W. Sherborne- scenariusz 6-l..doc

(33 KB) Pobierz
SCENARIUSZ

Scenariusz

Zajęcia dla dzieci 6-letnich z udziałem rodziców.

Spotkanie popołudniowe zorganizowane dnia 29.X.2003r.

 

                                                                                             Opracowała i prowadziła:                                                                                        

                                                                                                  Jolanta  Lubińska

 

 

 

 

TEMAT: Bawimy się wspólnie z rodzicami.

 

METODY: zastosowanie metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne.

 

CELE:

§         Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie, swojego ciała.

§         Kształtowanie spontaniczności, pewności siebie.

§         Wyczucie własnego ciała i ciała partnera.

§         Poznawanie własnego ciała i odkrywanie własnych możliwości.

§         Wyzwalanie poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym.

§         Nawiązywanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą.

§         Kształtowanie więzi z rodzicami.

 

 

 

PRZEBIEG:

 

1.Ćwiczenia wstępne:

§         Powitanie dzieci i rodziców:

      dzień do-bry (uderzamy dłońmi o podłogę), dzień do-bry (uderzamy dłońmi o kolana),        dzień do-bry (klaszczemy), dzień do-bry (klaszczemy nad głową).

§         Przywitanie się w parach (dorosły- dziecko): witają się nasze dłonie, witają się nasze łokcie, witają się nasze głowy, witają się nasze stopy, witają się nasze kolana, witają się nasze plecy, itd.

 

2.Ćwiczenia „z” w parach:

§         „Lustro”- rodzice i dzieci siedzą naprzeciwko siebie, dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, rodzic naśladuje ruchy dziecka- zmiana ról.

§         Dziecko leży na podłodze, rodzic turla go w różne strony- zmiana ról.

§         „Naleśnik”- dziecko leży na plecach, na podłodze, rodzic „zwija go w naleśnik”, „smaruje dżemem, posypuje cukrem, kroi”- zmiana ról.

§         Dziecko i rodzic siedzą na podłodze w siadzie prostym, opierają się plecami o siebie, dziecko pcha plecami rodzica- zmiana ról.

§         „Wóz”- rodzic ciągnie za kostki dziecko, które leży na plecach.

§         Dziecko siada przy nodze rodzica, obejmuje ją rękoma, ten powoli idzie ciągnąc dziecko.

§         „Fotelik”- rodzic w siadzie skrzyżnym, dziecko siada opierając się plecami o rodzica, kołysanie dziecka przy dźwiękach muzyki klasycznej, relaksacja.

§         „Tunel”- rodzic w klęku podpartym, dziecko przechodzi pod rodzicem.

§         Prowadzenie ślepca- rodzic ma zamknięte oczy, dziecko prowadzi go po sali- zmiana ról.

§         „Krokodyl”- rodzic leży na brzuchu, dziecko kładzie się na niego tak, by brzuchem dotykać pleców rodzica. Rodzic wozi dziecko po sali.

 

3.Ćwiczenia „przeciwko” w parach:

§         Dziecko zwija się w kłębek, rodzic próbuje go „rozwinąć”- zmiana ról.

§         Dziecko siedzi mocno podparte na podłodze, rodzic próbuje go przesunąć- zmiana ról.

 

4.Ćwiczenia „razem” w parach:

§         Siedząc przodem do siebie i trzymając się mocno za ręce, dziecko kładzie się na plecach, rodzic przyciąga go do siebie.

§         Stojąc przodem do siebie i trzymając się mocno za ręce, palce stóp ćwiczących złączone, dziecko odchyla się od rodzica.

§         Stojąc, rodzic ugina kolana (do przysiadu), dziecko z pomocą staje na udach rodzica, trzymając się mocno za ręce dziecko odchyla się do tyłu.

§         Dziecko stoi tyłem do rodzica, nie odrywając nóg od podłogi „upada” na ręce rodzica.

 

5.Ćwiczenia „razem” w grupie:

§         Huśtanie dziecka trzymając go za kostki i nadgarstki.

§         Rodzice tworzą tunel (klęk podparty), dzieci czołgają się pod tunelem na plecach lub brzuchu.

§         Trzy osoby w klęku podpartym kołyszą dziecko, które leży na ich plecach (jedna osoba asekuruje dziecko).

 

6.Zakończenie zajęć:

§         „Płynęła sobie rzeczka”- masaż całego ciała.

§         Wszyscy leżą na podłodze, mają zamknięte oczy, jedna osoba przechodzi pomiędzy leżącymi osobami tak, by nikogo nie dotknąć, potem wyznacza następną- relaks przy muzyce klasycznej.

§         Pożegnanie się: do-wi-dze-nia (uderzamy dłońmi o podłogę), do-wi-dze-nia (uderzamy dłońmi o kolana), do-wi-dze-nia (klaszczemy), do-wi-dze-nia (klaszczemy nad głową).

 

 

 

 

Scenariusz został opracowany w oparciu o literaturę:

 

M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska: „Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka”. WSiP, Warszawa 1992.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin