Kolory naszej duszy.doc

(60 KB) Pobierz
Kolory naszej duszy

Kolory naszej duszy

Podczas swojej pracy kolorystki często zastanawiałam się, dlaczego tak chętnie sięgamy po niewłaściwe kolory. Z jakiego powodu zarówno kobiety, jak i mężczyĽni niezwykle często otaczają się kolorami z przeciwnej do swojej własnej, palety barw? Dlaczego ludzie tak chętnie kupują stroje w kolorach, które kompletnie nie pasują do ich typu urody? OdpowiedĽ na te pytania jest niezwykle ważna i niezbędna, zanim odkryjemy tajemnicę uporządkowanej i harmonijnej analizy kolorystycznej.



Świat przecież skonstruowany jest jako byt harmonijny, a ludzie potrafią wyczuć swoje optymalne kolory. Gdyby jednak tak było zawsze, nie byłoby mojego zawodu oraz techniki analizy kolorystycznej. Sięgając do wiedzy z zakresu wizażu, pedagogiki oraz psychologii, można stwierdzić, iż istnieją kolory naszej duszy, barwy będące ubiorem naszej osobowości. Kolory te są wybierane przez nas częściej i chętniej. Zazwyczaj w takich barwach urządzone jest nasze mieszkanie, w ubraniach w tym kolorze chodzimy najczęściej, dany kolor wymieniamy jako swój ulubiony. Nierzadko jednak, kolory te, nie są wcale związane z naszym typem urody, lecz odzwierciedlają naszą osobowość, samopoczucie, charakter.

Dlaczego tak jest? Czemu otaczamy się kolorami, które nie pasują do naszego wyglądu?
W odpowiedzi na to pytanie znowu na pierwszy plan wysuwa się teoria harmonii w naturze. Skoro, bowiem jesteśmy zimnym typem, częściej w swoim mieszkaniu będziemy otaczać się kolorami chłodnymi i odwrotnie. Potrzebujemy harmonii i spokoju w życiu, a możemy to osiągnąć właśnie poprzez "uzupełnianie się" barw.

Kolory naszej duszy, to nie są jednak tylko barwy, które będą uzupełniały naszą paletę. Odzwierciedleniem naszej osobowości są także kolory, które wybieramy ze względu na temperament. I tak:

·         Cholerycy najczęściej wybierają czerwony

·         Sangwinicy często wybierają żółty

·         Flegmatycy wybierają zielony

·         Melancholicy wybierają niebieski

Osoby o określonym temperamencie będą wybierać kolory, podkreślające stan ich duszy i ciała. Zdarza się jednak, że sięgamy po kolory, które w sposób szczególny odzwierciedlają nasze cechy charakteru. Często nieświadomie decydujemy się na barwy, które dla kolorysty będą skarbnicą wiedzy o danej osobie. Według Feng Szui oraz na podstawie testu Maxa Luschera możemy w oparciu o pracę z kolorami lepiej poznać daną osobę, a także lepiej ją zdiagnozować podczas analizy kolorystycznej.

Zastanów się teraz, jakie kolory najczęściej towarzyszą Ci w życiu, a zobaczysz, co oznacza symbolika danego koloru, a także, jakie to ma przełożenie na styl w biznesie.

Kolory duszy

Czerwony - kolor krwi i życia. Wpływa pobudzająco na organizm. Osoby lubiące czerwień, pragną zainteresowania ze strony innych, uwielbiają być adorowane, często są egocentrykami. Ludzie wybierający ten kolor bardzo wytrwale i pewnie dążą do celu. Są bardzo ekspansywni, często jednak nie są dobrymi słuchaczami. Nie tolerują sprzeciwu.

Zielony - kolor wprowadzający spokój i harmonię. Ludzie, którzy wybierają zielony zazwyczaj są nieśmiali, obdarzają ludzi pewną doza nieufności. Są raczej obserwatorami, niż aktywnymi działaczami. W połączeniu z błękitem oznacza dążenie do odpoczynku, odreagowania konfliktów.

Różowy - Jeśli najczęściej wybierasz ten kolor, świadczy to o Twej wrażliwości i umiejętności kochania. Często jednak brak Ci silnej woli i wytrwałości w podjętych decyzjach. Różowy czasem wiąże się z infantylnym zachowaniem.

Niebieski - Osoby wybierające barwy niebieskie charakteryzują się kreatywnością i twórczym umysłem. To osoby zaradne, potrafiące połączyć teorię z praktyką. Lubią spokojne otoczenie.

Pomarańczowy - Osoby noszące ten kolor są niecierpliwe i bardzo szybko oczekują na efekty swojego planu. Osoby lubiące ten kolor są także wytrwałe i mają silną motywację. To kolor zdecydowanie ludzi aktywnych.

Biały - Kolor optymistów, ale także ludzi, którzy dopiero szukają własnego spojrzenia na rzeczywistość. Może symbolizować stan przejściowy.

Szary - Kolor ludzi opanowanych i pewnych siebie. Dlatego często pozostają oni z boku, nie angażując się w bieżące sprawy. Szary symbolizuje także niezależność i umiejętność krytycznego spojrzenia.

Brązowy - Kolor ludzi mocno stąpających po ziemi, realistów. Ludzie wybierający ten kolor lubią ład i porządek. Często brąz jest jednak skorupą, pod którą chcą skryć swoje prawdziwe oblicze.

Czarny - Kolor ten wybierają albo osoby zdyscyplinowane i pewne swego, albo wręcz odwrotnie- ludzie niepewni swej wartości, szukający dopiero własnego "ja"

SprawdĽmy teraz, jakie znaczenie w spotkaniach biznesowych mają nasze ulubione kolory i jaki komunikat będziemy przekazywać rozmówcy stosując te barwy w strojach służbowych.

Czerwony - Szczególnie przyciąga wzrok widza. Sprawia wrażenie pewności siebie. Może jednak powodować wrażenie agresji i dominacji. Ciemne odcienie są klasyczno-dramatyczne, jasne wyrażają dynamiczną i nowoczesna elegancję. Kolor ten symbolizuje temperament i namiętność.

Zielony - Podkreśla wygląd naturalny i sportowy. W zależności od odcienia, można w nim wyglądać młodo i sportowo. Zieleń promieniuje sympatią i ciepłem. Kolor ten symbolizuje odprężenie, równowagę, nadzieję, wytrwałość.

Niebieski - Odcienie ciemnoniebieskie promieniują autorytetem i elegancją, działają uspokajająco (podobnie niebieskie tła na fotografiach). Nieco jaśniejszy odcień nadaje się na stroje sportowe. Kolor ten symbolizuje spokój, zadowolenie, powagę, zaufanie. Często jest używany w uniformach bankowych a także przy kreowaniu wizerunku prezenterów wiadomości informacyjnych.

Biały - Materiały białe są świetliste- prawdziwa elegancja. Kolor ten symbolizuje czystość, lekkość, porządek, doskonałość.

Szary - Kolor klasyczny, ponadczasowy, alternatywa dla czarnego, dobry przy stylu dyskretnie sportowym.

Brązowy - Kolor naturalny i elegancki. Ciemny odcień może być alternatywą dla czarnego. Bardzo dobrze podkreśla klasyczny typ urody.

Czarny - Przeważnie sprawia wrażenie elegancji i odświętności. Dodaje autorytetu. W wizerunku zewnętrznym należy go jednak unikać (pasuje jedynie typowi zimy). Należy wybierać alternatywy czarnego: brązowy, granatowy, szary.

Znając symbolikę koloru, jeszcze przed rozpoczęciem właściwej analizy kolorystycznej, możemy świadomie sprawiać lepsze wrażenie na rozmówcach, wybierać kolory, które właściwie podkreślą naszą osobowość i styl, nie naruszając przy tym klasycznej etykiety biznesowej.

W następnej części zajmiemy się poszczególnymi typami urody i ich właściwą diagnozą.

AGATA MAROŃ, doradca wizerunku, kolorystka. Posiada udokumentowane kwalifikacje trenerskie. Prowadzi szkolenia grupowe oraz konsultacje indywidualne z zakresu kreowania wizerunku indywidualnego oraz biznesowego osób. Specjalizuje się w zagadnieniach analizy kolorystycznej, psychologii koloru oraz etykiety biznesu. Tworząc programy i szkolenia pracuje z logopedą, psychologiem, projektantką ubioru. Współpraca medialna: TVN Style, TVN 24, TV Biznes, TV PILOT, magazyn Make-up, serwisy internetowe, III Program Polskiego Radia, Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem.

 

Agata Maroń
Doradca wizerunku
Business Image Consulting

tel.: +48 (22) 466 27 17
kom.: +48 (503) 387 626

ul. Nowodworska 29c m.401
03-133 Warszawa

www.biconsulting.com.pl

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin