LEGENDA O CZARCIEJ ŁAPIE - mowa i myślenie.doc

(32 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJEĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJEĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Legenda o Czarciej Łapie” – teatrzyk kukiełkowy.

 

Cele:

·         nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi i prowadzenia rozmowy z użyciem poprawnych gramatycznie zdań odnoszących się do treści występujących w literaturze

·         budzenie zainteresowania historią swojego miasta poprzez słuchanie legendy

·         rozwijanie zdolności do rozumienia wartości uniwersalnych (dobro)

·         poznawanie języka literackiego poprzez kontakt z dziełem literackim

·         uczenie się kultury odbioru literatury

·         doskonalenie umiejętności dłuższego skupiania uwagi

Metody:

·         czynne:

- metoda zadań stawianych dzieciom

·         słowne:

- rozmowa

- objaśnienie

- metoda żywego słowa

Formy:

·         indywidualna

·         zbiorowa

Środki dydaktyczne:

              Teatrzyk, kukiełki z drewnianych łyżek (biedna wdowa, bogacz, sędzia, diabeł), legenda „Sąd diabelski” według Wandy Jagienki Oliwiny, odtwarzacz CD, płyta CD „Powitaj poranek”, ilustracje z odciskami łapy psa i ptaka, ręki człowieka i „Czarciej Łapy”, kartki, ołówki, kredki.

Przebieg zajęć:

1. Prezentacja legendy – teatrzyk kukiełkowy.

Dawno, bardzo dawno temu w Zamku Lubelskim stało się coś bardzo tajemniczego. Odbywał się tam sąd. Była tam biedna kobieta i zły bogacz, który chciał jej zabrać wszystko, co miała. Kobieta płakała i prosiła bogacza:

- Proszę, nie zabieraj mi wszystkiego, co mam. Ty masz wszystko – masz dużo jedzenia, dużo pieniędzy i  piękny pałac, a ja nie mam prawie nic!

Bogacz odpowiedział:

- Mam wszystko i wszystko mi wolno, a ty kobieto i tak jesteś biedna, więc niewiele stracisz!

Biedna kobieta gorzko płakała, ale zły sędzia popatrzył chytrze i powiedział;

- Ty kobieto jesteś winna – oddaj wszystko co masz i pójdziesz do więzienia, a ty bogaczu bierz, co chcesz i idź zdrów.

Biedna kobieta krzyknęła z rozpaczą:

- Gdyby sądził mnie diabeł, to byłby bardziej sprawiedliwy, niż ty sędzio!

              Tej nocy w Zamku stało się coś bardzo dziwnego. Ludzie mówią, że do Zamku przybył drugi sędzia – był ubrany na czarno, a jego twarz zakrywał kaptur. Mówią też, że spod kaptura wystawały mu rogi. Wysłuchał on biednej kobiety i złego bogacza i powiedział:

- Ta kobieta jest niewinna! – i położył rękę na stole.

Później ludzie zobaczyli na stole wypalony ślad tej ręki – ale nie była to ręka człowieka. Zły sędzia poniósł srogą karę za niesprawiedliwość – połamał nogi na schodach. Widzicie więc kochani, jak ważna jest dobroć i sprawiedliwe postępowanie. A ślad „Czarciej Łapy” można oglądać w Lubelskim Zamku po dziś dzień.

2. Rozmowa dotycząca treści legendy:

- Kto występuje w przedstawieniu?

- Kto był sądzony w Lubelskim Zamku?

- Kogo ukarał sędzia?

- Jak według Was postąpił sędzia?

- Co się stało w nocy?

- Kim okazał się drugi sędzia?

- Co on powiedział?

- Co to znaczy postąpić sprawiedliwie?

3. Zabawa ruchowa przy muzyce z dawnych czasów.

Nauczycielka włącza muzykę, prosząc dzieci, aby tańczyły tak, jak ona im podpowiada. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się, a nauczycielka mówi, co mają robić.

·         rycerze jadą na koniach

·         konie przechodzą po piachu

·         konie przechodzą po wodzie

·         konie pochylają się idąc pod gałęziami

·         konie przeskakują przez kamienie

4. Wyodrębnianie ilustracji przedstawiającej „Czarcią Łapę” spośród innych.

- Który obrazek przedstawia „Czarcią Łapę”?

- Dlaczego tak myślicie?

- Do kogo mogą należeć pozostałe odciski?

5. Obrysowywanie dłoni i ozdabianie ich według własnego pomysłu.

Dzieci otrzymują kartki i obrysowują na nich swoje dłonie, a następnie ozdabiają je według własnych pomysłów lub propozycji nauczycielki.

6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Nauczycielka pyta dzieci co podczas zajęć podobało im się najbardziej, a co im się nie podobało. Następnie dzieci dobierają się parami i tańczą, gdy gra muzyka. Na przerwę w muzyce dzieci stają naprzeciwko siebie i uderzają dłońmi o dłonie kolegi z pary.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin