SCHRONIENIA NATURALNE.doc

(572 KB) Pobierz

SCHRONIENIA NATURALNE

 

W tym artykule przeczytasz o schronieniach naturalnych. Jest to ważna kwestia, ponieważ często będziesz mógł wykorzystać to co da Ci matka natura, jednocześnie oszczędzając czas i siły.

Na początku zajmiemy się skałami! Jednak zanim powiem Ci, jak przygotować jaskinie do pełnienia roli profesjonalnego schronienia, muszę zapoznać Cię z kilkoma faktami, więc zaczynajmy.

W naszym kraju, nie występuje zbyt wiele jaskiń, jest to spowodowane nizinnym ukształtowaniem terenu. Najwięcej jaskiń znajduję się w Tatrach Zachodnich (ponad 700), Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (ponad 2000), Górach Świętokrzyskich (około 200), Niecce Nidziańskiej (około 100), w okolicach Pienin (około 50) oraz Karpat fliszowych (około 800). Największa i zarazem najdłuższa jaskinia w Polsce to Wielka Śnieżna (Tatry Zachodnie; 22 km długości; 824 m głębokości). Teraz już wiesz, w jakich rejonach Polski masz szansę natrafić na jaskinie, pora więc przejść do Survivalu.

Podróżując po górach, warto wykorzystywać głębiny w skałach, wyrwy czy zagłębienia, w których możesz się schować. Dlaczego?

Po pierwsze, masz już gotowe schronienie i nie ruszyłeś nawet ręką, żeby je zbudować!

Po drugie, masz pewność że nie spotkają Cię niemiłe niespodzianki, czyli nic Ci się w nocy nie zwali na głowę.

Po trzecie, jeżeli w dobrym miejscu rozpalisz ognisko, będziesz miał naprawdę ciepłe miejsce na noc.

Na co zwrócić uwagę? Często w jaskiniach lub podobnych miejscach mieszkają zwierzęta, dlatego zanim gdzieś wejdziesz, sprawdź czy jest tam bezpiecznie! Zwierze, Wgłebienie w skaleWgłębienie w skalepodobnie jak człowiek, broni swojego domu, a chyba nikt z nas nie marzy o uciekaniu, przed niedźwiedziem, lisem czy dzikiem. Pamiętaj! Wchodząc do jaskini (lub w podobne miejsce) krzyknij parę razy i rzuć wgłąb parę patyków lub kamieni, jeżeli nic się w środku nie poruszy, można przypuszczać że żadnego zwierzęcia tam nie ma. Jeżeli przed jaskinią znajdują się pióra, kawałki sierści, odchody czy fragmenty kości, oznacza to, że jaskinia jest najprawdopodobniej zamieszkiwana przez jakiegoś drapieżnika (nawet jeśli go aktualnie, nie ma to na pewno wróci - zachowaj ostrożność). Gdy już jesteś w środku, rozpal sobie ognisko, ale uważaj by nie było za duże, oraz nie dymiło zbyt bardzo. Dlaczego małe ognisko, bez dymu? Z dwóch oczywistych przyczyn. Po pierwsze, jak zapewne wiesz, ognisko zużywa powietrze, nie powinieneś się oczywiście udusić, ale lepiej dmuchać na zimne. Po drugie, jak zadymisz sobie pomieszczenie, to niestety nie będziesz mógł w nim, ani usiedzieć ani też oddychać.

Jeżeli już masz ognisko, masz materiał – drewno - na noc (żebyś nie musiał chodzić po ciemku), pora na jeszcze jedną ważną czynność, mianowicie musisz zastawić (najlepiej dłuższymi gałęziami) wejście, dlaczego? To Wgłębienia w skaleWgłebienia w pionowej skależe akurat nikogo teraz tam nie ma, nie oznacza że żadne zwierze nie będzie chciało tutaj spędzić nocy!

Teraz sprawa ogniska, ważne jest, żebyś za plecami miał ścianę jaskini, dzięki temu skała, wytworzy swoisty ekran cieplny, który będzie odbijał ciepło w Twoje plecy. Dodatkowo lepiej żeby ogień był blisko wejścia, dzięki temu będzie miał stały dopływ świeżego powietrza, oraz odstraszy ewentualnych gości.

Oczywiście oprócz jaskiń, możesz spotkać inne elementy terenu, która pozwolą Ci przetrwać.

Uwaga! Na dłuższą metę jaskinie nie są dobrym rozwiązaniem. Często panuje w nich wilgoć, są trudne do ogrzania, oraz żyją w nich zwierzęta, które mogą zarazić Cię różnymi chorobami!

Niektóre z nich to:

·         Dziury

·         Zwalone drzewa

·         Wgłębienia terenu

·         Duże kamienie, fragmenty skał wystające z ziemi.


·         Dziury

W terenie, podczas wędrówki możesz spotkać różnego rodzaju dziury w ziemi, większe lub mniejsze (nie pytaj mnie skąd się dziura w ziemiDziurę w ziemi, można z łatwością przerobić na schronienie.biorą, zwyczajnie nie wiem ALE jeżeli masz pomysł, lub wiesz jak powstają, napisz mi maila, a na pewno uzupełnię tą informację). Jak możesz je wykorzystać? Jako osłonę przed wiatrem, jeżeli dziura jest wystarczająco szeroka, możesz w niej rozpalić ognisko ( i mieć naprawdę ciepły dołek), możesz go również przykryć odzieżą lub innym materiałem (wtedy nie możesz rozpalać ognia! Chyba że zorganizujesz sobie odpowiednie dziury, które dostarczą Ci tlen) żeby ochronić się przed deszczem, czy śniegiem.

 

·         Zwalone drzewa

Zwalone drzewa występują często i gęsto, szczególnie na szczytach gór. Zanim wykorzystasz konar zwalonego drzewa, musisz złamane drzewoTeraz wystraczy wyciąć częśc dolnych gałęzi i masz schronienie!upewnić się, że inne rysunek schematycznySchematyczny rysunek przedstawiający, zaadaptowanie leżącej kłody na schronieniedrzewo czy gałąź nie zwali Ci się na głowę. Bardzo ważne jest, żebyś zobaczył z której strony wieje wiatr i położył się po przeciwnej stronie drzewa (to uchroni Cię przed wiatrem, który może być bardzo dokuczliwy w nocy). Jeżeli rozpalisz ognisko przed sobą, mając za plecami drewno, będzie ono pełnić rolę ekranu cieplnego (tak jak mówiłem, przy temacie jaskiń). Gdy już wiesz, z której strony wieje wiatr i gdzie rozpalić ognisko, możesz konar obłożyć patykami, w celu powiększenia ekranu, lub lepszej ochrony przed wiatrem. Po prawej stronie umieszczam rysunek, na którym pokazano, w jaki sposób możesz wykorzystać zwalone drzewo. Jak widzisz, obok kłody, robisz wgłębienie - żebyś mógł się zmieścić, oraz tworzysz daszek z patyków, który przykrywasz improwizowanym dachem "mech, ziemia, liście (najlepiej iglaste) lub kora. Oczywiście, ziemie na której leżysz, również możesz (a nawet musisz) wyłożyć, czymś, dzięki czemu nie będziesz dotykał ziemi. Mogą to być patyki, lub liście iglaste, a nawet jakieś dodatkowe ubrania.

 

·         Wgłębienia terenu

W przyrodzie możesz spotkać się z różnego rodzaju wgłębieniami, wytworzonymi przez siły natury lub przez człowieka, możesz je wykorzystać do schronienia się przed silnym wiatrem. Muszę tutaj zaznaczyć jedną bardzo ważną kwestię! Wszelkie wgłębienia terenu, nie nadają się do ochrony przed zimnem, dlaczego? Jak zapewne dobrze wiesz, zimne powietrze jest ciężkie i zawsze stara się ulokować jak najniżej (w tym przypadku w Twoim wgłębieniu). Jeżeli masz możliwość rozpalenia ognia – OK nocuj w „rowie”, jeżeli nie masz ognia, lepiej znajdź jakiś wyższy teren, szczególnie w miesiącach, gdy w dzień jest 15- 20 stopni, a w nocy 5-6.

·         Duże kamienie, fragmenty skał wystające z ziemi.

Mając do Ciebie ogromny szacunek, nie będę używał metody kopiuj wklej, z punktu „zwalone drzewa”. Fragmenty skał i duże kamienie, wykorzystaj do ochrony przed wiatrem i jako ekrany cieplne

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin