11.IB.Wojny grecko-perskie.doc

(53 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              19. 10. 2006

             

Konspekt lekcji historii

w klasie I B

 

Temat: Wojny grecko-perskie

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

·         rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: kolonizacja, kolonia

·         wyjaśnia przyczyny i konsekwencje kolonizacji

·         analizuje problem metody drzewka decyzyjnego

·         rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: metropolia, kolonizacja grecka, falanga, hoplita, barbarzyńca

·         zna działalność w omawianym zakresie Leonidasa, Miltiadesa, Temistoklesa, Dariusza, Kserksesa

·         zna daty: 490 r. p.n.e., 480 r. p.n.e.

·         rozumie przyczyny i konsekwencje wojen grecko-perskich

2.     Metody:

·         praca pod kierunkiem,

·         praca z podręcznikiem oraz ze źródłem historycznym,

·         praca z mapą

3.     Środki dydaktyczne:

·         podręcznik,

·         skoroszyt gimnazjalisty,

·         mapa,

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·         Gdzie znajduje się Grecja?

·         Jakie warunki naturalne istniały w Grecji?

·         Jakie trudności występowały w Grecji przy uprawianiu rolnictwa?

·         Jaka dziedzina rolnictwa przeważała w Grecji?

·         Jakie rośliny uprawiali Grecy?

·         Czym zajmowali się Grecy?

·         Jakie surowce naturalne występowały w Grecji?

·         Jakie rzeczy wytwarzali w Grecji?

·         Jaki był główny środek transportu Greków?

·         Kiedy był największy rozkwit kultury minojskiej?

·         Co świadczy o wysokim rozwoju kultury minojskiej?

·         Za jakiego władcy Kreta przeżywała największy rozkwit?

·         Czym zajmowali się Minojczycy?

·         Jakim pismem posługiwali się Minojczycy?

·         Kiedy istniała kultura mykeńska?

·         Na jakim obszarze istniała kultura mykeńska?

·         Czym zajmowali się Mykeńczycy?

·         Jakim pismem posługiwali się Mykeńczycy?

·         Kiedy upadła kultura mykeńska?

·         Jaki rozpoczyna się okres po upadku kultury mykeńskiej?

·         Co to jest „polis”?

·         Co oznacza słowo „polis”?

·         Co oznacza słowo Hellenowie?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Wojny grecko-perskie

 

1. Kolonizacja grecka

·         Co to jest kolonia?

·         Jakie były przyczyny zakładania kolonii przez Greków?

·         Dlaczego metropolie organizowały wyprawy w celu założenia kolonii?

·         Jakie skutki nastąpiły w wyniku kolonizacji?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Wojny grecko-perskie

·         Jakie były przyczyny wojen grecko-perskich?

·         Jaki był przebieg wojen grecko-perskich?

·         Jakie były najważniejsze bitwy wojny?

·         Jak nazywali się najważniejsi dowódcy greccy?

·         Jakie były skutki wojen grecko-perskich?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 61. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Kolonizacja grecka

a) zakładanie przez miasta-państwa kolonii na wybrzeżach Morza Śródziemnego (Europa, Afryka, Azja Mniejsza) i Morza Czarnego (Krym, Azja Mniejsza)

b) kontakty handlowe pomiędzy metropolią a kolonią

c) skutki kolonizacji

·         rozwój handlu i rzemiosła

·         budowa okrętów

·         upowszechnienie się pieniądza

·         przejęcie osiągnięć cywilizacji Bliskiego Wschodu

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 62-64. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Wojny grecko-perskie

a) przyczyny wojen grecko-perskich

b) przebieg wojen grecko-perskich

·         bitwa pod Maratonem – 490 r. p.n.e. (Militaides)

·         bitwa w przesmyku Termopile – 480 r. p.n.e. (Leonidas)

·         bitwa morska pod Salaminą – 480 r. p.n.e. (Temistokles)

c) skutki wojen grecko-perskich

·         wzrost znaczenia Aten

·         wzrost poczucia odrębności kulturalnej Hellenów

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         Co to jest kolonia?

·         Jakie były przyczyny zakładania kolonii przez Greków?

·         Dlaczego metropolie organizowały wyprawy w celu założenia kolonii?

·         Jakie skutki nastąpiły w wyniku kolonizacji?

·         Jakie były przyczyny wojen grecko-perskich?

·         Jaki był przebieg wojen grecko-perskich?

·         Jakie były najważniejsze bitwy wojny?

·         Jak nazywali się najważniejsi dowódcy greccy?

·         Jakie były skutki wojen grecko-perskich?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

 

W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 1,2,3,4,5/35-37.

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin