Rys tech - Połączenia.doc

(23 KB) Pobierz
Połączenia

POŁĄCZENIA

 

Nitowe (stykowe, zakładkowe, nakładkowe, teowe, narożne, przylgowe, krzyżowe) – nitowanie polega na łączeniu części maszyn lub innych elementów konstrukcyjnych za pomocą łącznika zwanego nitem. Nity wykonane są z miękkiej stali węglowej St3N i St2N. Nit składa się z łba i trzonu.

Rodzaje połączeń nitowych

W zależności od warunków pracy połączenia nitowego dzielimy je na mocne, mocno szczelne, szczelne, a w zależności od połączenia szwu nitowego na wzdłużne, poprzeczne i skośne.

 

Spawne (stykowe, zakładkowe, nakładkowe, teowe, narożne, przylgowe, krzyżowe) – rodzaje spawania: spawaniem nazywamy łączenie metali w sposób nierozłączny przez ich miejscowe stopienie. Najczęściej w procesie łączenia wprowadza się dodatkowy metal zwany spoiwem. Wyróżniamy dwa rodzaje spawania: gazowe i elektryczne.

Spawanie gazowe polega na łączeniu metali na miejscowym stopieniu ich w płomieniu gazowym. Spawanie elektryczne polega na wytworzeniu luku elektrycznego miedzy elektrodami a przedmiotem spawanym, który stanowi źródło ciepła.

 

Zgrzewane (stykowe, punktowe, garbowe liniowe) – zgrzewaniem nazywamy łączenie elementów polegające na miejscowym nagrzaniu ich do temp. plastyczności lub nadtopienia i wywarciu sile go nacisku w miejscach łączonych. Wyróżniamy następujące rodzaje zgrzewania: gazowe i elektryczne, ogniskowe. Zgrzewanie elektryczne dzieli się na punktowe i liniowe.

 

Lutowane – lutowaniem nazywamy łączenie metali za pomocą spoiwa zwanego lutem, który jest metalem łatwiej topliwym niż metale łączone. Dzielimy na lutowanie twarde i miękkiej

 

Klejone – klejenie elementów metalowych jest to łączenie ich za pomocą klei stanowiących głównie żywice epoksydowe, fenolowo-formaldehydowe i karbinolowi. Klejenie może być wykonywane na zimno i na gorąco. Wada połączeń klejonych jest mała odporność na zdartość rozwarstwienie i podwyższone temperatury

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin