DUNAJEC.doc

(185 KB) Pobierz


 

 

Dane ogólne:


Przełom Dunajca w Pieninach, zdjęcie pochodzi z WIKIPEDII

Przełom Dunajca w Pieninach

Rzeka Dunajec - prawy dopływ rzeki Wisły II rzędu, posiada swoje źródła w Tatrach Zachodnich na wysokości 1540 m n.p.m. Powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w miejscowości. Nowy Targ.

·         Długość 160, 6 km (łącznie z Czarnym Dunajcem 247 km), z czego 17 km liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi, a Szczawnicą.

·         Powierzchnia dorzecza wynosi 6 804 km2, z tego w Polsce 4 854, 1 km2, na Słowacji 1 949, 9 km2, (z czego 1 594, 1 km2 przypada na dorzecze Popradu, a 355, 8 km2 - na zlewnię samego Dunajca).

·         Dunajec charakteryzuje się bardzo dużym, gwałtownymi wahaniami poziomu wody (do 11 m w dolnym biegu) i wielkości przepływu (Nowy Targ min. przepływ 1, 60 m3/s, średni 14, 3 m3/s, maks. 604 m3/s; przy ujściu średni 84, 3m3/s zaś maksymalny 3500 m3/s), co skutkowało nieraz katastrofalnymi powodziami (1934, 1970). Utworzone zbiorniki wodne służą celom retencyjnym, energetycznym i rekreacyjnym.

·         Średni spadek Dunajca - 5, 5‰, zaś spadek na odcinku Czchów - ujście do Wisły - 0,7‰.

·         Długość odcinka rzeki poniżej zespołu zbiorników Rożnów-Czchów wynosi 66, 8 km.

·         W 30, 3 km biegu rzeki, poniżej Tarnowa, znajduje się ujście rzeki Biała Tarnowska.

Bieg rzeki:

Po połączeniu potoków źródłowych Dunajec płynie szeroką doliną przez Kotlinę Nowotarską. Następnie zasila Spiętrzenie wód przez zapory w Niedzicy (Jezioro Czorsztyńskie) i Sromowcach Wyżnych (Jezioro Sromowce Wyżne). Przepływając przez Pieniny tworzy malowniczy przełom na odcinku między Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą, jednocześnie będąc rzeką graniczną między Polską a Słowacją. Dalej płynie na północ przez Beskidy Zachodnie (przełom między Pasmem Lubania a Pasmem Radziejowej), Kotlinę Sądecką (po połączeniu z największym dopływem Popradem płynie szeroką doliną wielodzielnym korytem) i Pogórze Beskidzkie. Przełamuje się przez wzniesienia Pogórza Rożnowskiego (zapory wodne: w Rożnowie - Jezioro Rożnowskie i Czchowie - Jezioro Czchowskie) wpływa do Kotliny Sandomierskiej, a następnie obwałowanym korytem przez szeroką dolinę na Nizinie Nadwiślańskiej. Uchodzi do Wisły w okolicach Opatowca.

Charakterystyka zlewni:

Zlewnię Dunajca w dolnym jego biegu można podzielić na dwie części:

·         W części karpackiej - zlewnia o charakterze rolniczo- rekreacyjnym,

·         W części nizinnej - zlewnia o charakterze rolniczo-przemysłowym, z głównym ośrodkiem przemysłowym, jakim jest miasto Tarnów.

Rola rzeki:

Wody Dunajca są zarówno źródłem wody pitnej jak i odbiornikiem ścieków. W dolnym biegu wody rzeki Dunajec są ujmowane dla zaopatrzenia w wodę miast Brzesko i Tarnów oraz dla celów przemysłowych, a głównym odbiorcą są Zakłady Azotowe w Tarnowie. Charakter zlewni sprawia, że głównymi źródłami zanieczyszczeń wód Dunajca są, odprowadzane sieciami kanalizacji lub w sposób niezorganizowany, ścieki bytowo-gospodarcze i komunalne, ścieki przemysłowe i spływy obszarowe.
 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin