Zwyczaje bozonarodzeniowe- Konspekt zajec zintegrowanych w kl. III.doc

(261 KB) Pobierz
Konspekt zajęć zintegrowanych w kl

 

-1-

 

Konspekt zajęć zintegrowanych w kl. III

 

 

Temat kompleksowy: Czekam na święta  Bożego Narodzenia.

 

Temat ośrodka dziennego: Poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe innych narodów.

 

Tematyka zajęć w ośrodku dziennym:

·         Zestawienie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia w Polsce i w Szwecji na podstawie książki A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.

·         Rozpoznawanie drzew iglastych na podstawie rysunku igieł, szyszek i sylwety drzewa. Ochrona lasów iglastych.

·         Rozwiązywanie zadań złożonych, wykonywanie obliczeń sposobem pisemnym.

 

Cele całodziennych zajęć:

 

Cel ogólny:

Kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia  w Polsce i w innych krajach.

Kształtowanie konieczności ochrony przyrody oraz zdolności współpracy w grupie.

 

Cele operacyjne:

 

I Poziom: WIADOMOŚCI:

 

A. ZAPAMIĘTANIE:

·         uczeń zna zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i innych państwach

·         uczeń wie , jakie uczucia towarzyszą świętom Bożego Narodzenia

·         uczeń zna charakterystyczne cechy drzew iglastych

·         uczeń pamięta tekst i melodię do piosenki „Grudniowa ballada”

 

B. ZROZUMIENIE :

·         uczeń potrafi wypowiadać się na podany temat

·         uczeń rozumie polecenia nauczyciela

·         uczeń rozumie treść poleceń znajdujących się w kartach pracy

·         uczeń rozumie potrzebę ochrony przyrody ( wych. C)

·         uczeń rozumie treść zadania tekstowego

·         potrafi wyodrębnić wielkości dane i szukane w zadaniu tekstowym

·         dostrzega i ustala zależności zachodzące między tymi wielkościami

 

 

 

II Poziom: UMIEJĘTNOŚCI:

 

C. D. STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH TYPOWYCH I NIETYPOWYCH :

           Uczeń potrafi:

·         współpracować w grupie ( wych. B)

·         rozwiązać hasło lekcji ( wych. A)

·         porównać polskie i szwedzkie zwyczaje bożonarodzeniowe oraz przyporządkować polskim zwyczajom bożonarodzeniowym zwyczaje szwedzkie

·         uzupełnić tabelę  z nazwami tradycji i zwyczajów  świątecznych

·         rozpoznać trzy gatunki drzew iglastych na podstawie gałązki z igłami, szyszki i rysunku sylwety drzewa

·         prawidłowo sformułować odpowiedź na zadane pytanie

 

-2-

 

·         mnożyć i dzielić w zakresie 100

·         samodzielnie rozwiązać złożone zadanie z treścią ( wych. C)

·         przedstawić rozwiązanie zadania z treścią na drzewku

·         dodawać i odejmować sposobem pisemnym

·         czytać ze zrozumieniem

·         zaśpiewać piosenkę „Grudniowa ballada” (wych. B)

 

 

Metody pracy:

·         asymilacji wiedzy

·         waloryzacyjne

·         praktyczne - aktywizacji

 

Formy pracy:

·         zbiorowa - jednolita

·         grupowa - jednolita

·         indywidualna- jednolita i zróżnicowana

 

Środki dydaktyczne:

·         karty pracy z hasłem zajęć

·         naturalne okazy gałązek i szyszek drzew iglastych

·         karta pracy ze środowiska  - rozpoznawanie drzew na podstawie ilustracji i sylwety drzewa, jego igieł i szyszek

·         klej, nożyczki

·         lektura A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn"

·         karty pracy dla grup

·         szablony gwiazdek i duży szablon choinki

·         tekst do czytania ze zrozumieniem o zwyczajach świątecznych w innych krajach

·         karta pracy z zadaniami z treścią

·         karta pracy do ewaluacji zajęć

·         karta pracy z pracą domową

·         magnetofon , kaseta z kolędami

·         zeszyt przedmiotowy

 

 

-3-

 

OGNIWA LEKCJI

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

CZYNNOŚCI

NAUCZYCIELA

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

OCENA SKUTECZNO-

ŚCI

 

DOCELOWE

ZADANIA

DYDAKTYCZNE

WSTĘPNA

Stosowanie zasad kulturalnego wychowania.

Witają gościa.

Wita gościa.

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązywanie hasła lekcji.

Uczniowie rozwiązują hasło.

Kontroluje pracę uczniów.

 

Karta pracy z hasłem zajęć.                    ( Zwyczaje bożonarodzeniowe)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GŁÓWNA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmowa na temat przygotowań świątecznych, tradycji i zwyczajów świątecznych.

Uczniowie odpowiadają na pytania:

- Wysyłanie życzeń, zakupy, porządki przedświąteczne.

- Wigilijna kolacja, dzielenie się opłatkiem, choinka, śpiewanie kolęd, świąteczny wygląd stołu.

- To świątecznie przyozdobione drzewko iglaste.

- Drzewa liściaste gubią liście na zimę, a iglaste są zielone przez cały rok.

Kieruje rozmową zadając uczniom pytania:

-W jaki sposób przygotowujemy się do świąt?

 

- Jakie tradycje i zwyczaje związane są ze świętami Bożego Narodzenia?

 

- Co oznacza słowo „choinka” ?

 

- Dlaczego ubieramy na święta drzewko iglaste , a nie liściaste ?

 

 

Słuchanie opowiadania o zwyczaju ubierania choinki.

Słuchają.

Opowiada, że zwyczaj stawiania choinki przywędrował do nas z Niemiec, około 100 lat temu. Najpierw były to małe choinki zawieszane przy suficie, ustrojone jabłkami, orzechami i piernikami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentacja grup.

 

 

 

prawozdawca każdej grupy przedstawia jej pracę.

 

 

 

łucha sprawozdawców.

Przerwa śródlekcyjna.

Uczniowie śpiewają pląs „Pingwin”.

Śpiewa razem z uczniami.

 

 

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin