Obsługa i opieka.doc

(46 KB) Pobierz
Obsługa i opieka

Obsługa i opieka

Z założenia miało to być akwarium dekoracyjne z gatunkami pochodzącymi z Ameryki Południowej (głównie zbrojniki). Trudno to nazwać biotopem, niemniej staram się aby był to jak najlepszy dom dla jego mieszkańców.

Filtracja i napowietrzanie

Za filtrację odpowiada filtr kubełkowy Eheim 2224 dedykowany do zbiorników do 240 l (filtr zapewnia wg producenta przepływ 500 l/h przy wydajności pompy 700 l/h). Jako wkłady filtracyjne stosuję watę firmy SERA, oraz pierścienie Siporax firmy SERA. Wylot filtra połączony jest z lampą UV Aquaszut (5W). Początkowo załączona na stałe, obecnie włączam ją tylko w przypadku wystąpienia u ryb jakichś objawów chorobowych np. ospy (od ponad roku nie musiałem używać - odpukać). Akwarium jest dodatkowo napowietrzane za pomocą brzęczyka czeskiej firmy Atman (przyzwoita i tania pompka).
W lutym 2005, ze względu na przewidywane zwiększenie obsady o nowe zbrojniki, dodałem filtr Hydor Prime 10 ("zachomikowany" z poprzedniego zbiornika). Teraz pracują oba, przy czym Hydor wypełniony jest gąbką i watą i pełni rolę filtra mechanicznego. W czerwcu 2005 roku dodałem dodatkowo pompę cyrkulacyjną z gąbką Maxi Jet firmy Aquarium Systems o przepływie ok. 670 l/h. W sumie filtracja całkowita daje przepływ dobrze ponad 1000 l/h czyli mniej więcej 5-6 x objętość zbiornika w ciągu godziny. W przypadku zbrojników bardzo brudzących, np. L204 wciąż nie jest to niestety zbyt wiele.

 
                                                    Tak wygląda  mój "przedział maszynowy" (szafka wg własnego projektu wykonana przez stolarza)                                               

Ogrzewanie i kontrola temperatury

Wyposażenie techniczne uzupełnia grzałka Hydor 100W z termostatem i termometr (początkowo szklany, teraz elektroniczny). Utrzymuję temperaturę na poziomie 25°C +/_ 1°C. Latem temperatura wzrasta do ok. 27-28 st. W celu jej obniżenia stosuję wentylator stołowy skierowany pod kątem na lustro wody.

Parametry wody

pH = 7 - 7.5, NO3 < 5 mg/l, TwO=9-15on, przewodność wł. ok. 350 mS

Opieka

 Wyznaję teorię, że każdy akwarysta ma swoją "krytyczną pojemność akwarium". Jest to taka objętość zbiornika która w krótkim czasie "przerośnie" opiekuna (a ściślej jego możliwości opieki) co w rezultacie doprowadzi do "zapuszczenia" akwarium i jego stopniowej degradacji. Podobnie jest chyba z "krytyczną ilością akwariów". Uwzględniając dodatkowo fakt, że, z małymi akwariami jest większy kłopot niż z dużymi, musi istnieć objętość optymalna. Według mnie, jest to kompromis pomiędzy chęciami a możliwościami. Z tego też względu, póki co :-), mam tylko jeden zbiornik (nie licząc małej, 25 litrowej kwarantanny uruchamianej w razie potrzeby). Dotychczas nigdy nie zastanawiałem się, ile czasu zajmuje mi cała opieka nad akwarium. Chcąc jednak zawrzeć na tej stronie jak najwięcej ścisłych informacji szacuję, że jest to ok. 3 godzin tygodniowo. Czy to dużo? Pomimo powszechnego dążenia do jak największego zautomatyzowania obsługi akwarium, czym byłoby to hobby bez możliwości własnoręcznej opieki nad pupilami? Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że zbyt częste ingerowanie przynosi tylko niepokój mieszkańcom - dlatego staram się nie robić nic bez rzeczywistej potrzeby. Jednak lubię kiedy nadchodzi sobota - czas cotygodniowych porządków. Obejmują one następujące prace:

- Podmiana wody (w zależnosci od potrzeb ocenianych na podstawie zamulenia podłoża i ilosci usuniętych glonów z szyby) w ilosci 10 - 30%. Woda do podmiany to zwykła kranówka filtrowana przez węgiel aktywny, której temperatura jest regulowana za pomocą dodatku zagotowanej (z reguły 5 l na 10  l kranówki) czasami stosuję też dodatek wody destylowanej. Nie używam żadnych uzdatniaczy.

- Odmulanie wybranego fragmentu podłoża

- Usuwanie nadmiaru roslin oraz obumarłych lisci

- Czyszczenie szyb z glonów

- Co jakiś czas testy wody: NO3, TwO, TwW, pH

- Co 2 miesiące - czyszczenie swietlówek i odbłyśników

- Co jakis czas czyszczenie z glonów któregoś z korzeni (szoruję go szczotką pod bieżącą wodą). W ten sam sposób czyszczę większe kawałki dekoracji (np. fragmenty jaskiń)

- Co ok. 6-8 tygodni wymiana waty w filtrze kubełkowym

- Co 2 miesiące czyszczenie węży doprowadzających i odprowadzających wodę z filtra zewnętrznego oraz komory sterylizatora UV

Sobotnie porządki zajmują najwięcej czasu bo średnio ok. 1.5 godziny.

Czynnosci codzienne - żywienie

Aby utrzymać ryby w dobrej kondycji staram się podawać im urozmaicone pożywienie. W okresie późno-wiosennym i letnim mam w ogródku własną hodowlę oczlików i rozwielitek (od połowy lata także larw komarów co nie wszystkim się podoba :-) sporządzoną w głębokiej misce wkopanej w ziemię. Przez caly rok kupuję larwy wodzienia i wazonkowce jako jedne z pewniejszych pokarmów żywych. Nie stosuję ochotki i tubifexu. Oprócz pokarmów żywych podaję różne suche preparaty: Tetra Min Pro, Tropical D-Allio Plus. Dla zbrojników mam tabletki JBL PlecoChips, SERA Spirulina Premium Tabs, oraz tabletki ze spiruliną firmy Tropical. Co jakis czas robię jednodniową głodówkę (co tydzień lub dwa).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin