Scenariusz zajęć: „Las jesienią”-(6latki)
Temat: „Wielkie grzybobranie”
http://www.odn.pila.pl/opracowanianauczycieli/przedszkola/haase/haase.htm
Cele:
Ogólne:
- doskonalenie umiejętności niezbędnych do nauki czytania, takich jak: spostrzeganie, porównywanie, analiza i synteza słuchowa, samodzielne myślenie
- wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, dostrzeganie jej piękna, wdrażanie do zachowania czystości w naszym otoczeniu.
Operacyjne: dziecko:
- opisze słowami jak należy zachować się w lesie,
- dokona analizy i syntezy słuchowej wyrazów 1-,2-,3-,4- sylabowych,
- rozróżni i nazwie wybrane grzyby: borowik, kurka, muchomor, segreguje je na jadalne i trujące,
- przeczyta globalnie napisy: borowik, kurka, uwaga,
- przyporządkuje je do odpowiedniego obrazka
- wytłumaczy dlaczego nie można jeść wszystkich grzybów,
- wycina, zagina i łączy papier klejem,
- bezpiecznie posłuży się nożycami.
Metody: słowna: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
Czynna: zadań stawianych dzieciom
Oglądowa: obserwacja, pokaz
pedagogiki zabawy
wprowadzenie dziecka w świat pisma I. Majchrzak
Środki dydaktyczne: scenografia – jesienne drzewa, koszyki dla każdego dziecka, wycięte grzyby, napisy: borowik, kurka, uwaga, las, dla każdego dziecka rolka po papierze toaletowym, białe paski papieru, czerwony papier, klej, nożyce, zielony materiał, liście, szyszki, kasztany, kaseta z nagraniem muzyki.
Rodzaj aktywności: językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna, matematyczna.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie” – dzieci i rodzice stają w kole – nauczyciel mówi i jednocześnie ściska rękę dziecka stojącego z prawej strony: Przesyłam do was promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu”.
2. Zabawa ruchowa (Pantomima) – zaproszenie dzieci do obejrzenia scenki w wykonaniu nauczycielki i P. woźnej „Zachowania grzybiarzy w lesie – ruchem, mimiką, gestem nauczycielka odtwarza jazdę samochodem do lasu, zbieranie grzybów, „piknik” w lesie – zaśmiecanie papierkami, butelkami,(łamanie drzew), niszczenie muchomorów, hałas.
3. Rozmowa z dziećmi na temat obejrzanej scenki, zredagowanie haseł:
· Jak należy się zachować w lesie?
· Nie hałasować!
· Nie zaśmiecać otoczenia!
· Nie niszczyć przyrody!
· Nie płoszyć zwierzyny!
4. „Mój koszyczek” – zabawa z „wizytówkami” – nauczycielka zaprasza dzieci do odszukania koszyka ze swoją „wizytówką” – dzieci dokonują analizy słuchowej swojego imienia: podział na sylaby, wyróżnianie głoski w nagłosie i wygłosie, podział na głoski.
5. Ilustracja ruchowa piosenki „Rosną sobie grzybki” – dzieci odtwarzają ruchem ciała treści piosenki – do zabawy włączają się rodzice.
6. „Wielkie grzybobranie” – zabawa przy muzyce – dzieci spacerują po lesie, zbierają grzyby – gdy słychać muzykę, muzyka milknie – dzieci powracają na swoje miejsce ze swoimi koszykami z grzybami.
7. Ile zebrałem (-am) grzybów? – zabawa matematyczna – dzieci układają swoje „grzyby” przed sobą, przeliczają, nazywają zebrane grzyby, segregują na jadalne i trujące (układają w „kołach”). Nauczycielka odsłania tablicę, dzieci wskazują na odsłoniętej tablicy - borowik, muchomor, kurka, czytają globalnie napisy borowik i kurka, przyporządkowują je do ilustracji (dot. dzieci umiejących czytać), wypowiadają się na temat grzybów jadalnych i trujących, umieszczą napis „UWAGA” – przy muchomorze (uzasadniają dlaczego?).
8. „Muchomory sylabowe” – zabawa.
Na tablicy nauczycielka przyczepia 4 muchomory z różną liczbą kropek na kapeluszach od 1-4. Kropki na kapeluszach oznaczają liczbę sylab w nazwie obrazka. Dzieci z koszyków wyjmują ukryte obrazki, przyporządkowują je odpowiednim muchomorom poprzez wyklaskiwanie sylab znajdujących się w nazwie każdego obrazka.
9. Praca z podziałem na zespoły: (przy stolikach):
I. zespół – konstruowanie „muchomora”
– dziecko oklei białym paskiem rolkę po papierze toaletowym
– drugi pasek białego papieru, pocięty do połowy jego szerokości na frędzelki, naklei na rolkę, odegnie frędzelki ku górze
– sklei kapelusz z czerwonego papieru i przyklei do rolki
– wytnie z białego papieru kropki lub uformuje z waty i naklei na kapelusz
II zespół – składanki papierowe sztuką origami – n/t „muchomory” - wykona pracę wg instrukcji nauczycielki.
10. Zorganizowanie wystawki prac – dzieci na zielonym materiale, przy jesiennej scenografii ustawią grzybki „muchomory”, ułożą poszycie leśne, ustawią się ze swoimi pracami z origami do wspólnego, jesiennego zdjęcia. Do zdjęcia ustawiają się również rodzice ze swoimi „muchomorkami” (zaproszenia).
megi144