pstryk.doc

(47 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 

dla dzieci 5-6 letnich

OPRACOWANY I PRZEPROWADZONY

PRZEZ MGR EDYTĘ GAWLIK

w dniu 21 listopada 2007r.

 

 

Tematyka kompleksowa: Poznajemy urządzenia elektryczne.

 

1. TEMAT: „Pstryk”.

 

Cele:

Ø      Zapoznanie dzieci z urządzeniami elektrycznymi

Ø      Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych

Ø      Zapoznanie dzieci z zastosowaniem prądu elektrycznego (światło, ciepło) i dwóch źródeł prądu ( bateria  elektryczna, gniazdo sieci elektrycznej)

Ø      Rozwijanie zainteresowań technicznych

Ø      Poszerzanie czynnego słownika dzieci

 

Metody:

słowna, pokazu i obserwacji, praktycznego działania

 

Formy pracy:

grupowa

 

Pomoce dydaktyczne:

tekst wiersza J. Tuwima „Pstryk”, miś, zabawka dla misia, latarka elektryczna, baterie różnego kształtu i wielkości, szarfy w 2 kolorach, bębenek, dzwoneczek, napisy urządzeń elektrycznych świecących, grzejących i silnikowych

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

1.      Już od samego rana nauczycielka oprowadzała dzieci po przedszkolu i zapoznawała ich z urządzeniami elektrycznymi, ich nazwami, sposobem działania i bezpiecznym korzystaniem z nich.

2.      Następnie zapoznały się z misiem- gaptusiem. Poznały jego imię i przyczyny dla których tak właśnie został nazwany. Nauczycielka zaproponowała aby miś został w przedszkolu i uczestniczył w zajęciach i zabawach.

3.      Podczas śniadania nauczycielka niepostrzeżenie schowała misia.

4.      Zajęcie rozpoczęło się od poszukiwania misia. Jedno z dzieci odnalazło go w ciemnym kącie.

5.      W rozmowie z misiem dzieci dowiadują się, że miś szukał tam zagubionej zabawki. Niestety nie odnalazł jej, ponieważ w kącie było zbyt ciemno.

6.      Nauczycielka zapoznaje dzieci z wierszem J. Tuwima pt: „Pstryk”. Po wysłuchaniu i omówieniu wiersza, dzieci wytłumaczyły i zademonstrowały misiowi, w jaki sposób można rozproszyć ciemność.

7.      Podsumowaliśmy wspólnie nasze wiadomości: prąd płynie do lampy przewodem, tj. po drucie i „pracuje” w żarówce- żarówka świeci

8.      Przypomnieliśmy też sobie, że prąd wytwarzany jest w fabryce prądu- elektrowni (dzieci dowiedziały się o tym już wcześniej na zajęciach z ekologii).

9.      Podkreśliłam, że prąd elektryczny jest niebezpieczny i zapoznałam dzieci z zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.

10.  Następnie poznaliśmy drugie źródło prądu- baterie elektryczną. Wróciliśmy do historii misia i szukaną przez niego zabawką. W rozmowie z dziećmi wyniknął problem: w jaki sposób odnaleźlibyśmy zabawkę, gdyby prąd z elektrowni nie płynął? Wytłumaczyliśmy misiowi, dlaczego latarka, choć nie jest połączona z elektrownią, to jednak świeci. Pomogłam dzieciom wyjaśniając, że bateria umieszczona wewnątrz latarki jest taka „małą elektrownią”, wytwarzającą mały, bezpieczny prąd i dzięki temu żarówka w latarce świeci.

11.  Dzieci oglądały rożne typy baterii elektrycznych. Porównywały ich kształt, wielkość, grubość.

12.  Zajęcia zakończyła zabawa ruchowa „Duża elektrownia i mała elektrownia- baterie elektryczne”. Dzieci otrzymały szarfy w 2 kolorach. Poruszały się po sali zgodnie z akompaniamentem bębenka. Jedno uderzenie dzwoneczka zapraszało do utworzenia dwóch współśrodkowych kół obracających się w przeciwnych kierunkach- pracowała duża elektrownia. Dwa uderzenia dzwoneczka zapraszały do utworzenia dwóch odrębnych kół- baterie elektryczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. TEMAT: Potrafię dowiedzieć się, czy tu i tu jest tyle samo: mogę policzyć, mogę ustawić pary

 

Cel:

Ø      Ustalenie równoliczności zbiorów przez ustawianie w pary: łączenie elementów kreską

 

Metoda:

metoda E. Gruszczyk- Kolczyńskiej

 

Forma pracy:

grupowa, indywidualna

 

Pomoce dydaktyczne:

dziurkacze (po jednym dla dziecka),paski papieru o wymiarach około 3cm x 20cm, po jednym dla każdego dziecka, flamastry (po jednym dla każdego dziecka).

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

1.      Pierwszy list matematyczny- ustalanie równoliczności poprzez liczenie elementów każdego zbioru lub łączenie kreską.

 

ü      Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików. Na każdym leżą dziurkacze i paski papieru.

ü      Nauczycielka opowiada dzieciom, że w dniu dzisiejszym każde dziecko „napisze” list. Będzie to list matematyczny np: do pani dyrektor.

ü      Nauczycielka wyjaśnia dzieciom co należy po kolei wykonać:

o       Każde dziecko robi na pasku papieru dziurkaczem tyle dziurek, ile chce…. Dziurki robi się tak (pokazuje sposób wkładania papieru do dziurkacza i wycinania dziurek)…

o       Dziurki trzeba policzyć. Podejdę do każdego dziecka i napiszę na pasku, ile jest tam dziurek…

o       Pod dziurkami w szeregu, trzeba narysować tyle kropek, ile jest dziurek…

o       Następnie należy sprawdzić czy wszystko się zgadza. Kropek ma być tyle, ile dziurek. Żeby się nie pomylić, trzeba narysować kreski łączące kropki z dziurkami…

ü      Wykonanie przez dzieci listu matematycznego do pani dyrektor.

ü      Po skończonej pracy, dzieci zanoszą do nauczycielki listy z wiadomością, że jest tam wszystkiego tyle samo.

ü      Nauczycielka na każdym liście piszę imię nadawcy, po zajęciach wręcza listy pani dyrektor.

 

3. Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych nr 12- wzmacnianie odcinkowe  mięsni grzbietu i obręczy barkowej- ćwiczenia ze skakanką w zastępach.

 

opracowała:

Edyta Gawlik

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin