UART 2 Mode.doc

(30 KB) Pobierz
UART 2 Mode

UART 2 Mode

 

Umożliwia wybór trybu pracy drugiego portu szeregowego. Przykładowo parametr "Normal" lub "Standard" oznacza, że port ten będzie funkcjonował jak standardowy interfejs RS-232C. Opcje "IrDA" przełączają pracę drugiego portu na podczerwień (co działa pod warunkiem, że komputer ma odpowiedni sensor IR).

 

UART2 Use Infrared

 

Umożliwia wybór trybu pracy drugiego portu szeregowego. Przykładowo parametr "Normal" lub "Standard" oznacza, że port ten będzie funkcjonował jak standardowy interfejs RS-232C. Opcje "IrDA" przełączają pracę drugiego portu na podczerwień (co działa pod warunkiem, że komputer ma odpowiedni sensor IR).

 

USB Boot

 

Opcja umożliwia dodanie napedów USB do listy w opcjach First / Second / Third /Fourth Boot Device. W tym celu należy ustawić ten parametr na Enabled i najlepiej zapisać nowe ustawienia BIOS-u i zrestartować komputer. Po restarcie powinien byc dostepny napęd USB.

 

USB 2.o HS Refer. Voltege(Low/Medium/High/Max)

 

Opcja oferuje ustawienia poziomu napięcia sygnałów interfejsu kontrolera USB 2.0. Funkcja może pomóc w krytycznych przypadkach, gdy na przykład kilka urządzeń USB (bez osobnego zasilania) zawiesza się podczas startu systemu. Zalecane jest podniesienie wartości wówczas, kiedy występują problemy z urządzeniami USB 2.0. Zalecanym ustawieniem jest Medium, a przy większej liczbie urządzeń podpiętych pod USB 2.0, jeżeli nie posiadają własnego zasilacza, Hight lub nawet Maximum .

 

Update ESCD

 

Ustawienie "Disabled"jest zalecane w przypadku , gdy przydział zasobów poszczególnym urządzeniom jest prawidłowy i nie ma potrzeby jego zmiany. Z kolei w sytuacji, gdy posiadamy jakieś stare , niezgodne z Plug & Play karty ISA , zalecane jest ustawienie "Enabled" . Dzięki temu BI0S za każdym razem będzie na nowo przydzielał zasoby poszczególnym urządzeniom. Przy czym najpierw przydzieli zasoby , z jakimi "na sztywno" jest ustawiona dana karta ISA , a dopiero później urządzeniom Plug & Play . Wymagane jest tu wskazanie , o które przerwania i/lub kanały DMA w takim przypadku chodzi . Służą do tego opcje :
Resources Controlled By ,
IRQ Resources ,
DMA Resources .

Podział zasobów już od dawna stanowi źródło problemów. Przez zasoby należy w tym wypadku rozumieć przede wszystkim sygnały przerwań (IRQ, Interrupt Request), gdyż właśnie one są najbardziej deficytowym artykułem. W wyniku braku zasobów dochodzi do konfliktów, ponieważ dwa lub kilka podzespołów uzurpuje sobie prawo do jednego przerwania. Konflikty te objawiają się na różne sposoby. Rozpoznasz je po ikonie z wykrzyknikiem w Menedżerze sprzętu. Niedziałający lub działający sporadycznie podzespół komputera czy drgający kursor myszy mogą wskazywać problem z przerwaniami. Mimo tendencji do oddawania kontroli systemowi operacyjnemu, wiele kłopotów związanych z przerwaniami można usunąć z poziomu BIOS-u. Gdy system odmówi posłuszeństwa po zainstalowaniu nowego podzespołu sprzętowego, może uda Ci się rozwiązać problem, usuwając dane ESCD (Extended System Configuration Data) z poziomu ustawień BIOS-u.
Aby usunąć dane ESCD, ustaw opcję Enabled lub Yes . Jeżeli nie można było usunąć konfliktu przy pomocy tej opcji i wymienionych wyżej to przechodzimy do opcji

        PNP OS Installed


 

USB Keyboard Support

 

Opcja ciekawa z tego względu, że jej włączenie ("Enabled") uaktywnia niskopoziomową obsługę klawiatury USB. Niestety nie oznacza to, że jeśli kupimy taką klawiaturę, to starej możemy się pozbyć. Aby włączyć tę opcję, potrzebujemy jeszcze standardowej klawiatury :-). Zalecane ustawienie: zależne od posiadanego typu klawiatury (w olbrzymiej większości przypadków ustawiamy "Disabled")

 

Ustawienia dysków twardych

 

W tym miejscu dokonamy konfiguracji napędów HDD podłączanych do pierwszego [Primary] i drugiego (Secondary) portu IDE, Do każdego z portów możemy podłączyć po dwa napędy. Jeden z nich pracować wtedy będzie w trybie Master, zaś drugi w trybie Slave. Producenci BIOS-ów zalecają wybranie wszystkich wartości ustawień jako Auto. Wtedy BIOS podczas przeprowadzania POST-u dokona automatycznej detekcji wszystkich parametrów napędów. Jest to bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie, lecz, niestety, posiadające wadę. Każdorazowe rozpoznawanie dysków wydłuża proces uruchamiania komputera nawet o kilka sekund. Na szczęście możemy własnoręcznie zoptymalizować rozpoznawanie dysków twardych. Przede wszystkim, jeżeli do któregoś z portów nie jest podłączony jakiś dysk, powinniśmy wybrać ustawienie None zamiast Auto. Wtedy BIOS, świadom tego, że napęd nie istnieje, nie będzie przeprowadzał próby jego detekcji. Ponadto możemy jasno określić, jakie są parametry podłączonych dysków. Wykorzystajmy w tym celu opcję IDE HDD Auto-Detection (w starszych wersjach BIOS-u, jest ona umieszczona jako kategoria, w menu głównym Setupu).

 

Ustawienia stacji dyskietek

 

Dzięki tej opcji możemy określić, jakiego typu stacje dyskietek są zamontowane w komputerze. Standardowo mamy do wyboru napędy o gęstościach: 360 kB, 720 kB, l ,2 MB, 1,44 MB i 2,88 MB. a podstawowym napędem jest napęd odczytujący dyskietki o gęstości 1,44 MB. Funkcja Floppy 3 Mode Support umożliwia korzystanie ze stacji dyskietek l .2 MB o standardzie japońskim. Z oczywistych powodów domyślnym ustawieniem jest tutaj Disabled.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin