2. Kontraktowanie i rozliczanie.rtf

(15259 KB) Pobierz

 

Podstawa prawna

 

ustawa o ZOZ - art. 54 - jednym z ustawowo dopuszczalnych źdeł finansowania zakładu może być umowa na odpłatne udzielanie świadczeń zdrowotnych

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej (NFZ)

  Zgodnie z art. 132. ustawy ubezpieczeniowej umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a dyrektorem oddziału wojewódzkiego Funduszu jest podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przez Fundusz.

  Art. 139. 1.  zawieranie przez Fundusz umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem art. 159, odbywa się po przeprowadzeniu postępowania w trybie: konkursu ofert albo rokowań

Fundusz sam nie udziela, a jedynie organizuje ich udzielanie. Świadczeniobiorca (pacjent) może uzyskać świadczenie gwarantowane (tj. finansowane ze środków publicznych) tylko od świadczeniodawcy mającego umowę z NFZ (potocznie zwaną kontraktem).

umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określa w szczególności:

                      rodzaj i zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej,

                      warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej,

                      wykaz podwykonawców oraz wymagania dla nich inne niż techniczne i sanitarne, określone w odrębnych przepisach (bowiem świadczeniodawcy mogą zlecać podwykonawcom udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Funduszem, jeżeli umowa tak stanowi),

                      zasady rozliczeń pomiędzy Funduszem a świadczeniodawcami,

                      kwotę zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy,

                      zasady rozpatrywania kwestii spornych,

                      postanowienie o rozwiązaniu umowy, które może nastąpić za uprzednim, nie krótszym niż 3 miesiące okresem wypowiedzenia, chyba że strony postanowią inaczej

              to elementy obligatoryjne i przedmiotowo istotne (essentialia negotii) kontraktu. Umowy mogą zawierać także inne postanowienia.

OGÓLNE WARUNKI UMÓW

Na podstawie art. 137, ust. 9. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Minister Zdrowia ustalił ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiące załącznik do rozporządzenia z 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (DzU nr 81, poz. 484).

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem przedmiotem kontraktów jest udzielanie świadczeń w następujących rodzajach:

1.       podstawowa opieka zdrowotna,

2.       ambulatoryjna opieka specjalistyczna,

3.       leczenie szpitalne,

4.       opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień,

5.       rehabilitacja lecznicza,

6.       świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej,

7.       leczenie stomatologiczne,

8.       lecznictwo uzdrowiskowe,

9.       pomoc doraźna i transport sanitarny,

10.    profilaktyczne programy zdrowotne,

11.    świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie,

12.    zaopatrzenie w wyroby medyczne bęce przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi,

13.    programy zdrowotne,

14.    ratownictwo medyczne,

15.    opieka paliatywna i hospicyjna.

 

W zależności od profilu działalności ZOZ-y zawierają od jednej przez najczęściej kilka aż do kilkunastu umów z NFZ w zbliżonym czasie na udzielanie świadczeń zdrowotnych w poszczególnych sferach, w tym przede wszystkim w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistyki.

W przypadku, gdy stroną kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia jest zakład opieki zdrowotnej, rodzaj i zakres udzielanych przez dany ZOZ świadczeń zakontraktowanych przez NFZ powinien odpowiadać treści statutu danego zakładu, nie ma bowiem możliwości zakontraktowania przez Fundusz usług, które nie zostały wymienione w statucie zakładu opieki zdrowotnej.

Każdy zakład opieki zdrowotnej jest zobowiązany do systematycznego i ciąego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania oraz do poddania się kontroli przez NFZ. Szczegółowe obowiązki zakładu uzależnione są od rodzaju świadczeń zdrowotnych, których dotyczy umowa z NFZ, i są w niej, a także w odpowiednich zarządzeniach prezesa NFZ uregulowane.

 

 

Koszyk świadczeń gwarantowanych

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 30 sierpnia 2009 r.

w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej

Rozporządzenie określa: wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej

Warunki zawierania umów

Warunki zawierania umów o udzielanie świadczeń w poszczególnych zakresach na rok 2011 są szczegółowo opisane w zarządzeniach prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=0&dzialnr=2&artnr=4215

Obowiązki ZOZu

ZOZ zobowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby bęce w dyspozycji świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.

ZOZ jako świadczeniodawca jest także zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń wykonywanych na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 136b, ust. 2. ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2007 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej (DzU z 2008 r., nr 3, poz. 10)

określa szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia.

Procedura zawierania kontraktu

Zawieranie przez Fundusz umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odbywa się po przeprowadzeniu postępowania w trybie konkursu ofert albo rokowań.

Fundusz jest zobowiązany zapewnić wne traktowanie wszystkim świadczeniodawcom biorącym udział w postępowaniu o zawarcie umów. Postępowanie takie musi być przeprowadzone z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji, a wszelkie wyjaśnienia, informacje i dokumenty związane z nim muszą być udostępniane świadczeniodawcom na równych prawach.

Rokowania

Postępowanie w trybie rokowań może być przeprowadzone, jeżeli:

1) uprzednio prowadzone postępowanie w trybie konkursu ofert zostało unieważnione, a szczegółowe warunki postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej są takie same jak w konkursie ofert lub

2) zachodzi pilna potrzeba zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, której wcześniej nie można było przewidzieć, lub

3) jest ograniczona liczba świadczeniodawców, nie większa niż pięciu, mogących udzielać świadczeń opieki zdrowotnej bęcych przedmiotem postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (art. 144. ustawy ubezpieczeniowej). 

Konkurs ofert

W celu przeprowadzenia postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trybie konkursu ofert Fundusz zamieszcza stosowne ogłoszenie.

Zamawiający (NFZ) przygotowuje wzór lub formularz oferty, a świadczeniodawca ubiegający się o zawarcie umowy składa ofertę zgodnie z tym wzorem lub formularzem.

W celu przeprowadzenia postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dyrektor oddział...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin