scenariusz zaj do klasy I.doc

(106 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych do klasy I

Scenariusz zajęć zintegrowanych do klasy I                  

 

 

Czas trwania: 4*45 minut

 

Data: 4 czerwca.2009

 

Osoby prowadzące: Joanna Lelo, Ula Ostrowska

 

Krąg tematyczny:

 

Temat: Żaby podróżniczki.

 

Cele ogólne:

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat wakacyjnych planów

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat krajobrazów

- kształtowanie znajomości zasad bezpieczeństwa

- kształtowanie umiejętności dzielenia jako mieszczenie i podział

-kształtuje technikę artystyczną- collage

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wymienia nazwy środków transportu

- wypowiada się na określony temat

- dokonuje analizy przeczytanego opowiadania pt. „Żaby podróżniczki”

- rozpoznaje krajobrazy i przyporządkowuje do nich odpowiednie nazwy

- wyjaśnia jak bezpiecznie zachowywać się  podczas podróży

- wykonuje poprawnie działania na dzielenia jako mieszczenie i podział

- rozwiązuje proste zadania tekstowe

- potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem i narysować treść czytanki

-rysuje treść czytanki metodą collage

 

Metody:

- opis

- pogadanka, zabawy dydaktyczne

- ekspresyjna

- praktycznego działania, ćwiczeń

                           

Formy:

indywidualna – karty pracy, praca plastyczna- collage

zbiorowa- pogadanka, porządkowanie środków transportu, rozwiązywanie krzyżówki

 

 

Środki dydaktyczne: karty pracy, nożyczki, klej, krzyżówka na brystolu, kolorowe czasopisma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I Część wstępna:

 

1. Powitanie, rozdanie kartek z imionami

2. Wprowadzenie do tematu Zagadki (ok. 5 minut )

 

Jaki to miesiąc zamyka szkoły

i daje dzieciom urlop wesoły?

(czerwiec)

 

Zimne, słodkie i pachnące jemy latem w dni gorące.(lody)

 

Trwają dwa miesiące. Lubią je uczniowie, bo mogą odpocząć

i stawać na głowie.

(wakacje)

 

Gdy idziesz na wycieczkę, nosisz

w nim różne rzeczy, ale nie nosisz w rękach, zakładasz go na plecy.

(plecak)

 

Pływa po jeziorze. Opłynąć może świat! Stanie, gdy na nią nie dmucha wiatr!

(żaglówka)

 

Czy te wszystkie rzeczy kojarzą się wam z czymś?

Rozwiązując karty pracy dowiecie Się o czym  będziemy dzisiaj rozmawiać.

 

3. Karta pracy:(ok. 7 minut)

 

1)       Odszukanie wyników na osi liczbowej i przyporządkowanie liter do wyników

2)       Odczytanie hasła - podróże

 

Pogadanka o wakacyjnych planach (5 minut)

·    Pierwsze pytanie

·    Drugie

·    ….

 

 

II Realizacja tematu (OKOŁO 20 MIN)

 

3. Uczniowie samodzielnie cicho i ze zrozumieniem czytają czytankę pt „Żaby podróżniczki” ze str.72

·    Czy wszystko w tym tekście było dla Was zrozumiałe?

Uczniowie rozwiązują test wyboru sprawdzający stopień rozumienia czytanego tekstu

Ćw. 8, str.31-32

-sprawdzenie poprawności wykonanego testu

odczytanie hasła Krajobraz”

 

    4.Karty pracy ( ćw. 8, str. 32),

        Wycinanki

·    Rozmowa na temat różnych krajobrazów i ich cech charakterystycznych

·    Wypowiedzi uczniów na temat krajobrazów naszej miejscowości

·    Wyjaśnienie związku frazeologicznego „ wyglądać kubek w kubek” Rozwiązywanie ćwiczenia… w kartach pracy polonistycznej

 

 

GODZ 2

4.       Zajęcia plastyczne- Uczniowie wykonują ilustrację do przeczytanej czytanki, lub wykonanych przed chwilą ćwiczeń.

·    Wycinają z kolorowych czasopism kolorowe elementy- kwiaty, rośliny itd.

·    Naklejają je na kartkę i dorysowują dalszą część kredkami, mazakami.

·    Zawieszanie na tablicy i oglądanie prac (około 40 minut)

 

 

 

          GODZ 3

5.„Kalambury” o środkach transportu: ( 10-15 minut)

Wybrany uczeń podchodzi do nauczyciela, dostaje kartkę z obrazkiem któregoś ze środków transportu,

opisuje go dla klasy, która musi odgadnąć jego nazwę i umieścić na tablicy w jednym z 3 rodzajów transportu:

wodnym, powietrzny lub lądowym

Środki transportu

wodnego:

Lądowego:

Powietrzny:

 

Rozmowa na temat  bezpieczeństwa w podróży:

·          Jak należy się zachowywać kiedy wyjeżdżamy w długą podróż?

·          Co musimy robić, jak się zachowywać?( nie rozmawiać z nieznajomymi, nic od nich nie brać, znać swój adres, telefon, trzymać się zawsze blisko rodziców)

·          Co zrobić, kiedy się zgubimy?

·          Ty cos wymyśl

 

 

 

 

 

11. Ćwiczenie 4 ze str. 56 w karcie pracy.( 5 minut)

 

  

 

 

 

14. Zadania tekstowe na tablicy: dzielenie jako mieszczenie i podział

 

              Na tablicy napisane jest zadanie:

 

Zadanie 1 (dzielenie jako podział)

 

Ania przyniosła 12 kasztanów. Włożyła je do 4 pojemników, w każdym pojemniku było tyle samo.

Ile kasztanów było w każdym z pojemników?

 

analiza zadania

pytania:

   - co wiemy z zadania?

  - czego nie wiemy? o co nas pytają?

·          Wybrany uczeń opisuje co trzeba zrobić, przychodzi do tablicy, dostaje od nauczyciela kasztany i rozkłada je odpowiednio do pojemników

-zapis formuły matematycznej na tablicy

12:4=3

-odpowiedź

 

    Zadanie 2 (dzielenie jako mieszczenie)

 

Kasia ma 12 kasztanów. Włożyła do każdego pojemnika po 4 kasztany.

Do ilu pojemników włożyła kasztany?

 

 

analiza zadania

pytania:

   - co wiemy z zadania?

  - czego nie wiemy? o co nas pytają?

·          Wybrany uczeń opisuje co trzeba zrobić, dostaje od nauczyciela kasztany i rozkłada je odpowiednio do pojemników

-zapis formuły matematycznej na tablicy

12:4=3

-odpowiedź

Ułóż jeszcze jakieś 2 zadania bo możemy mieć za mało !!!

 

Wyciągnięcie wniosków:

1)       Jakie podobieństwa widzicie w zapisie obu tych działań?

2)       Wymyśl ty wniosek

 

 

16. Zadanie 1,2 str.79 w karcie matematycznej

12. Krzyżówka z hasłem „WAKACJE” ( 10minut)

Nauczyciel czyta pytanie, uczniowie odgadują i piszą litery w krzyżówce.

 

K R Z Y Ż Ó W K A

 

Pytania do krzyżówki:

1.

2.lata w powietrzu i przewozi dużą liczbę ludzi ( samolot)

3.smażysz ją na ognisku (kiełbaska)

   4. Kiedy błyska, kiedy ulewa, kiedy

       wicher łamie drzewa, to już znak,

       że idzie duża, wielka, groźna,

    straszna… ( burza)

5.jeden z lądowych środków transportu, ma wagony (pociąg)

6.Czytaj od początku albo wspak, nic nie szkodzi. i tak się nie zmieni nazwa znanej łodzi (kajak)

7. miesiąc, w którym zaczynają się wakacje (czerwiec)

 

17. Zadanie pracy domowej (ok. 2-4 min)

   str. 80– karta matematyczna

     Ćw. str.31-34 - karta polonistyczna

 

III. Część końcowa:

Podsumowanie-ewaluacja:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin