Rozwój dziecka.doc

(28 KB) Pobierz
PSYCHOLOGIA ROZWOJOWA W 23

                                       PSYCHOLOGIA ROZWOJOWA    W             23.10.2003

 

 

 

    Relacje emocjonalne z otoczeniem społecznym              Rozwój fizyczny dziecka

 

Rozwój dziecka

    Dojrzewanie, rozwój umysłowy                        

 

S.Johnson, Osobowość synbiotyczna

 

·         1m-c życia – emocjonalne ekspresje zainteresowania, odruchowy uśmiech, ekspresja bólu, wstrętu, radości, smutku i zdziwienia.

Dostrzega u matki radość, smutek, zdziwienie. Inaczej patrzy na twarze(przypatruje się)

A inaczej na geometryczne kształty.Reaguje on na wzmocnienie płynące ze strony otoczenia: niepokój, płacz.

·         2-3m-c życia (niemowlę) – uśmiech społeczny( w odpowiedzi na uśmiech), początek wokalizacji skierowanej do innych osób(gaworzenie), silna dążność do wzajemnego patrzenia na siebie, reaguje na ludzki głos, emocjonalne wyraźne ekspresje złości, smutku. Reakcje niepokoju i wycofania się wtedy gdy dorosły robi „martwą minę”- maskowaty wyraz twarzy, zróżnicowana odpowiedź na radość, złość i smutek matki, wyrażana mimiką i głosem.

·         4-6m-c życia – bada wzrokiem całą twarz dokładnie, wywiera wpływ na dorosłego, by się nim zajął. Rozpoznaje po tygodniowej przerwie osobę raz widzianą. Wcześniej posługuje się obrazami niż znakami, słowami. Rozpoznaje zabawkę, która go rozśmieszyła po 1-2 m-cach. Początek manifestacji lęku przez mimikę twarzy.

·         7-11m-c życia – emocjonalna, pełna ekspresji lęku o różnym stopniu nasilenia. Rozróżnia z twarzy lęk u innych. Rozpoznaje twarze wyrażające zdziwienie, zdolność ujawniania mimicznych ekspresji: zainteresowania, zadowolenia, zdziwienia, smutki, złości, wstrętu, lęku. Korzysta ono z reakcji dorosłych. Początek intencjonalnej komunikacji- dziecko zaczyna mówić, „żartować” o wszystkim co chce, wedle swoich potrzeb. Dostraja się do stanów emocjonalnych opiekuna.

·         1 rok życia ( do 2 roku) – większa zdolność rozumienia zachowań społecznych oraz naśladowczych( naśladowanie od roczne) przysłuchuje się mowie kierowanej do niego i zaczyna powtarzać pewne rzeczy. Początki spełniania próśb innych osób.

 

Dziecko przychodzi na świat emocjonalnie zaopatrzone w umiejętności przejmowania zachowań, gestów, dorosłych.

 

J. Praget : Rozwój emocjonalny inteligencji.

 

·         0-2 rok – inteligencja sensomotoryczna o zdolnościach dziecka w tym okresie śwaidczy przede wszystkim działanie i spostrzeżenie, inteligencja praktyczna.

·         1 miesiąc – ćwiczenia odruchów: ssania, chwytania, obejmowania, kroczenia. Są to zachowania zorganizowane są ćwiczone i modyfikowane.

·         1-4 miesiąc – złożone wzorceè schematy sensomotoryczne przez które poznaje najbliższe otoczenieèasymilacja z otoczeniem, następuje koordynacja schematów i różnych modalności zmysłowych, koordynacji wzroku i słuchu.

·         4-8 miesiące – procedury działania: początki intencjonalnego działania: upuszczenie przedmiotu, rozumienie przyczynowości.

·         8-12 miesięcy – pełne intencjonalne zachowania za pomocą pamięci obrazowe- dziecko nie myśli nad swym zachowaniem, lecz pamięta pewne schematy działań.

·         12-18 miesięcy – aktywne próby i błędy, umiejętność posługiwania się narzędziami.

·         18-24 miesięcy – początki reprezentacji umysłoweè inteligencja wewnętrznaè wykorzystanie znaków, symboli do obrazowania i oddziaływania w umyśle na świat.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin