Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 5-latki
Nauczyciel prowadzący: Marianna Feller
Temat bloku: W marcu jak w garncu.
Temat dnia aktywności: Idziemy na marcowy spacer.
Temat do dziennika: Porządkowanie ilustracji do historyjki obrazkowej - w marcu bywa tak. Przedstawianie za pomocą ruchów własnego ciała treści opowiadania pt. „Spacer przedszkolaków” oraz wiersza „Słonko po deszczu”.
Cele ogólne:
- poznanie zalet marcowej pogody.
Cele operacyjne:
dziecko:
- porządkuje ilustracje do historyjki obrazkowej;
- przedstawia za pomocą ruchów własnego ciała treść czytanego tekstu;
- wypowiada się na temat zalet marcowych spacerów.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja, opis;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu;
- metody gier dydaktycznych: metoda inscenizacji (wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- ilustracje do historyjki obrazkowej – w marcu bywa tak;
- opowiadanie pt. „Spacer przedszkolaków”;
- wiersz M. Kownackiej pt. „Słonko po deszczu”.
Formy organizacyjne: zbiorowa.
Czas trwania: 60 min.
Literatura:
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, przywitanie się);
- prośba o wybranie przez dzieci bajki;
- czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.
2.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- pokazanie dzieciom ilustracji do historyjki obrazkowej;
- rozmowa:
(1) co przedstawiają te ilustracje? (prośba o opis kolejnych ilustracji);
(2) prośba o uporządkowanie ilustracji w całą historyjkę;
(3) wyznaczenie jednej osoby do opowiedzenia poprawnie ułożonej historyjki;
(4) jak musiała czuć się dziewczynka w tych sytuacjach?;
(5) czy można przewidzieć marcową pogodę?
(6) kto z was lubi marcową pogodę?... dlaczego?
(7) a kto lubi chodzić na marcowe spacery?
3.
- prośba o powstanie dzieci;
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;
- czytanie opowiadania pt. „Spacer przedszkolaków”;
- pomoc dzieciom w ich zadaniu (podpowiadanie ruchem nowych, ciekawych rozwiązań przedstawienia ruchem przeczytanego fragmentu).
4.
- rozmowa do opowiadania:
(1) podobał się wam marcowy spacer?;
(2) jaka spotkała was podczas spaceru pogoda?;
(3) co robiliście ciekawego podczas spaceru?;
(4) czy spacer w marcu może być ciekawy?... dlaczego?
5.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie);
- czytanie wiersza pt. „Słonko po deszczu”;
6.
- rozmowa do wiersza:
(1) o czym jest wierszyk?;
(2) jaka jest pogoda w wierszyku?;
(3) co robiły dzieci?
- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;
- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na stawiane przez niego pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci odpowiadają na postawione przez nauczyciela pytania oraz wykonują jego polecenia;
- dzieci uporządkowują historyjkę obrazkową;
- wyznaczona osoba opowiada poprawnie ułożoną historyjkę.
- dzieci wstają;
- dzieci uważnie słuchając opowiadania, ilustrują jego treść ruchem według własnego uznania, lub sugerując się pomocą nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na postawione przez nauczyciela pytania;
- dzieci rozstawiają się na dywanie;
- dzieci uważnie słuchając wiersza, ilustrują jego treść ruchem według własnego uznania, lub sugerując się pomocą nauczyciela.
- dzieci odpowiadają na postawione przez nauczyciela pytania.
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- ilustracje do historyjki obrazkowej – w marcu bywa tak.
- opowiadanie pt. „Spacer przedszkolaków”.
- wiersz pt. „Słonko po deszczu”.
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 3 -
grudzien33