Zaburzenia prztomności.doc

(70 KB) Pobierz
Zatwierdził:

Zatwierdził:

 

 

…………….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

I. Przedmiot: Ratownictwo medyczne                                                                                                                __________  

II. Temat: Zaburzenia przytomności                                                                                                                                           

Czas trwania zajęć:                                                                                                  1 x 45 minut zajęcia teoretyczne                                                                                                                                                          1x 45 minut zajęcia praktyczne

IV. Metoda nauczania: 1. nauczanie teoretyczne:

                                                                                                  - wykład

                                                                                                  - pogadanka

                                                                                                  - dyskusja

                                                                                                  - opis

                                                                                                  - opowiadanie

                                                                                                  - wyjaśnienie

                                               2. nauczanie praktyczne:

                                                                                                  - rozwijanie umiejętności

                                                                                                  - pokaz

                                                                                                  - ćwiczenie

                                                                                                  - instruktaż

                                                                                                  - inscenizacja

                                                                                                                                                                                                                 

 

V. Typ lekcji

     1. obejmująca kilka momentów procesu dydaktycznego

     2. poświęcona podaniu nowego materiału

     3. problemowa

     4. poświęcona powtórzeniu wiadomości

     5. obejmująca ćwiczenia praktyczne

     6. poświęcona sprawdzeniu wiadomości i umiejętności

 

VI. Format zajęć

 

1.     system klasowo – lekcyjny

2.     praca grupowa

3.     zapoznanie z obiektami, urządzeniami i instalacjami

4.     zajęcia praktyczne – ćwiczenia praktyczne ze sprzętem

 

VII. Miejsce zajęć

 

1.     sala wykładowa

2.     plac ćwiczeń

3.     stanowisko ćwiczebne

4.     zakład produkcyjny lub inne obiekty

 

VIII. Cel ogólny:

     POZNAWCZY            -

                                 KSZTAŁCĄCY           -

                                 WYCHOWAWCZY     -

 

IX. Pomoce dydaktyczne (wykaz sprzętu)

 

- foliogramy

- rzutnik

- filmy

- monitory + magnetowid

- tablica lekcyjna

- makiety

- przekroje

- programy multimedialne

- komputer

- PN

- zdjęcia

- inne

- torba R1

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            ____

 

 

X. Zagadnienia do zajęć:

1. Przyczyny zaburzeń przytomności

2. Sposoby postępowania w określonych przypadkach

 

 

 

 

XI. Literatura do zajęć:

 

Ratownictwo medyczne – materiały szkoleniowe SGSP w W-wie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XII Plan zajęć:

 

Lp.

Treść zajęć

Czas

Uwagi

1.

1. Część wstępna:

2. Czynności organizacyjno – porządkowe.

   - przyjęcie meldunku

   - sprawdzenie obecności

   - podanie tematu i przygotowanie odpowiednich pomocy  

     dydaktycznych.

 

 

2

 

2.

3. Część zasadnicza:

Omdlenie

Omdlenie jest to nagła, krótkotrwała utrata przytomności, wywołana niedotlenieniem mózgu. Przyczyną omdlenia może być: spadek ciśnienia tętniczego krwi, nadmierne odchudzanie, silny ból, zdenerwowanie, głód, silne emocje, widok krwi, itp.

Objawy poprzedzające omdlenie

·        zawroty głowy,

·        bladość twarzy,

·        mroczki przed oczami,

·        mogą wystąpić zimne poty na czole i skroniach.

Pierwsza pomoc:

·        rozluźnić uciskające części odzieży (krawat, kołnierzyk),

·        udrożnić górne drogi oddechowe i skontrolować czynności życiowe,

·        ułożyć poszkodowanego w pozycji autoprzetoczeniowej,

·        jeżeli po 2 minutach nie powróci przytomność, poszkodowanego należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i wezwać pomoc lekarską,

·        sprawdzić czynności życiowe, zapewnić komfort psychiczny i termiczny.

Sprawdzanie czynności życiowych

·        sprawdzanie czy poszkodowany jest przytomny spróbuj porozmawiać, zadaj zdecydowanie i głośno pytania: "co się stało ?" "jak się nazywasz ?'' lub: "otwórz oczy", klepnij lekko poszkodowanego w ramię lub klaśnij rękoma nad głową poszkodowanego; jeżeli poszkodowany nie reaguje na te bodźce to nasuwa się wniosek, że jest nieprzytomny. Poszkodowany nieprzytomny to osoba, z którą nie można nawiązać żadnego kontaktu i która nie reaguje na bodźce zewnętrzne.

·        oczyszczenie jamy ustnej i udrożnienie dróg oddechowych jedną rękę kładziemy na żuchwę, drugą na czoło poszkodowanego, po czym przekręcamy głowę poszkodowanego, otwieramy usta i dwoma palcami drugiej ręki wygarniamy zawartość jamy ustnej, np. część pokarmu, sztuczną szczękę, gumę do żucia, a następnie powracamy do pozycji wyjściowej.

·        sprawdzanie czy poszkodowany oddycha w celu stwierdzenia obecności oddechu u poszkodowanego przybliżamy ucho do twarzy poszkodowanego (jego nosa i ust), jednocześnie starając się zaobserwować ruchy oddechowe klatki piersiowej. Kontrola oddechu powinna trwać co najmniej 5-10 sekund.

·        sprawdzanie czy poszkodowany ma tętno, które u człowieka dorosłego wynosi przeciętnie 60 - 80 uderzeń na minutę. U poszkodowanego tętno badamy na tętnicy szyjnej. Badania tętna nie wykonujemy kciukiem ze względu na możliwość wyczucia własnego tętna i błędną ocenę stanu poszkodowanego. U niemowląt tetno sprawdzamy na tęrnicy ramieniowej.

·        badanie szczegółowe poszkodowanego wykonujemy w celu stwierdzenia lub wykluczenia u poszkodowanego urazów, np.: złamań, krwotoków zewnętrznych, itp. Podczas badania poszkodowanego należy cały czas obserwować twarz poszkodowanego. Osoba nieprzytomna może zareagować na ból widocznym grymasem twarzy lub jękiem.

Padaczka (epilepsja)

Padaczka jest to przewlekłe zaburzenie pracy mózgu o różnych przyczynach, przebiegające w postaci nawracających napadów drgawkowych. Napady występują samoistnie.

Objawy charakteryzujące napad padaczki:

·        utratatą przytomności, padający poszkodowany często doznaje urazu głowy.

·        występuje chwilowy bezdech, sinica, źrenice rozszerzają się, ręce są zgięte a nogi sztywnieją.

·        po kilkunastu sekundach oddech wraca i następują drgawki całego ciała.

·        może nastąpić przygryzienie języka, warg,

·        pojawia się piana w ustach.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin