asuspda_pl- portal mobilnych rozwiązań technologicznych - Turystyka piesza GPS i chipset SiRF Star III.txt

(9 KB) Pobierz
To jest kopia z pamięci podręcznej Google adresu http://asuspda.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=177. Zdjęcie przedstawia stan strony z 20 Mar 2011 05:06:20 GMT. Aktualna strona może wyglšdać inaczej. Więcej informacji


Wersja tekstowa 
Strona główna
Newsy
Artykuły
Download
Forum
Regulamin
O nas
Dla poczštkujšcych
Asuspedia
Servicemap
Szukaj
Logowanie
Login 
 
Hasło 
 
 Zapamiętać? 
 
Nie pamiętam hasła! 
Konto? Zarejestruj mnie! 
        Turystyka piesza GPS i chipset SiRF Star III 
Redaktor: Stanisław "Stanley" Piórkowski    
23.03.2009. 
Coraz dłuższe i cieplejsze wiosenne dni zachęcajš do opuszczania murów i spędzania wolnego czasu na spacerach, pieszych i rowerowych wycieczkach. Przydatnym urzšdzeniem podczas takich eskapad jest PDA (palmtop) wyposażony w odbiornik GPS. Wraz z odpowiednim oprogramowaniem (np. GPS Tuner, Ozi Explorer) oraz mapami terenu wskaże nam aktualnš pozycję, zarejestruje lad przebytej drogi, posłuży choćby jako orientacyjny licznik pokonanej odległoci, wysokociomierz, a nawet kompas. Pomocne poruszaniu się pieszo, np. podczas zwiedzania miejscowoci, szukaniu adresu, mogš się okazać również programy do nawigacji typowo samochodowej, np. popularna w naszym kraju Automapa. czytaj dalej 

Rasowi globtroterzy, spędzajšcy w terenie wiele dni, koczujšcy w różnych warunkach, preferujš co prawda specjalne urzšdzenia GPS, tzw. ouotdoorowe, o dużej odpornoci na działanie czynników mechanicznych, wilgoci, długim czasie działania zasilania. Niemniej w warunkach i celach nie tak ekstremalnych  kilkugodzinnej spokojnej wycieczce, spacerze, jesiennym grzybobraniu, rodzinnej przejażdżce rowerami za miasto, sprawdzi się typowy stosunkowo delikatny PDA lub PDA z telefonem. 
Użytkowników sprzętu, w których odbiornik GPS jest oparty na układzie SiRF Star III może jednak spotkać pewna niezbyt ciekawa niespodzianka. Otóż w trakcie poruszania się z niewielkimi prędkociami ruch prezentowany w urzšdzeniu może nie być płynny, odbywać się jakby skokami. Czasem przejdziemy nawet około 50-100m, a na mapie wcišż nie będzie widać zmiany pozycji! Przy korzystaniu ze wspomnianych wczeniej map samochodowych może się zatem zdarzyć, że według wyznaczonej trasy powinnimy już wykonać manewr, np. skręcić. Program jednak nie poinformuje nas o tym w odpowiednim momencie, pójdziemy kilkadziesišt metrów prosto i jeszcze co gorsza każe nam potem znienacka zawracać Dlaczego tak się dzieje? 
Otóż SiRF Star III okazał się układem (chipsetem) bardzo czułym.  Podczas braku ruchu, np. przy zatrzymaniu auta przed sygnalizacjš ulicznš, występuje czasem zjawisko poruszania się, jakby pływania aktualnie wskazywanej pozycji. Dlatego producenci PDA zwykle włšczajš specjalnš opcję układu, tzw. Static Navigation (SN). Opcja ta powoduje zamrażanie wskazywanej pozycji, gdy na kilka sekund prędkoć spada poniżej około 5km/h. SN dobrze się sprawuje podczas jazdy samochodem, jeszcze w miarę nie przeszkadza na rowerze, choć mogš już być takie sytuacje. Jednak podczas wędrówek pieszych może sprawić wczeniej opisane kłopoty. Na szczęcie opcję SN można spróbować wyłšczyć za pomocš odpowiedniego oprogramowania. 
Opisane to zostanie szczegółowo krok po kroku na przykładzie Asusa A696 z systemem Windows Mobile oraz darmowej aplikacji APLsirf. Należy podkrelić, że program został napisany przez rodaka. Istniejš inne, bardziej rozbudowane aplikacje służšce do manipulowania funkcjami chipsetu SiRF Star III, np. SirfTech. APLsirf  umożliwia zmianę tylko Static Navigation  i wystarczy, tylko o tę opcję nam chodzi. UWAGA, program można uruchomić tylko na sprzęcie pracujšcym pod kontrolš mobilnych wersji Windows (od Pocket PC 2002 wzwyż).
Zakładam od tego momentu, że użytkownik dokonujšcy zmiany zna podstawy obsługi PDA z WM, umie skopiować plik, rozpakować, uruchomić plik wykonywalny .exe,  rozróżnia miękki reset od twardego, itd. Jeżeli poprzednie zdanie brzmi jak zaklęcia przysłowiowej czarnej magii, lepiej niech powierzy zadanie komu, kto rozumie o co chodzi. 
WAŻNA UWAGA! Manipulowanie opcjami chipsetu SiRF potencjalnie może spowodować do utratę komunikacji z układem! Czyli piszšc po prostu: zaprzestanie działania odbiornika GPS i w skrajnym (choć raczej baaaardzo skrajnym) przypadku wizytę PDA w serwisie.  Piszšc jeszcze inaczej: robisz to na własnš odpowiedzialnoć
Jestemy jednak twardzielami ;) Zatem już bez zbędnych dywagacji przepis:
Krok 1.  Z danych technicznych, dokumentacji urzšdzenia, forów dyskusyjnych, wyszukiwarki, itp. dowiadujemy się na którym porcie COM oraz z jakš prędkociš (baud) pracuje odbiornik GPS w naszym PDA. Parametry te możemy spróbować odczytać z ustawień posiadanych aplikacji do nawigacji. Np. w Automapie wchodzimy do menu, następnie Ustawienia->GPS. W Asusie A696 jest to COM5, 4800 bps.
Krok 2.   Pobieramy program i rozpakowujemy do pamięci wewnętrznej PDA lub na kartę. Plik aplsirf.exe ma rozmiar zaledwie około 140 kilobajtów.
Krok 3.  Ponieważ niewskazane jest, aby w trakcie działania APLsirf były uruchomione inne aplikacje, a w szczególnoci programy do nawigacji, dla pewnoci robimy miękki restart całego urzšdzenia. 
Krok 4. Uruchamiamy plik aplsirf.exe. U góry okna wybieramy odpowiedni port (w przykładzie: COM5) oraz prędkoć (w przykładzie: 4800). Następnie klikamy na guzik Open. W górnym polu tekstowym, opisanym jako NMEA powinien na ułamek sekundy pojawić się komunikat Port opened (COM5, 4800), a potem przesuwajšce się do góry komunikaty, podobne do przedstawionych na screenie 1. Oznacza to, że program prawidłowo komunikuje się z chipsetem SiRF za pomocš protokołu NMEA. W Asusie A696 powinna także mrugać zielona dioda, oznaczajšca uruchomiony odbiornik GPS.
Screen 1.
 
W kolejnych krokach zachowujemy szczególnš uwagę.
Krok 5.  Przełšczamy program w tryb SIRF. Klikamy na przycisk to SIRF (w dolnej częci ekranu). W wyskakujšcym okienku pojawi się komunikat: Device will be switched to SIRF mode with 4800 Bd. Potwierdzamy OK. Komunikaty w polu NMEA powinny się zatrzymać. Natomiast w niższym polu oznaczonym SIRF powinny pojawić się wędrujšce linia po linii znaki >, podobnie jak pokazano na screenie 2. Jest to informacja, że program komunikuje się teraz z chipsetem protokołem SIRF.
Screen 2.
 
Krok 6. Sprawdzamy aktualny stan opcji Static Navigation. Klikamy przycisk rd SN stat.  Po chwili w polu SIRF pojawić się komunikat:
Stat.Nav = 01
Oznacza to, że opcja SN jest obecnie włšczona. Przedstawiono na screenie 3. 
Uwaga. Komunikaty w polu SIRF pojawiajš się z opónieniem, czasem nawet kilku-kilkunastosekundowym. Bšdmy zatem cierpliwi.
Screen 3.
 
Krok 7. Wyłšczamy SN. Klikamy przycisk StatNav OFF. Natomiast jeżeli naszym zamiarem było włšczenie opcji, nietrudno zgadnšć, że służy do tego przycisk StatNav ON. Uwaga: po kliknięciu tych przycisków nie ma żadnego komunikatu potwierdzajšcego wykonanie operacji.
Krok 8. Sprawdzamy dla pewnoci bieżšcy stan SN, czyli jeszcze raz wykonujemy Krok 6. Przypominam: dla wędrówek pieszych opcja powinna być wyłšczona, czyli Stat.Nav = 00. Przykład na screenie 4.
Screen 4.
 
Krok 9. Powracamy do trybu NMEA - klikamy na guzik to NMEA. Po zatwierdzeniu komunikatu Device will be switched to NMEA mode with 4800 Bd (OK) w górnym polu tekstowym po chwili powinnimy znów zobaczyć wędrujšce komunikaty protokołu NMEA.
WAŻNE: zawsze powinnimy powrócić do trybu NMEA. Jeżeli tego nie zrobimy i opucimy program będšc w trybie SIRF, wówczas inne programy nawigacyjne wykorzystujšce protokół NMEA (np. Automapa) nie będš mogły nawišzać komunikacji z odbiornikiem GPS!
Krok 10.  Zamykamy port COM przyciskiem Close. Komunikaty NMEA zatrzymajš się. W Asusie A696 przestanie migać zielona dioda. Zamykamy program. Dla pewnoci możemy jeszcze raz miękko zrestartować PDA.
Koniec!
Teraz możemy już przystšpić do prób naszych programów do nawigacji. Ogólnie powinny zachowywać się tak samo jak przed całš operacjš, tzn. łšczyć się z odbiornikiem GPS, pokazywać sygnały z satelit, itd. Tu ciekawostka: pomimo wyłšczenia SN autor artykułu nie zauważył istotnej zmiany zachowania Automapy podczas jazdy samochodem. Opisane wczeniej pływanie wskazywanej pozycji owszem występuje, np. zaraz po uruchomieniu programu i złapaniu prawidłowego sygnału GPS (fixa), gdy pojazd jeszcze się nie porusza. Zjawisko jednak ustępuje gdy już zostanie wytyczona trasa oraz znajdziemy się na niej. Pozycja pokazywana jest stabilnie nawet gdy się zatrzymamy. Być może Automapa ma własne algorytmy korekcji, podobne w działaniu do Static Navigation. Gdyby jednak nawigowanie przy wyłšczonej SN sprawiało problemy, działanie opcji można łatwo przywrócić - w sumie jest to kilka kliknięć w programie APLsirf.
Mocnego sygnału z satelit i udanych wędrówek!
APLsirf w dziale download asuspda.pl 

Komentarze

Aby dodać komentarz zaloguj się. Jeżeli nie masz konta, zajerestruj się. 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogš pisać komentarze.
  
Najnowsze artykuły:
Garmin & Asus M10 
Scan Master PPC 
Garmin & Asus G60 
Garmin & Asus M20 
Konferencja Windows Phone 6.5 
SponsorzyZostań sponsorem asuspda.pl- kup reklamę za 80 groszy dziennie!AdTaily.plOstatnio na forum:



p750 - ROM - QVGA, VGA i RealVGA w jednym...
nothin

kopia flash rom
gringi

asus p552 orange i nieopatrzny reset
daro

Futera? dedykowany na O2 xda zest
tomsdb

Skype dla Asus p320
Jakub Augustyniak




<a href="" title="
Zgłoś jeśli naruszono regulamin