SCENARIUSZ SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO Z RODZICAMI
„ ZABAWY ANDRZEJKOWE”
Cele:
- kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z dniem św.
Andrzeja
- wzbogacenie pozytywnych doświadczeń dzieci w kontaktach
z dorosłymi i rówieśnikami
- propagowanie metod pedagogiki zabawy
Środki wspomagające: nagrania muzyczne, rekwizyty do wróżb: kapcie, serduszka, szpilki, obrazki przedstawiające różne zawody, małe karteczki do obliczenia magicznej liczby swojego dziecka, konfetti.
Przebieg spotkania:
1. Pląs integracyjny „Chodźcie do koła” (Klanza)
Chodźcie wszyscy tu do koła
zabawimy się wesoło.
Witamy was wszyscy wraz
na zabawę nadszedł czas – wszyscy idą po kole
Prawa ręka, lewa ręka – zgodnie ze słowami akcentujemy
prawa noga, lewa noga poprzez wysunięcie przed siebie
cały tułów oraz głowa - kiwanie głową
witamy was – ukłon, rozkładamy ręce w geście powitania
2. Wprowadzenie w nastrój świętowania i zabawy – słuchanie wiersza
(na koniec wiersza n-lka sypie konfetti)
Komu bliski czarów świat
kto u Andrzeja szuka rad
ten zostanie zaproszony
na zabawę wymarzoną.
Unieś głowę, spójrz do góry
czarodziejski proszek z chmury
spada, tańczy i wiruje
wszystkie dzieci zaczaruje.
Radość jest, a smutek znika
wnet rozbawi nas muzyka!
3. Wspólny taniec dzieci i rodziców „ Zróbmy kółka dwa”
Zróbmy kółka dwa, niech zabawa trwa
Zabawimy się wesoło on i ty i ja.
Chodźże ze mną całusa ci dam tarara
Chodźże ze mną całusa ci dam raz, dwa, trzy.
4. Czarowanie – wprowadzenie nastroju
Mam laseczkę czarodziejską
siądźcie w kole na dywanie
Nic nie mówcie, tylko patrzcie
zobaczycie, co się stanie ...
Dziewczynki (potem chłopcy)zdejmują z lewej nogi kapcie i
ustawiają jeden za drugim, czyj kapeć znajdzie się przed
drzwiami, ten jutro będzie stał w pierwszej parze.
Wszyscy rzucają butem w stronę drzwi, czyj but odwróci się
noskiem w stronę drzwi, tego jutro spotka coś miłego.
Dzieci siedzą w kole, na środku rozłożone są obrazki
przedstawiające różne zawody. Kolejno każde z dzieci
podchodzi i losuje dla siebie obrazek i nazywa zawód, który jest
na nim przedstawiony.
Kłujemy szpilką w papierowe serce z imionami chłopców lub
dziewczynek by dowiedzieć się jakie będzie imię męża, żony.
Każdy uczestnik może losować los z daną liczbą lub obliczyć, jaka liczba jest dla niego szczęśliwa, dodając do siebie kolejne cyfry ze swojej daty urodzenia.
N: Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią Andrzeja zamiary!
5. Taniec integracyjny „Magiczna liczba siedem” (Klanza)
Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest jeden –tupnięcie prawą nogą Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest dwa – tupnięcie lewą nogą Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest trzy – prawym kolanem dotykamy podłogi Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest cztery – lewym kolanem dotykamy podłogi Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest pięć –klękamy na kolana i stukamy prawym łokciem Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest sześć – klękamy na kolana i stukamy lewym łokciem Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest siedem - upadamy do środka koła.
nowa2016