pasozyty_i_inne.doc

(49 KB) Pobierz
WYPŁAWEK BIAŁY : wody lądowe, słodkie

WYPŁAWEK BIAŁY : wody lądowe, słodkie. Budowa ciała ok. 2,5 mm. Ciało otacza po stronie zew. Wór skórno mięśniowy. W budowie wew. Wyróżniamy : otwór gębowy, gardziel, gałęzie jelita, otwory wydalnicze, komórki płomykowe. Rabdity – pręcikowate twory, które Wypławek wyrzuca na zewnątrz. W wodzie tworzy się śluz, który ujarzmia inne zwierzę, stanowiące pokarm. Tkanka mięśniowa składa się z 3 warstw mięśni : okrężnych, skośnych i podłużnych.  Palenchyma – wypełnia wnętrze wora skórno mięśniowego. Wypławek ma w niej : Układ pokarmowy : otwór gębowy i gardziel, która przechodzi w 2 gałęzie jelita brzusznego i 2 głowowego. Trawienie jest dwojakie – poza kom. I wew. Kom. Wypławek nie posiada dupska gdyż wszystko wyżyguje. Układ wydalniczy : ma budowę protomefybrialną – jest zbudowany z cienkich kanałów rozgałęzionych łączących się z kom. Płomykowymi. Posiada kilka otworów wydalniczych. Układ oddechowy : nie posiada, wymiana gazowa zachodzi poprzez ściany wora sk-m. Układ nerwowy : następuje koncentracja kom. Nerwowych z wyraźnym zaznaczeniem się mózgu. U.N jest typu pasmowego. Składa się z 2 zwojów mózgowych od których odchodzą 2 pnie nerwowe połączone ze spoidłami poprzecznymi. Rozmnażanie : jest on hermafrodytą (obojnakiem) Posiada zarówno gruczoły męskie i żeńskie. Układ rozrodczy męski : 300 jąder od których odchodzą nasieniowody, łączące się we wspólny narząd kopulacyjny. Układ rozrodczy żeński : 2 jajnikiod których odchodzą 2 jajowody wpadające do wspólnej pochwy. Zapłodnienie jest krzyżowe – 2 osobniki wymieniają się na plemniki. -> zygota -> larwa -> postać dojrzała.

MOTYLICA WĄTROBOWA : dojrzałe osobniki pasożytują w kanałach żółciowych wątroby ssaków roślinożernych. Motylica ma ciało o długości około 3 cm i szerokości ok. 1 cm. Wór skórno mięśniowy jest zbudowany z nabłonka pokrytego grubym oskórkiem, który chroni ją przed sokami trawiennymi żywiciela. Pod nabłonkiem są mięśnie okrężne, podłużne. Wewnątrz wora jest palenchyma, w której są układy : pokarmowy (otwór pokarmowy, gardziel, przełyk, 2 gałęzie jelita), wydalniczy : ma postać jednego kanału mocno rozgałęzionego połączonego z kom. 2 płomykowymi.

Nerwowy : typu pasowego, składa się z parzystego zwoju mózgowego, od którego odchodzą 2 pnie nerwowe połączone spoidłami. Rozrodczy : motylica jest hermatrodytą. Układ rozrodczy samca składa się z 2 jąder, nasieniowodów uchodzących do narządu kopulacyjnego. Układ rozrodczy samicy składa się z 2 jajników 2 jajowodów macicy i pochwy. Zapłodnienie krzyżowe : zapłodnione jaja żywiciel wydala na zewnątrz, a te dla dalszego rozwoju muszą się dostać do wody. W jaju rozwija się larwa zwana miracydium. Musi ona dojść do przewodu ślimaka „Błotniarki Moczarkowej” gdzie przekształca się w sporocystę. Sporocysta ma kom. jajowe które bez zapłodnienia rozwijają się w redium. Te zaś mają komórkprzez układ oddechowy moczarki i jajowe które też bez zapłodnienia w 3-cią larwę zwaną cerkarią. Cerkarie przez układ oddechowy Błotniarki opuszczają ciało. Przytwierdzają się do roślin wodnych . Jeśli zostaną zjedzone z trawą przez krowę, owcę , kozę a także przypadkiem przez największego trawożercę we wszechświecie czyli człowieka to przechodzą do wątroby i tam sobie żyją nie płacąc za gas, prąd i wodę...

 

MOTYLICA KRWI (także : MALARIA) : występuje w krajach tropikalnych Ameryki, Afryki i Azji. Pasożytuje w żyłach krwionośnych jamy brzusznej u ludzi pracujących na polach ryżowych. Jest rozdzielnopłciowa, jedyna motylica gdzie jest facet i kobita. Samiec ma po stronie brzusznej podwójny fałd w którego kanale zatrzymuje samicę (gwałt?). Jest to związane ze sposobem rozmnażania (płciowe!). Po zapłodnieniu samica wydala jaja które dostają się do wody. Rozwija się w nich larwa zwana miracydium, która musi wniknąć do ciała ślimaka wodnego, gdzie przechodzi w 2 larwę czyli redium. Potem -> cerkarie opuszczają ciało ślimaka. Gdy trafiają na nogi człowieka (a już w szczególności jakąś fajną blondi) nacinają skórę i dostają się do naczyń krwionośnych. W jamie brzusznej przechodzą w osobniki dojrzałe, budują domki i uprawiają ogródki...

 

GLISTA LUDZKA (N) : żyje sobie w twoim przewodzie pokarmowym. Jest rozdzielnopłciowa, samica ma 35cm a samiec –10. U Glisty występuje demorfizm płciowy czyli w budowie morfologicznej samiec różni się od samicy. Ciało otacza wór skórno mięśniowy w skład którego wchodzą : kutikula (oskórek), kom. nabłonkowe, mięśnie podłużne.  Wewnątrz wora jest pierwotna jama ciała wypełniona płynem który spełnia rolę szkieletu hydrologicznego. W jamie ciała występują następujące układy : pokarmowy : otwór gębowy, który zaczyna się 3-ma wargami, przełyk, jelito przednie, środkowe, tylne, zakończone odbytem. Wydalniczy : zmodyfikowany układ protomefryzjalny mający postać 2 kanałów biegnących wzdłuż ciała lecz nie mających kom. płomykowych.  Otwór wydalniczy jest umiejscowiony w przednim odcinku ciała. Nerwowy : typu pasmowego; 2 zwoje mózgowe, obrączki około przełykowe. Od mózgu odchodzą pnie nerwowe połączone spoidłami w zwoje. Rozmnażanie : samica posiada -> 2 jajniki, jajowody, macice, wspólna pochwa, samiec -> 1 jądro, 1 nasieniowód, uchodzący do jelita tylnego. Samica składa ok. 200 000 jaj dziennie! Jaja zawierają wewnątrz larwę, opuszczają przewód pokarmowy człowieka i wraz z warzywami mogą dostać się do org. Innych ludzi. Larwa uwalnia się wtedy i wraz z krwią płynie do wątroby -> PP serca ->PK serca -> Płuc->Krtani->gardła->jelita. Tam roziwja się w postać dojrzałą. Glista ma jednego żywiciela – człowieka, ale pamiętaj! Kto pije i pali ten nie ma robali!

WŁOSIEŃ SPIRALNY (N) : dojrzały osobnik pasożytuje w jelicie człowieka, świni, dzika, niedźwiedzia, szczura, lisa, kuny. Dł ciała samicy to ok. 5mm a samca 1.5mm. Po zapłodnieniu samce giną a samica znosi ok. 1000 larw bezpośrednio do krwi w ścianach jelita (hmm wyobraź sobie że samic jest 10 a potem 10*1000 a potem 10*1000*1000...). Larwa płynie z krwią wątroba>P cz. Serca>płuca>lewa cz. Serca>aorta>mięśnie gdzie zwija się w skrętkę, zaś organizm odkłada wokół niego wapno, tworząc mu w dodatku ochronną warstwę. W takiej postaci żyje sobie powiedzmy 30 lat.

OWSIKI (N) : Dojrzałe osobniki pasożytują w jelicie grubym człowieka. Najczęściej w dzień. Owsik jest rozdzielnopłciowy. Dojrzałe bydlę dochodzi do 1 cm długości. Po zapłodnieniu samica opuszcza przewód pokarmowy człowieka i bezczelnie wychodzi przez dupsko! Składa jaja na twojej piżamie i wraca w nadziei że ktoś pogrzebie w twoich piżamkach i zje to co ona złożyła. W jajkach tworzy się młodociana postać owsika. Owsiki mają 1 żywiciela. MĄTLIK BURACZANY Dorosłe osobniki pasożytują w korzeniu buraka. Po pewnym okresie czasu samce opuszczają korzeń a samice zbliżają się do jego pow. Aby dać się zapłodnić. Po wszystkim, samice nie wydalają jaj lecz zamieniają je w tzw. Cysty, które wpadają do gleby. Z jaj rozwijają się larwy, które w cyście mogą żyć kilka lat, aż znów nie posieją buraków! GOREK PSZENICZNY : Pasożytuje w źdźbłach pszenicy i żyta. Dorosłe osobniki dosięgają do pachwin liści. Po pewnym czasie wnikają do wewnątrz źdźbła Roślina zaś broni się wytwarzając zwiększoną ilość komórek, w tym miejscu tworzy się narośl zwana galasem. W każdym galasie muszą być samce i samice. Po zapłodnieniu samice składają jaja z których rozwija się larwa w stanie anabiozy (życie utajone) – mogą tak sobie być kilka lat. Po wysianiu ziarna wraz z galasami wychodzą z nich larwy które atakują młode rośliny i przechodzą w nich w osobniki dojrzałe.

 

WROTKI : liczą ok. 1.500 gatunków ich wielkość sięga od 0.1-2mm. Najczęściej są w wodzie. Nie prowadzą pasożytniczego trybu życia. Workowate ciało ma umięśnioną nogę, która służy do ruchu i przytwierdzania się do podłoża. Mają aparat wrotny (rzęskowy), ma on postać podwójnego wieńca rzęsek otaczających otwór gębowy. Jego zadaniem jest napędzanie pokarmu do gęby. Otwór gębowy – prowadzi do umięśnionej gardzieli wyposażonej w specyficzny aparat żujący Żołądek gruczołowy – zachodzi trawienie pokarmu jelito kończy się otworem odbytowym Układ wydalniczy : typu protomefybrialnego składa się z pęcherza do którego uchodzą kanaliki kom. płomykowych. Wrotki są rozdzielnopłciowe, najczęściej spotyka się diploidalne samice, które bez zapłodnienia składają  jaja, z których rozwijają się nowe samice. Taki rodzaj rozmnażania nosi nazwę partenogenetycznego. Co jakiś czas z jaj wychodzą samce, które są 1N i zapładniają samice. Z zapłodnionych jaj rozwijają się diploidalne samice i tak w kółko. U wrotków przemiana pokoleń to heterogonia. DŻDŻOWNICA : występuje w wilgotnej bogatej w próchnicę glebie. Odżywia się próchnicą, ma dł. Ok. 30cm. Ciało dzieli się na 180 segmentów (metamerów). U dżdżownicy metameria jest homofoniczna, czyli jednorodna. Metameria dzieli się na zew. I wew. Ciało otacza wór skórno mięśniowy który składa się z : jednowarstwowego nabłonka, mięśni okrężnych i podłużnych. Wnętrze wora nosi nazwę celomy; jest to wtórna jama ciała. W każdym segmencie dżdżownica ma 8 szczecinek, które ułatwiają pełzanie. W celomie ma układy : pokarmowy : gęba, gardziel, przełyk, żołądek, jelito, odbyt, gruczoły wapienne. Gruczoły wapienne wydzielają węglan wapnia który trawi próchnicę i neutralizuje kwasy które są w próchnicy. W ten sposób dżdżownica zapobiega nadmiernej kwasocie przewodu pok. Wydalniczy : typu metamefybrialnego, oprócz 3 pierwszych i 3 ostatnich dżdżownica ma parę metamefrybiów (postać orzęsionego lejka który zbiera z celomy szkodliwe subst. I przez otwór wydalniczy wydala)  w każdym segmencie.krwionośny : zamknięty, krew płynie jedynie naczyniami. Naczynia okrężne – pełnią rolę serca. Nerwowy : typu drabinkowatego : para zwojów nadprzełykowych, podprzełykowych, obrączki około przełykowe, 2 pnie nerwowe, zwoje segmentalne. Rozmnażanie : hermafrodyta : rozrodczy męski -> między 10 a 11 segmentem i składa się z 2 jąder i 2 nasieniowodów które otwierają się w 15 segmencie rozrodczy żeński -> jest w 13 segmencie -> otwiera się w 14

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin