PIwZ 21.12.doc

(34 KB) Pobierz

21 grudzień 2008-12-21

 

 

Identyfikacja i zapis procesów informacyjnych.

 

 

WYKŁAD NR 10

 

Identyfikacja procesów – które trzeba kontrolować. Dobrze jest umieć zapisywać je w znormalizowany sposób. Mamy wtedy do czynienia  kiedy stosujemy metody „ad hoc”( kwadraciki, kółeczka, prostokąciki). Próba stosowania takich ad hoc prowadzi do bazy danych – aby cokolwiek przeczytać  trzeba znać oznaczenia. Pierwszy standard by cokolwiek odczytać i wszędzie znaczyło to samo był to normy ASME. (przebieg procesu norm ASME – będzie na slajdzie) . Standard pozwala opisywać wszystkie procesy. Mamy możliwości wykorzystania dowolnych operacji  ( kółeczko)  .pozwala również wyodrębnić operacje które wnoszą wartość dodaną ( w kółeczko wpisujemy V).

Przykład przebiegu norm według normy ASME ( slajdy). Faza jest to przebieg czasu . Jeżeli patrzymy zadaniowo wówczas mówimy o etapach.  Kiedy są bardziej złożone procesy to ten standard nie wystarcza. W ten sposób powstał nowy standard . jest on rozwinięciem REAL  i REA. Ten właśnie standard nazywa się ARIS- opis procesów według określonej metody i notacji. Podstawowym elementem w tym myśleniu jest pewna ogólna struktura która wyodrębnia tzw. cztery perspektywy : danych , organizacji , funkcji i procesów, która jest perspektywa zbiorczą.  (SLAJD). Jest pewna zasada przy tworzeniu diagramów że musi być czytelny, stąd tworzy się perspektywy, które pozwalają uwzględnić , ujęcie procesowe pozwala w sposób zintegrowany opisać wszelkie perspektywy. Obieg przebiegu danych i aktywności ( funkcji) – są to czynności wykonywane . Domek ARISOwy – możemy patrzeć na perspektywę firmy z różnych stron. Dane można zastąpić informacją. Te czynności co nazywamy funkcjami nazywamy je CZYNNOŚCIAMI. Funkcja to wieloznaczne określenie- jest to dział przedsiębiorstwa.  Funkcje – czynności, aktywności ,działania które pozwalają nam przeprowadzić proces.  Jak wygląda model danych ARISa – nasza szkoła go posiada J - program do tworzenia tego typu diagramów jest dostępny w Sali 205 J tak dla chętnych :P

Obiekt (kwadrat) ma atrybuty – jest bytem charakteryzujący się nazwą, atrybutami, zakresem odpowiedzialności. Wiąże to w jedną całość wszystkie wartości.  Relacje (rąb) .

Każdy obiekt jest generowany do klasy ( powstaje z klasy – jest zatem implementacją klasy w danym momencie) .(slajd- standard ARIS).  Chcemy przedstawiać przedziały zmienności wartości atrybutów.

Model ten pozwala wiązać obiekty. By przedstawić dane musimy mieć obiekty. Musimy umieć zidentyfikować klasy.

Kolejny diagram ( slajd  model funkcji) – Model semantyczny : model funkcji MFF- przypomina strukturę organizacyjna , tyle że składa się  z funkcji i podfunkcji. Dekompozycja funkcji nadrzędnych na podrzędne. ( przy generalizacji nie obchodzi nas suma składowych). ( przy agregacji – dekompozycja pojęcia naczelnego). (są to dwa sposoby operowania bytami w naszym świecie J - obydwa prowadzą w rozmaity sposób do abstrakcji). Schemat organizacji MOF (slajd) – składają się : jednostki organizacyjne,  stanowiska, nazwiska osób. Jest to klasyfikacja hierarchiczna .

Podział na osoby nie jest wystarczający – bo jedna osoba może pełnić wiele ról .  ( dlatego jest standard UMM??)

Model procesów (MPF) – sekwencja zdarzenie – funkcja. Ze zdarzenia można wychodzić do funkcji . elementy decyzyjne występują tam bezpośrednio. (slajd)

Tabelaryczny układ procesów ( SLAJD) – występują tam funkcje – są ograniczone zdarzeniami , są takie co powodują że wchodzimy w funkcję lub takie że wychodzimy z funkcji.  Funkcje niekiedy potrzebują danych by mogły być zrealizowane. Podpinamy pod funkcje ( w postaci danych ( maja podpięte atrybuty) ) dane. Dane muszą pochodzić ze źródłach. Proces informacyjny rodzi się w źródle ( np. zlecenie). Na końcu są jednostki organizacyjne.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin