medycyna naturalna.doc

(163 KB) Pobierz
Elżbieta Kistowska, Gabriela Wilkosz

 

Leczenie przyrodą, czyli o medycynie naturalnej

 

Wstęp

Chiny i Japonia są kolebką wielu metod medycyny niekonwencjonalnej, stosowanych do dnia dzisiejszego. Po rozwoju medycyny i chemii i powstaniu wielu lekarstw zapomniano oficjalnie o innych metodach. W dobie chemizacji wszystkich dziedzin życia i zanieczyszczeń środowiska powraca się do metod bliższych naturze                                i człowiekowi. Metody te często stosowane są równolegle z metodami konwencjonalnymi, wspomagając leczenie. Istotne zatem wydaje się, by uzmysłowić uczniom potrzebę

wykorzystania zasobów przyrody w leczeniu organizmu człowieka.

 

Etap edukacyjny – szkoła podstawowa

 

Czas realizacji

Przygotowany scenariusz lekcji jest przeznaczony dla uczniów klasy piątej, w drugim semestrze nauki. Jest obszerny, dlatego możesz skorzystać z zaproponowanych wariantów przeprowadzenia lekcji (stosownie do potrzeb, czy zainteresowań uczniów). Wariant pierwszy obejmuje wszystkie aspekty tematu, dlatego przewidziany jest              na 2 – 3 jednostki lekcyjne. Opcja II to skrót najważniejszych informacji obejmujących zakres podstawowy, który możesz przeprowadzić na 1 lekcji. Zwróć też uwagę, że opcje III i IV tworzą nierozerwalną całość, realizowaną na 2 jednostkach lekcyjnych. Poniżej przedstawione są wszystkie wersje zajęć.

I.                   1 -> 2 -> 3 -> 4 -> 5 -> 7 -> 8 -> 9- >(10)

II.               1 -> 4 -> 9 -> (10)

III.           1 -> 2 -> 3 -> 4 -> 5 

IV.           2 -> 9 -> (10)

Cel ogólny

·        zapoznanie z metodami medycyny naturalnej

·        wyrabianie umiejętności analizowania relacji między człowiekiem a środowiskiem

 

Cele szczegółowe

Po zajęciach uczeń potrafi:

·        wyjaśnić potrzebę  wspomagania medycyny konwencjonalnej leczeniem zasobami przyrody

·        podać przykłady zastosowania medycyny naturalnej w konkretnych dolegliwościach

 

Metody kształcenia

·        pogadanka

·        burza mózgów

·        praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń

·        praca z internetem

·        praca z kartami pracy

 

Formy nauczania

·        praca zbiorowa, zespołowa i indywidualna

 

Środki dydaktyczne

·        podręcznik i zeszyt ćwiczeń do klasy V

·        karty pracy

·        lista producentów ziół

·        informacje zawarte na stronach internetowych

·        karta wywiadu

 

Adresy internetowe

·        http://wiem.onet.pl - Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna, wyjaśnienie pojęć: medycyna naturalna, aromaterapia, tlenoterapia, apiterapia, krioterapia, meteropatia, fizykoterapia, hydroterapia, ziołolecznictwo

·        http://encyklopedia.wp.pl - internetowa encyklopedia multimedialna portalu Wirtualna Polska; wyjaśnienie w/w pojęć

·        http://www.hipoterapia.horsesport.pl/Hipoterapia%20jako%20forma%20terapii%20ruchowej.htm  - strona internetowa dotycząca hipoterapii jako formy terapii ruchowej zawierająca definicję hipoterapii oraz wskazania osób z określonymi deficytami

·        http://www.sanatoria.com.pl - strona zawierająca informacje o wszystkich miejscowościach uzdrowiskowych w Polsce, m.in. mapa uzdrowisk, profile leczenia, wykaz zabiegów medycyny naturalnej w każdym sanatorium

·        http://mediweb.pl  - strona zawierająca obszerne wiadomości medyczne

·        http://bonimed.ig.pl - strona Laboratorium Medycyny Naturalnej Bonimed, które zajmuje się produkcją preparatów ziołowych wg receptury franciszkanina Ojca Grzegorza Sroki

·        http://phupanaceum.w.interia.pl - zawiera szczegółowe opisy produktów ziołowych              Ojca Klimuszki

·        http://bonifratrzy.com.pl - strona Zakonu Bonifratrów zawierająca m.in. zielnik                  i wykaz ich produktów

 

Przebieg zajęć

1.     Zajęcia zacznij od wyjaśnienia terminu – medycyna naturalna. Zachęć uczniów             do szukania definicji w internecie, korzystając z podanej strony:

o       http://wiem.onet.pl - strona Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej -> w listwie Szukaj należy wpisać -> medycyna naturalna-> klikając w polecenie Szukaj uczniowie znajdą wyjaśnienia pojęcia. Wspólnie z nauczycielem określają  zakres medycyny naturalnej zapisując wszystkie pomysły na tablicy (metoda burza mózgów)

2.     W celu weryfikacji pomysłów podziel uczniów na dwuosobowe zespoły i każdemu przydziel inne pojęcie z zakresu medycyny naturalnej do wyjaśnienia, przy pomocy internetowych encyklopedii multimedialnych, na stronach:

o       http://wiem.onet.pl

o       http://encyklopedia.wp.pl

3.     Po odczytaniu definicji i pozostawieniu na tablicy metod medycyny naturalnej, poleć podzielić metody na dwie grupy: stosowane tylko w sanatoriach                            i stosowanych w domu. Po dokonaniu podziału powiedz uczniom, że na początku będą zajmowali się tylko metodami, które można zastosować w  domu lub miejscu zamieszkania, czyli: ziołolecznictwem, aromaterapią, hipoterapią, apiterapią                    i fizjoterapią.

4.     Poleć wszystkim uczniom wejście na stronę

o       http://mediweb.pl  i wybranie hasła ->Medycyna alternatywna ->, a następnie            w listwie wyboru wskazać –>Ziołolecznictwo->. Podziel uczniów na grupy                  i poleć wskazanie możliwości zastosowania w leczeniu następujących ziół: lipa szerokolistna, rumianek pospolity, mięta pieprzowa i  szałwia lekarska wybierając z listy nazwy ziół

o       uczniowie zapisują informacje na kartach pracy i w tabelce i przedstawiają wyniki swojej pracy; okazuje się, że często można zastosować zioła                           w pospolitych i niegroźnych chorobach i dolegliwościach

o       wskaż potrzebę konsultacji z lekarzem w celu zapobiegnięciu pomyłki, czy też zaszkodzeniu sobie. W tym celu uczniowie mają ponownie wejść na w/w stronę internetową i wybrać -> Medycyna alternatywna-> i -> ziołolecznictwo ->,                a następnie wskazać -> Bezpieczne stosowanie ziół ->.

4’. Aby uzyskać informacje o ziołach, zamiast internetu, można skorzystać z różnych publikacji książkowych, podanych na przykład w spisie literatury tegoż scenariusza

5.     Przekaż uczniom, wcześniej przygotowaną przez wybranych uczniów, listę firm               w Polsce zajmujących się przetwarzaniem ziół oraz podaj informację o Ojcach Bonifratrach i Franciszkanach - O. Grzegorzu i O. Klimuszko, zajmujących się uprawą ziół i ich przerobem. Zachęć do zajrzenia na strony internetowe zakonników:

o       http://www.bonimed.ig.pl - w listwie wybrać-> produkty->

o       http://bonifratrzy.co.pl - kliknij na środku strony (to będzie wejście), następnie wybrać hasło ->zielnik->, a dalej w spisie chorób wybrać tę, która nas interesuje

o       http://phupanaceum.w.interia.pl - wybrać ->produkty-> i po ukazaniu się listy wybrać interesujący nas specyfik

o       dodatkowo przekaż wszystkim  listę sklepów zielarskich w naszym mieście (również wcześniej przygotowaną przez uczniów)

6.     Wskaż aromaterapię i apiterapię jako metody pokrewne ziołolecznictwu.

7.     Powiedz, że dwie pozostałe metody (hipoterapia i fizjoterapia) związane są głównie   z układem ruchu i wymagają ścisłej współpracy ze specjalistą

o       poleć wejść na stronę internetową                                                                                http://www.hipoterapia.horsesport.pl/Hipoterapia%20jako%20forma%20terapii%20ruchowej.htm i odczytać wiadomości na temat schorzeń, które mogą być leczone tą metodą

o       poleć przeczytanie wcześniej przeprowadzonego przez ucznia wywiadu                           z prowadzącym zajęcia hipoterapii w naszym mieście

8.     Następnie przejdź do metod stosowanych ściśle w zakładach leczniczych. W tym celu poleć wyjaśnić pojęcia: sanatorium, uzdrowisko i zakład przyrodoleczniczy             na stronie http://wiem.onet.pl

9.     Aby poznać nazwy uzdrowisk polskich i ich rozmieszczenie poleć wejść na stronę http://www.sanatoria.com.pl wybierz z listy ->sanatoria w Polsce->, dalej z listwy wyboru kliknij na ->mapa->. Wspólnie z uczniami wyciągnijcie wnioski                           o rozmieszczeniu uzdrowisk i przyczyn takiej lokalizacji (mikroklimat, źródła, podłoże glebowe, lasy)

o       następnie poleć wybrać z listwy ->profile leczenia-> i wybrać z listy chorób kolejno: drogi oddechowe, układ pokarmowy i narządy ruchu, czyli choroby interesujące  nas ze względu na częstość występowania ich w wieku szkolnym

o       z listy sanatoriów zajmujących się np.: układem ruchu wybieramy sanatoria dziecięce, a następnie odczytujemy zabiegi i wykonywane metody medycyny naturalnej, wspomagające leczenie w/w chorób

o       poleć również wyjaśnić pojawiające się terminy, np.: cieplice i tężnie                     na stronach http://wiem.onet.pl i http://www.ciechocinek.pl/tężnie

10. Podsumowanie

o       przypomnij metody medycyny naturalnej stosowane w domu

o       wskaż, że leczenie w uzdrowiskach oparte jest przede wszystkim na medycynie naturalnej, zalecane przez lekarzy różnych specjalizacji medycyny tradycyjnej

o       zapytaj czy uczniowie są w pełni przekonani o słuszności stosowania metod medycyny naturalnej?

Literatura

·        Biegasiński J., Nasze zioła i leczenie się nimi, Wyd. Pracowni Stowarzyszenia „Księgarnia”, Warszawa, 1931

·        Górnicka J., Apteka natury – poradnik zdrowia, Agencja Wydawnicza „Morex”, Warszawa

·        Kuźnicka B., Dziak M., Zioła i ich zastosowanie, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa, 1984

·        Muszyński J., Roślinne leki ludowe, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa, 1958

·        Muszyński J., Ziołolecznictwo i leki roślinne, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa, 1958

·        Słownik współczesnego języka polskiego, Wyd. Wilga, Warszawa 1996

·        Tombak M., Jak żyć zdrowo i długo, Polskie Wydawnictwo Stowarzyszenia KS, Warszawa, 1998

·        Turowska J., Olesiński A., Zarys zielarstwa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa, 1951

·         Turowska J., Olesiński A., Historia zielarstwa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa, 1955

Załączniki

·        karty pracy: lipa szerokolistna i szałwia lekarska

·        lista producentów produktów zielarskich

·        karta wywiadu

 


Karta pracy

 



Waszym celem jest jak najdokładniejsze wypełnienie karty, dzięki informacjom zawartym na stronie internetowej.



     Podaj nazwę zioła:

     ........................................................................

Stosowanie zewnętrzne:

........................................................................

........................................................................

              ........................................................................

              ........................................................................

              ........................................................................

              .....................................

Zgłoś jeśli naruszono regulamin