Europie przyśniło

się, że kłócą się o nią dwa kraje o postaciach kobiet. Jedna Azja,

chciała, aby Europa pozostała tu gdzie jest. Druga , kraj leżący po

przeciwnej stronie, otrzymała od króla bogów Zeusa rozkaz

wyprowadzenia jej nad morze.

Następnego ranka księżniczka zbierała nad brzegiem morza muszle.

W pewnej chwili z wody wyszedł potężny, lecz łagodny byk.

Przekonał on Europę by usiadła na jego grzbiecie i popędził przed

siebie. Po drodze byk wyznał Europie, że jest Zeusem, który przybrał

postać zwierzęcia. Uprowadził księżniczkę na grecka wyspę Kretę i

tam pojął ją za żonę.

Pytania do przedszkolaków:

a) kim była EUROPA ?(księżniczką )

b) jak miał na imię władca bogów , który zakochał się w Europie?(Zeus)

c) w jakie zwierzę zamienił się Zeus? (byka )

d) czy Europa bała się byka?

e) na jakiej wyspie wylądowali? (na Krecie )

4. Co to jest UNIA EUROPEJSKA ?

Niektóre państwa zrozumiały ,że lepiej ze sobą współpracować niż

rywalizować . I tak powstał pomysł utworzenia wspólnoty państw -

UNII EUROPEJSKIEJ .

Obecnie w jej skład wchodzi 27 państw.

5. Przedstawienie wyglądu flagi Unii Europejskiej

Flaga Unii Europejskiej – na niebieskim tle 15 gwiazd .

6. Przedstawienie pierwszego kraju – Stolicy Unii Europejskiej – Belgii .

7. Prezentacja kraju BELGIA – grupa III (załącznik 1).

8. Przeniesienie się do następnego kraju – Państwa Unii Europejskiej –

Włoch.

9. Prezentacja kraju WŁOCHY – grupa II (załącznik 2).

10. Wprowadzenie pocztu sztandarowego. Wysłuchanie hymnu.

11. Prezentacja kraju POLSKA – grupa I (załącznik 3) .

12. Rozdanie dzieciom kolorowanek z postaciami bajkowymi poznanych

krajów Unii Europejskiej (załącznik 4).

Opracowały : Marzena Chorążewicz , Renata Szmit .

Załącznik 1

SCENARIUSZ PREZENTACJI GRUPY 6-LATKÓW

„BAL KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ – WITAMY W BELGII”

DATA: 19.11.2008 r.

GRUPA: 6-latki

OSOBY ODPOWIEDZIALNE: Ewa Sztandarska i Magdalena Piotrowska

CELE OGÓLNE:

Ø poznanie tradycji, zwyczajów niektórych krajów Unii Europejskiej

CELE OPERACYJNE: dziecko

Ø potrafi wymienić niektóre państwa należące do Unii Europejskiej – Belgia,

Ø zna nazwę stolicy Belgii – Bruksela,

Ø zna barwy narodowe Belgii – flaga,

Ø potrafi się przywitać w językach używanych w Belgii: flamandzki, francuski,

Ø zna słynne potrawy tego państwa: frytki, gofry, małże, praliny.

Ø śpiewa piosenkę o Unii Europejskiej,

Ø recytuje wiersz o Belgii,

Ø zna postacie z bajek, z tego kraju: Smerfy.

Ø potrafi przygotować symbol związany z Belgią, np.: wietrzyki z bibułek w kolorach barw

narodowych: czarny, żółty, czerwony, flaga Unii Europejskiej.

Ø potrafi wspólnie się bawić.

METODY:

· integracyjne,

· praktycznego działania,

· słowne,

· oglądowe,

· aktywizujące: pedagogika zabawy

FORMY PRACY:

· indywidualna,

· praca z całą grupą,

· zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

· magnetofon,

· piosenka „Unia Europejska” – Śpiewające Brzdące cz. 8,

· wiersz „Belgia” – zasoby własne,

· piosenka „Smerfów świat”,

· chorągiewki, wietrzyki,

· pralinki, frytki, gofry do degustacji dla dzieci,

· kolorowanki – Smerfy.

PRZEBIEG:

1. Recytacja wiersza pt. Belgia, cz. I:

O Belgii można by wiele,

lecz dziś Belgowie się szczycą,

że we wszystkich stolicach Europy

Bruksela – Europy stolicą!

2. Śpiew piosenki z chorągiewkami i wietrzykami (rekwizyty wykonane przez dzieci):

UNIA EUROPEJSKA

Niebieska flaga ubrana jest w gwiazdki,

jest ich dwanaście i każda na piątkę.

Jak w nocy na niebie świecą wszystkie dla nas.

Jesteśmy w Europie i wy i ty i ja.

Ref.: Europo nasza, Europo nasza,

niebieski sztandar powiewa nad głowami.

To unia bez barier, to unia bez granic,

Jesteśmy Europejczykami.

3. Recytacja wiersza pt. Belgia, cz. II:

A jeśli Cię ktoś zapyta:

„Co w Belgii najbardziej zachwyca?

Frytki? Diamenty? Czy Smurfy?”

Stolica – odpowiedz – stolica!”

4. Śpiew piosenki „Smerfów świat” – zaproszenie wszystkich do zabawy w kole.

5. Recytacja wiersza pt. Belgia, cz. III :

Najpiękniejszy rynek w Europie

rozściela dywany z kwiatów!

Zachwyca misterną robotą

z koronek utkany ratusz.

1Bruksela jest

taka śliczna!

wykształcona!

dwujęzyczna…

Gdy tu będziesz w sprawach ważnych,

mów jak ci wygodnie:

„Bonjour” po francusku,

lub flamandzku „Goedemorgen”.

6. Nauka powitania w języku francuskim i flamandzkim.

7. Zaproszenie dzieci do degustacji pralin, frytek i gofrów i zupy brukselkowej – po balu,

rozdanie kolorowanek ze Smerfami.

opracowała: Ewa Sztandarska i Magdalena Piotrowska

Załącznik 2

SCENARIUSZ PREZENTACJI GRUPY 4-5 -LATKÓW

„BAL KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

– POZNAJEMY WŁOCHY ”

DATA: 19.11.2008 r.

GRUPA: 4-5 -latki

OSOBY ODPOWIEDZIALNE: Marzena Chorążewicz , Renata Szmit

CELE OGÓLNE:

Ø poznanie tradycji, zwyczajów niektórych krajów Unii Europejskiej

Ø zapoznanie z pierwszym krajem – Włochami

CELE OPERACYJNE: dziecko

Ø potrafi wymienić niektóre państwa należące do Unii Europejskiej – Włochy,

Ø zna nazwę stolicy Włoch – Rzym ,

Ø zna barwy narodowe Włoch – flaga,

Ø rozpoznaje państwo na mapie po kształcie – but

Ø potrafi się przywitać w języku włoskim ,

Ø zna słynne potrawy tego państwa: spaghetti , pizza ,

Ø zna postacie z bajek, z tego kraju: Pinokio .

Ø potrafi przygotować symbol związany z Włochami – flaga Włoch na opasce na

głowę , flaga Unii Europejskiej.

Ø potrafi wspólnie się bawić.

METODY:

P integracyjne,

P praktycznego działania,

P słowne,

P oglądowe,

P aktywizujące: pedagogika zabawy

FORMY PRACY:

P indywidualna,

P praca z całą grupą,

P zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

P magnetofon, płyta „Muzyka i tańce ludowe krajów unii europejskiej ”

P flaga Włoch

P atrybuty państwa Włochy – ilustracje

P kolorowanki przestawiające Pinokio

Przebieg :

1. Wejście nauczycielki z grupy :

COŚ WAM POWIEM NA POCZĄTEK – MÓWIENIE WŁOCHY TO WYJĄTEK,

NASZ POLSKI POMYSŁ , ANOMALIA – BO WSZĘDZIE MÓWI SIĘ ITALIA

2. Powitanie wszystkich obecnych przez dzieci w języku włoskim :

· CIAO (ciał ) – Cześć ( dzieciom )

· BUON GIORNO (błon dżiorno ) Dzień dobry (paniom)

3. Zaproszenie wszystkich do poznania państwa Włoch :

· Odczytanie przez nauczyciela wiersza , dzieci pokazują charakterystyczne

atrybuty Włoch .

Włochy w słynny but odziane,

morzem śródziemnym otulone,

głośnym śmiechem przywitane

na gondoli przewiezione.

Gdy ochotę masz na pizzę

lub spaghetti w pomidorach,

jedź do Włoch, bo tam na pewno

kupisz to o różnych porach.

Restauracji jest tam mnóstwo

i turystów też tysiące.

To jest miejsce na wakacje,

bo tam zawsze świeci słońce.

A gdy jesteś marzycielem,

co uwielbia miejsca cudne,

więc w Wenecji wsiądź w gondolę,

to z pewnością nie jest nudne.

Dziwne miejsca i budowle

także Włochy różne mają:

Colosseum, wieża w Pizie

do zwiedzania się nadają.

Słynny śpiewak Pavarotti,

znany jest na całym świecie,

a urodził się we Włoszech,

teraz już i o tym wiecie.

" Ave Cesar" wołaj w Rzymie

to stolica jest imperium!

Od antyku aż do dzisiaj

jest Panteon, Koloseum!

4. Przedstawienie dzieciom państwa w państwie RZYM – w jego obrębie

WATYKAN- GDZIE SWĄ WŁADZĘ SPRAWUJE PAPIEŻ (Zdjęcia)

· PAPIEŻ POLAK - JAN PAWEŁ II

· PAPIEŻ BENEDYKT XVI

5. Wysłuchanie muzyki charakterystycznej dla Włoch

· Zabawa przy muzyce

6. Przedstawienie dzieciom włoskiej postaci bajkowej – Pinokio napisana przez

Włocha CARLO COLLODIEGO

OTO PAJACYK , PAJACYK MAŁY

OD RANA HUMOR MA DOSKONAŁY

NA DREWNIANYCH NÓŻKACH PRACUJE

PRZEZ CAŁY ŚWIAT WĘDRUJE

IDZIE POLEM , IDZIE LASEM

SŁOŃCE I DESZCZ SPOTKA CZASEM

CZAPKĘ MA NA GŁOWIE

A GDY KŁAMSTWO POWIE

NOSEK JEGO DREWNIANY

ZOSTAJE WYDŁUŻANY.

7. Przedstawienie EKSPLOZJA WULKANU ETNA – ciekawostka dla dzieci –

przeprowadzenie przez nauczyciela eksperymentu chemicznego – który pozwoli

dzieciom zrozumieć

pojęcie wulkanu.

· We Włoszech znajduje się 7 wulkanów , największy w Europie –Etna.

8. Zakończenie – pożegnanie w języku włoskim

· ARRIVEDERCI (arriwederczi) – Do widzenia.

9. powrót do Polski.

Opracowała : Marzena Chorążewicz , Renata Szmit

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin