scenariusz hospitacyjny V.doc

(50 KB) Pobierz

 

Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

 

Termin zajęć: 26.05.2008

Prowadząca: Anna Niemczyk

Czas zajęć: 14.15 15.00

Uczestnik: Natalia Rybicka

 

TEMAT: JA I MOJE CIAŁO

 

CELE GŁÓWNE:

- doskonalenie wzajemnej komunikacji, porozumiewania się

- kształtowanie orientacji w schemacie ciała

- rozwijanie aktywności poznawczej

CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko potrafi

- współdział z partnerem w zabawach i ćwiczeniach

- odwracaćowę w stronę źa światła

- poruszać na źo dźwięku i światła

- wskazywać i dotykać niektóre części ciała

Forma zajęć: zajęcia indywidualne

 

Metody:

- elementy metody „porannego kręgu”, czyli stymulacji polisensorycznej wg pór roku

- metoda zadaniowa, czynnościowa: zadań stawianych dziecku

- metoda M. Ch. Knill

- elementy metody relaksacyjnej

 

Pomoce: przedmioty do stymulacji polisensorycznej zgodnej z porą roku, przedmioty o różnej fakturze, kaseta, magnetofon, materac, czarno białe i kolorowe plansze, instrumenty muzyczne, oliwka, aparat do masażu, ziemia, miski, woda, ścierki o różnej fakturze.

Część wstępna:

1. Ceremoniał powitania elementy „porannego kręgu”, czyli stymulacji polisensorycznej wg pór roku

a) zapalenie lampki zapachowej (wiosna zapach cytryny)

b) wymawianie imienia dziecka, zwrócenia uwagi na zapach i cechy ognia

c) śpiewanie piosenki powitalnej z jednoczesnym masowaniem dłoni oliwką

zapachową;

            Witaj........2x

Jak się masz? 2x

Wszyscy Cię witamy

Wszyscy Cię kochamy

d nas 2x

d) krótkie opowiadanie o danej porze roku wiosna podlewanie roślin w doniczce, pokazywanie, dotykanie różnych nasion (zbóż, kwiatów, warzyw) lub młodych gałązek z pękami liści

e) spotkanie z żywiołem rozcieranie gliny na dłoniach dziecka, demonstrowanie mokrej, śliskiej, zimnej, a później ciepłej, szorstkiej i kruchej

f) demonstracja instrumentu muzycznego gra na bębenku

g) zakładanie kolorowej chustki na głowę dziecka - (dziecko samo ściąga ją z głowy)

h) zastosowanie bodźw smakowych (podajemy dziecku cytrynę z cukrem)

i) gaszenie lampki zapachowej

Częśćciwa:

1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania części ciała z wykorzystaniem zabawy „Zrób to, co ja”:

1        Moja ręka wita się z drugą!

2        Noga wita się z drugą nogą!

3        Kolano z kolanem!

4        Stopa z kolanem!

5        Brzuszek z rę!

6        ka z czołem!

 

2. Kształtowanie orientacji w schemacie ciała zastosowanie metody M. Ch. Knill Program aktywności „Świadomość ciała, kontakt i komunikacja” - program wprowadzający

a) przygotowanie miejsca do w wspólnych ćwiczeń ruchowych

b) wskazanie i dotykanie maty komunikat niewerbalny, połączony z zapowiedząowną: „dziemy się bawić”

c) zajęcie miejsca na macie

d) włączenie kasety magnetofonowej

e) zabawa ruchowa metodą M. Ch. Knill

3. Zabawa „Moje ciało” - wyodrębnianie czterech elementów; głowa, ręce, nogi, brzuszek, określanie, wskazywanie, dotykanie, masowanie, pocieranie różnymi fakturami (miękka, szorstka, gładka, itp.) Zabawę łączymy z słuchaniem muzyki relaksacyjnej.

 

Część końcowa:

1. Zakończenie zajęć piosenką tematyczna Wiosna pożegnanie dziecka zawsze w ten sam sposób (forma dotykowa wypowiadanie imienia dziecka), połączone ze słuchaniem muzyki relaksacyjnej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin