Scenariusz zajęcia terapeutycznego z wykorzystaniem relaksacji wg koncepcji Wintreberta
Temat: „Nasze podróże”
Cele
Dziecko:
- Aktywizuje lewą i prawą półkulę mózgową
- Rozluźnia swoje mięśnie, zmniejsza napięcie emocjonalne
- Rozwija aktywność twórczą
Pomoce: tamburyno, materace, muzyka relaksacyjna, farby, pędzle.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. „Iskierka radości” Siad w kole z podaniem dłoni. Dzieci posyłają kolejno „iskierkę” poprzez delikatny uścisk dłoni.
2. „Pociągi” Dzieci ustawiają się w rzędzie, tworzą „pociąg”. Prowadzący gra na tamburynie. „Pociąg jedzie” w rytm słyszanej melodii. Gdy prowadzący gra wolno – jedzie pociąg towarowy, trochę szybciej – osobowy, bardzo szybko – pośpieszny.
3. „Rowerek” – ruchy naprzemienne wg metody P. Dennisona Dzieci leżą na plecach. Dotykają na przemian prawym łokciem lewego kolana, lewym – prawego. Nogi wykonują ruchy płynne jak przy jeździe na rowerze.
4. Relaksacja wg koncepcji Wintreberta Dziecko kładzie się w pokoju przyciemnionym i odizolowanym od hałasu na kocu lub dywanie. Prowadzący nawiązuje z nim kontakt werbalny nacechowany życzliwością. Wyjaśnia łagodnie swoje oczekiwania w stosunku do dziecka, prosi, by leżało nieruchomo, pozbyło się własnej inicjatywy i poddało się jego woli. Od tej pory prowadzący będzie sam wywoływał ruchy u dziecka.
Ruchy dłoni: 1. Balansowanie dłonią. Prowadzący bierze dłoń dziecka i nadaje jej 10 ruchów balansowania z góry w dół, 2 ruchy na sekundę, podtrzymując przedramię na poziomie łokcia. 2. Wznoszenie i opuszczanie dłoni. Prowadzący podtrzymuje przegub dziecka dłonią. Drugą dłonią podtrzymuje dłoń dziecka za palce podnosząc ją aż do pionu i pozwala jej opaść. Ruch ten wykonuje się 10 – 20 razy. 3. Balansowanie poziome dłoni wzdłuż jej osi. Przedramię dziecka ustawione w pozycji pionowej, dłoń jego zgięta i rozluźniona, prowadzący nadaje jej ruch poziomy tam i z powrotem w rytmie: 1 ruch całkowity na 1 sekundę zataczając łuk dłonią ( 10 – 20 ruchów ).
5. „Podróż w krainę wyobraźni” Dzieci zamykają oczy wyobrażają sobie gdzie chciałby wyjechać w podróż swoich marzeń. Malują palcami lub pędzlem przy cichym podkładzie muzycznym.
6. Prezentacja prac. Nagrodzenie ich brawami.
7. Pożegnanie. Ukłonami wymyślonymi przez dzieci.
Opracowała mgr W.Puz
justyna-tutak1