Rozwinięcie GBAPr, GBMRt, SDz50 - przewrócenie ciężarówki.docx

(21 KB) Pobierz
XII Plan zajęć:

 

Zatwierdził:

 

 

…………….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

I. Przedmiot: Taktyka działań ratowniczych                                                                                                   

II. Temat: Założenie – wypadek ciężarówki (GBAPr 2/24/750; GBMRt 0,85/0,1; SDz-50)

III. Czas trwania zajęć:                                                                                                                                                                                                                                                                                                          1 x 90 minut zajęcia praktyczne.

IV. Metoda nauczania: 1. nauczanie teoretyczne:

                                                                                                  - wykład

                                                                                                  - pogadanka

                                                                                                  - dyskusja

                                                                                                  - opis

                                                                                                  - opowiadanie

                                                                                                  - wyjaśnienie

                                               2. nauczanie praktyczne:

                                                                                                  - rozwijanie umiejętności

                                                                                                  - pokaz

                                                                                                  - ćwiczenie

                                                                                                  - instruktaż

                                                                                                  - inscenizacja

                                                                                                                                                                                                                 

 

V. Typ lekcji

     1. obejmująca kilka momentów procesu dydaktycznego

     2. poświęcona podaniu nowego materiału

     3. problemowa

     4. poświęcona powtórzeniu wiadomości

     5. obejmująca ćwiczenia praktyczne

     6. poświęcona sprawdzeniu wiadomości i umiejętności

 

VI. Format zajęć

 

1.     system klasowo – lekcyjny

2.     praca grupowa

3.     zapoznanie z obiektami, urządzeniami i instalacjami

4.     zajęcia praktyczne – ćwiczenia praktyczne ze sprzętem

 

VII. Miejsce zajęć

 

1.     sala wykładowa

2.     plac ćwiczeń

3.     stanowisko ćwiczebne

4.     zakład produkcyjny lub inne obiekty

 

VIII. Cel ogólny:

     POZNAWCZY         -

                                 KSZTAŁCĄCY           -

                                 WYCHOWAWCZY   -

 

IX. Pomoce dydaktyczne (wykaz sprzętu)

 

- foliogramy

- rzutnik

- filmy

- monitory + magnetowid

- tablica lekcyjna

- makiety

- przekroje

- programy multimedialne

- komputer

- PN

- zdjęcia

- inne

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

X. Zagadnienia do zajęć:

 

1.     Omówienie i wykonanie ćwiczenia praktycznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

XI. Literatura do zajęć:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XII Plan zajęć:

 

Lp.

Treść zajęć

Czas

Uwagi

1.

1. Część wstępna:

2. Czynności organizacyjno – porządkowe.

   - przyjęcie meldunku

   - sprawdzenie obecności

   - podanie tematu i przygotowanie odpowiednich pomocy  

     dydaktycznych.

 

 

2

 

2.

3. Część zasadnicza:

 

Zgłoszenie zdarzeniapusta ciężarówka 3,5t przewrócona na bok, zablokowany 1 pas ruchu, kierowca przygnieciony przez elementy konstrukcyjne pojazdu

 

Zadysponowane siły i środki PSPGBAPr 2/24/750; GBM 0,85/0,1; SDz-50

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia KAR udaje się na rozpoznanie sytuacji, po rozpoznaniu rozkazuje:

- rota II z GBAPr 2/24/750 – zabezpieczenie miejsca zdarzenia (pachołki, taśma ostrzegawcza, lampy ostrzegawcze)

- rota I z GBAPr 2/24/750 – przygotowanie zestawu PSP R1 (torba R1, nosze typu „deska”, szyny Kramera)

- rota I z GBMRt 0,85/0,1 – przygotowanie zestawu pneumatycznego poduszek wysokiego ciśnienia, stabilizacja przewróconego pojazdu

 

Opis ćwiczenia:

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia ratownicy przystępują do uwalniania przygniecionego kierowcy samochodu ciężarowego. W tym celu rota I z GBAPr z zestawem PSP R1 udaje się na miejsce uwięzienia kierowcy i przystępuje do oceny stanu poszkodowanego (poszkodowany przytomny, uwięziony pod konstrukcją naczepy do wysokości kolan, rana tłuczona głowy – słabe krwawienie). Po sprawdzeniu podstawowych czynności życiowych i badaniu urazowym podają tlen, usztywniają kręgosłup na odcinku szyjnym za pomocą kołnierza ortopedycznego i opatrują ranę głowy. W tym samym czasie rota I z GBMRt za pomocą drewnianych klocków i klinów stabilizuje konstrukcję przewróconego pojazdu i sprawia zestaw pneumatyczny poduszek wysokiego ciśnienia. Strażacy podkładają poduszki pod elementy konstrukcyjne pojazdu. Pomocnie roty I zastępu GBMRt udaje się do sterownika układu pneumatycznego, i po upewnieniu się o bezpieczeństwie strażaków i uwięzionego kierowcy, na komendę przodownika roty I zastępu GBMRt przystępuje do podnoszenia konstrukcji. W tym czasie rota I z GBAPr kontroluje stan poszkodowanego kierowcy i zapewnia mu wsparcie psychiczne. Po wykonaniu podniesienia elementów i wykonaniu dostępu do nóg poszkodowanego, ratownicy przekładają poszkodowanego na nosze typu „deska” i odciągają spod podniesionej konstrukcji. Następnie wykonują badanie urazowe i stwierdzają złamanie otwarte lewej kości podudzia z obfitym krwawieniem. Po opatrzeniu ran i stabilizacji nogi za pomocą szyn Kramera poszkodowany zostaje przekazany przybyłemu na miejsce pogotowiu ratunkowemu. W tym czasie rota I
z GBMRt rozmontowuje zestaw pneumatyczny, natomiast zastęp
z GBAPr pod okiem operatora przygotowuje sprzęt z SDz-50 niezbędny do podniesienia samochodu ciężarowego i postawienia do na kołach.  Na czas stawiania ciężarówki zostaje zatrzymany ruch uliczny (rota II z GBAPr). Po sprawieniu zawiesi i umocowaniu ich na konstrukcji przewróconej ciężarówki następuje postawienie pojazdu na kołach. Strażacy usuwają elementy z uszkodzonej ciężarówki z jezdni
i składają sprzętu do samochodów PSP. Miejsce zdarzenia zostaje przekazane policji, jednostki PSP wracają do bazy.

 

 

 

 

 













 















 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

80

 

3.

4. Synteza materiału:

    - podsumowanie wykonanego ćwiczenia

    - omówienie popełnionych błędów

 

 

5

 

4.

5. Zakończenie zajęć:

   - podsumowanie zajęć

   - podanie literatury do zajęć

 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin