1. Ćwiczenia poranne wg zestawu IX K. Wlaźnik.
2. Zabawy ruchowe:
- Piłka parzy – bieżna;
- Kto najwyżej klaśnie – z el. podskoku.
3. Ćwiczenia gimnastyczne:, zestaw IX K. Wlaźnik (pomoce: szarfy w 4 kolorach);
dziecko:
- Ćwiczy tułów, mięśnie grzbietu, stóp oraz równowagę.
4. Spacery, zabawy na powietrzu;
- obserwuje uważnie otoczenie przyrodnicze;
- bezpiecznie porusza się po chodniku i ulicy oraz na placu.
1. Polska – moja ojczyzna rozmowa z wykorzystaniem zdjęć, pocztówek oraz wierszy i pieśni ze scenariusza uroczystości Moja ojczyzna;
- zna symbole narodowe: godło, flagę, hymn;
- potrafi odpowiedzieć na pytanie: Co to jest Polska? na podstawie wybranych wierszy i piosenek;
- opisuje werbalnie polski krajobraz (las, wieś, miasto, góry itp.);
- poznaje symbol litery i, I na podstawie wyrazów: igła, Iza;
- próbuje ułożyć krótkie opowiadanie pt. Iza na jesiennym spacerze.
2. Zapoznanie z cyfrą 4;
- poznaje zapis graficzny liczby 4;
- oznacza cyfrą 4 liczebność zbiorów;
- stosuje w zabawie ruchowej oraz w zadaniach cyfry 1, 2, 3, 4 (oznacza liczebność).
3. 11 listopad – Dzień Niepodległości rozmowa;
- poznaje najważniejsze wydarzenia z przeszłości narodu polskiego;
- rozumie ideę tego święta;
- rozbudza zainteresowania historyczne;
- kształtuje postawę patriotyczną oraz postawę emocjonalnego przywiązania do ojczyzny i jej dziedzictwa.
Dziecko:
- ma poczucie przynależności społecznej – narodowej oraz postawy patriotycznej;
- dostrzega bogactwo i piękno kraju, w którym mieszka;
- z szacunkiem odnosi się do symboli narodowych.
1. Polska – moja ojczyzna – malowanie farbami akwarelowymi;
- potrafi namalować polski krajobraz;
- próbuje wkomponować jeden z narodowych symboli: flagę biało – czerwoną bądź orła białego.
2. Orzeł – wykonanie ptaka przestrzennego z rolki po papierze toaletowym, kartonu i bibuły;
- potrafi okleić rolkę i karton (skrzydła) bibułą;
- umie połączyć elementy w całość;
- dba o estetykę wykonywanej pracy.
1. Słuchanie, dalsza nauka i utrwalenie piosenek o tematyce patriotycznej: Rota, Ziemia ojczysta, Dzień dobry biały ptaku, My, pierwsza brygada, Jak długo w sercach naszych, Mój dom;
- rozumie treści piosenek;
- przyjmuje właściwą postawę podczas ich śpiewu..
2. Zabawy muzyczno – rytmiczne;
- potrafi wyklaskać podany przez nauczycielkę rytm;
- prawidłowo reaguje ruchem na różne rodzaje tempa w muzyce.
Temat kompleksowy : „NASZA STOLICA”
Termin realizacji : 26.09. – 30.09.2005r.
Cel główny : budzenie poczucia przynależności narodowej – jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, kształtowanie rozumienia pojęcia Ojczyzna.
Zadania edukacyjne :
1. Ćwiczenia poranne – zestaw nr 3 (zbiór własny).
2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – „Przewodnik nauczyciela” cz.I, str. 54.
3. Zabawa ruchowa z elementami podskoku „Wyścig rzędów na jednej nodze”.
4. Utrwalenie wizerunku konturowej mapy Polski, poznanie stolicy Warszawy i jej położenia na mapie, zapoznanie z godłem i hymnem Polski.
5. Obejrzenie i wysłuchanie historyjki obrazkowej pt.: „Legenda o Warsie i Sawie”.
6. Zapoznanie dzieci z herbem Warszawy na podstawie opowiadania H. Łochockiej „Legenda o tarczy i mieczu”.
7. Ukazanie piękna naszej stolicy w oparciu o literaturę dziecięcą.
8. Udział dzieci w konkursie wiedzy o polskiej stolicy.
9. Ćwiczenia w analizie i syntezie słuchowo – wzrokowej, podział zdania na wyrazy, a wyrazu na sylaby.
10. Kształtowanie pojęć dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni i kierunku.
11. Zachęcanie dzieci do gromadzenia materiału przyrodniczego w kąciku przyrodniczym : liście, małe gałązki, owoce drzew (kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębina, „noski”, itp.).
12. Rozwijanie umiejętności prawidłowego posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 1-6.
13. Ćwiczenia klasyfikacyjne – otoczenia pętlą takich samych cyfr, podział zbioru na podzbiory.
14. Wydzieranka z gazety „Warszawska Syrenka” – dokładne wypełnianie wnętrza konturów.
15. Zespołowe wykonanie albumu o Warszawie.
16. Malowanie farbami plakatowymi polskiej flagi.
17. Instrumentacja piosenki „Warszawa” przy użyciu kołatek i grzechotek.
18. Słuchanie piosenek o naszej stolicy oraz próby interpretacji ruchowej słuchanej muzyki.
Własne spostrzeżenia i uwagi :
TEMAT TYGODNIA:WARSZAWA - STOLICA POLSKI
Cel główny: Budowanie systemu wartości (Podstawa programowa wychowania przedszkolnego).Cel pośredni: Rozumiem słowo "Ojczyzna" - Rozpoznawanie godła i barw narodowych - rozumienie pojęcia "ojczyzna" (str. 27 Program wych. przedszkol. ABC.).Temat zajęcia: Słuchanie legendy E. Badalskiej pt. "Legenda o białym orle."
Cele nauczyciela:- Zapoznanie dzieci z legendą.- Uświadomione dzieciom znaczenia słów: mój kraj, moja Ojczyzna, moje miasto - Polska.- Zapoznanie i wykorzystanie mapy Polski: granice, rzeka Wisła, góry, morze, Stolica.- Budzenie przywiązania do godła Polski.- Dostarczanie wiadomości na określony temat.- Dochodzenie do wiedzy poprzez samodzielne działanie.- Wdrażanie do współdziałania w zespole.
Cele operacyjne:- zna treść legendy E. Badalskiej pt. "Legenda o białym orle",- umie wyjaśnić znaczenie słów: mój kraj, moja Ojczyzna, moje miasto to Polska itp.,- potrafi wskazać na mapie granice Polski, rzekę Wisłę, góry i morze,- umie zapamiętać, niektóre informacje dotyczące tematu,- potrafi wykonać powierzone mu zadanie,- potrafi odczytać ułożony wyraz.- potrafi współdziałać w zespole.
Formy: praca w zespołach, indywidualnaŚrodki dydaktyczne: białe i kolorowe kartki, ruchome aplikacje (orzeł biały, syrenka warszawska, kontur Polski, góry, rzeka), klej, nożyczki, patyczek, farby, wycinanka, kredki, koperty z literkami, napisy, ilustracje do legendy, tekst legendy, zadanie indywidualne - kontur Polski.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zabawa integracyjna ze śpiewem - podzielenie na grupy.Zapoznanie dzieci z przebiegiem zabawy.Rozdanie kopert z zadaniami poszczególnym grupom.
a) I grupa- naklejenie na czerwony papier sylwety orła białego,- wycinanie po liniach konturu godła,- ułożenie napisu "godło",- pokolorowanie korony na żółto.
b) II grupa- naklejenie na czerwony papier sylwety syrenki warszawskiej,- wyklejenie ogona syrenki kolorowymi kawałkami papieru,- pokolorowanie w dowolny sposób,- wycinanie kształtu herbu Warszawy,- ułożenie napisu "syrena"
c) III grupa- wycinanie z papieru kształtu flagi, pomalowanie farbami części flagi na kolor czerwony,- umocowanie flagi na patyczku,- ułożenie napisu "flaga".
d) IV grupa- naklejenie na kolorowy papier mapki Polski - kontury,- naklejenie ruchomych aplikacji - góry, rzeka itp.- ułożenie napisu - 'Polska" (Dzieci samodzielnie wybierają potrzebne do wykonania przybory i materiały, również po jego zakończeniu porządkują miejsce pracy). Dzieci pracują zgodnie z przygotowaną oddzielnie dla każdego zespołu instrukcją pracy w grupie.
4. Prezentacja wykonanych zadań.- dzieci w swoich zespołach wypowiadają się na temat swojego zadania i efektu swojej pracy,- zawieszenie na tablicy wykonanych prac,- wyjaśnienie dzieciom znaczenia poszczególnych symboli dla Polaków,
5. Zabawa ruchowa "Orzeł i orlęta".
6. Wysłuchanie legendy E. Badalskiej pt. Legenda o białym orle".
7.Zawieszenie ilustracji przedstawiających treść legendy.
8. Praca indywidualna- wykonanie mapki Polski,- wycinanie konturu po wyznaczonych linach,- kolorowanie według wzoru,- zaznaczenie na mapce najważniejszych miejsc - Stolica, rzeka Wisła, góry itp.
9. Uporządkowanie miejsca pracy.
10.Omówienie efektów pracy indywidualnej.
Opracowała: Zofia Czerwińska
Poznajemy naszą Ojczyznę - Polskę. Scenariusz zajęcia pokazowego w grupie dzieci 4 i 5 letnich
Scenariusz zajęcia pokazowego dla rodzicówRodzaj zajęcia: Z edukacji w zakresie mowy i myślenia w korelacji z edukacją społeczno-moralną i kulturowo-estetyczną.Temat zajęcia: Poznajemy naszą ojczyznę – Polskę.Zagadnienie hospitacyjne: Wychowanie patriotyczne.Cele ogólne: - Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej- Rozpoznawanie godła i barw narodowych.- Nabywanie większej świadomości narodowej. - Wskazywanie na mapie stolicy Polski – Warszawy oraz największej rzeki Wisły.- Zapoznanie z herbem Warszawy – Syrenką.- Poznanie mias...
agawa18