34. Status prawny cudzoziemca w RP.docx

(13 KB) Pobierz

34. Status prawny cudzoziemca w RP

!PRZYPOMIEĆ SOBIE O SPOSOBACH NAYWANIA POLSKIEGO OBYWATELSTWA!

Cudzoziemiec to ten, który nie ma obywatelstwa polskiego.

Zasada powszechności konstytucyjnych wolności i praw człowieka wyrażona w art.37 Konstytucji RP, zgodnie z którą każdy, kto znajduje się pod władzą RP, korzysta z praw i wolności zapewnionych w Konstytucji, z jednoczesnym jednak zastrzeżeniem, iż wyjątki od tej zasady, dotyczące właśnie cudzoziemców określa ustawa.

Podział na:

-obywateli UE,

-obywateli innych państw, które nie są członkami UE,

-bezpaństwowców (apatrydów),

-uchodźców, którzy ze względu na grożące im niebezpieczeństwo w ich ojczystym kraju, proszą o azyl (art.56),

-obywatele innych państw, którzy potrafią wykazać swoje polskie pochodzenie, tj. deklarują przynależność do Narodu Polskiego.

Polskie ustawodawstwo o cudzoziemcach (13 czerwca 2003) – o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin (z dnia 14 lipca 2006r.) ustawa z 2007 – Karta Polaka.

Cudzoziemca nie dotyczy:

prawo do wyborów ogólnokrajowych; obywatelska inicjatywa ustawodawcza na szczeblu ogólnokrajowym; udział w referendum ogólnokrajowym; prawo do wystąpienia z wnioskiem o referendum ogólnokrajowym (co najmniej 500 tys. obywateli); prawo dostępu do służby publicznej; wolności przystępowania do partii politycznej;

Wyjątek – art.56 Konstytucji „Prawo do azylu” – nie może na to powołać się obywatel RP.

Różne traktowanie cudzoziemców w zależności od statutu jego państwa w stosunkach z Polską – zasada wzajemności.

Legalizacja wjazdu i pobytu:

Cudzoziemiec może przekroczyć granicę i przebywać na terenie RP, jeżeli posiada: ważny dokument uprawniający do wjazdu i pobytu. Jeżeli są wymagane: zezwolenie na pobyt w innym państwie, jeżeli zezwolenia takie są wymagane, w przypadku przejazdu tranzytem.

Dokumenty:

-wiza Schengen,

-wiza krajowa.

-wydaje te dokumenty konsul,

-wizę Schengen wydaje na granicy komendant placówki Straży Granicznej,

-wiza krajowa pozwala na wjazd i ciągły pobyt następujących po sobie, trwających dłużej niż 3 miesiące i nieprzekraczania roku w okresie ważności wizy,

-okres ważności wizy nie może przekroczyć 5 lat.

Obywatel UE może wjechać do Polski na podstawie dowodu osobistego lub ważnego innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo. Obywatel UE i członek rodziny niebędącej obywatelem UE może przebywać na terenie RP na okres do 3 miesięcy. Obywatelowi UE przysługuje prawo pobytu dłużej niż 3 miesiące np. gdy jest pracownikiem lub osobą pracująca na własny rachunek na terenie RP.

Na terenie RP cudzoziemcowi udziela się pomocy przez nadanie statutu uchodźcy, udzielenie ochrony uzupełniającej, udzielenie azylu, udzielenie zgody na pobyt tolerowany, udzielenie ochrony czasowej.

Status uchodźcy nadaje się, jeśli cudzoziemiec ma uzasadnione obawą przed prześladowaniem w kraju pochodzenia z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych, przynależności do określonej grupy społecznej lub, gdy on nie chce lub nie może korzystać ochrony tego kraju.

Organem administracyjnym rozpatrującym odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia wydane przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców jest Rada do Spraw Uchodźców.

Status uchodźcy można nadać tylko w jednym kraju.

Wydalenie cudzoziemca powstaje na podstawie decyzji wydanej z urzędu lub na wniosek Ministra Obrony Narodowej, Szefa ABW, szefa Agencji Wywiadu, Komendanta Głównej Straży Granicznej lub Organu Służby Cywilnej, wojewody właściwego lub miejsca ujawnienia faktu albo zdarzenia będącego podstawą wystąpienia z wnioskiem o wydalenie.

Powody:

-nielegalny pobyt,

-udział w zorganizowanej grupie przestępczej,

-osoby niepożądane.

Karta Polaka:

Dokument – potwierdza przynależność konkretnej osoby do narodu polskiego. Przyznanie jej nie oznacza nabycia obywatelstwa ani stwierdzenia polskiego pochodzenia w rozumieniu odrębnych przepisów. Nie uprawnia również do przekroczenia granicy ani do osiedlenia się na terenie RP.

Żeby ją otrzymać, trzeba wykazać polskie pochodzenie, znać język polski i polskie obyczaje, kultywowanie polskiej tradycji. Należy złożyć to oświadczenie w obecności konsula RP lub upoważnionego pracownika uprawnionej organizacji pozarządowej.

Uprawnienia:

-możliwość podjęcia pracy,

-podjęcie studiów,

-bezpłatny wstęp do muzeów państwowych,

-ulgi 37% przy środkach publicznej komunikacji,

-możliwość ubiegania się o pomoc finansową.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin