Czym jest dziennik budowy.docx

(16 KB) Pobierz

Czym jest dziennik budowy?

Każdy inwestor, który rozpoczyna budowę, musi wystąpić do odpowiedniego urzędu o wydanie dziennika budowy. Jest to wymóg, określony w art. 45. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa Budowlanego: „dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.”

Dziennik budowy może zostać wydany dopiero po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę. Dziennik budowy, to zeszyt formatu A-4, którego strony są ponumerowane, w celu dokonywania wpisów chronologicznie, ponadto strony w dzienniku budowy są podwójne, co umożliwia tworzenie kopii. Poszczególne strony dziennika, powinny zostać opatrzone pieczęcią organu wydajacego ten dokument.

Dziennik budowy posiada tzw. stronę tytułową, na której powinny się znajdować następujace dane:

·         numer dziennika budowy (nadany przez organ)

·         data wydania dziennika budowy

·         liczba stron dziennika budowy

·         dane personalne inwestora

·         dane dotyczące budowy (adres, rodzaj budowy)

·         numer i data wydania pozwolenia na budowę

·         Jak prowadzić dziennik budowy?

·         Pierwsza strona dziennika budowy opisuje wykonawcę/ wykonawców, a także osobę, która pełni obowiązki inspektora nadzoru budowlanego, wraz z udokumentowaniem posiadanych przez nią uprawnień budowlanych i podpisami, które są dowodem przyjęcia na siebie odpowiedzialności.

·         Dalej w dzienniku budowy opisuje się chronologicznie przebieg prac budowlanych. Wpisów w dzienniku budowy mogą dokonywać: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy, kierownik budowy, kierownik robót budowlanych, geodeta, pracownicy organów nadzoru budowlanego, wszystkie te osoby dokonując wpisu w dzienniku, są zobowiązane do uzupełnienia: daty, swoich danych (imię, nazwisko, pełniona funkcja) i podpisu.

·         Jeżeli pojawia się konieczność dokonania poprawek w dzienniku budowy, to poprawiany tekst należy skreślić, tak by wciąż pozostawał czytelny, i wpisać poprawną treść, a także uzasadnienie dlaczego dokonano zmian.

·         Dziennik budowy musi znajdować się na terenie budowy, ponieważ każda upoważniona osoba powinna mieć zawsze możliwość dokonania w nim wpisu. Kierownik budowy jest odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie dziennika budowy, a także za jego stan, i właściwe przechowywanie.

·         Budowa domu

·         Budowa domu niesie ze sobą wiele dylematów, pytań i rozterek. Każdy początkujący inwestor zastanawia się nad tym, czy budowa to dobry pomysł, czy wystarczy sił, nerwów, pieniędzy, a może lepiej kupić mieszkanie? Sytuacja na rynku nieruchomości bardzo zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Dziś kilkupokojowe mieszkanie, cenowo porównywalne jest z budową małego parterowego domu. Stawiając na szali te dwie opcje, wybór powinien być prosty: dom, to zawsze dom, a mieszkanie w bloku, to „tylko” mieszkanie...

·         Trzeba jednak pamiętać, że budowa domu, to nie tylko kupno materiałów budowlanych i wynajęcie ekipy. Żeby rozpocząć budowę wymarzonego domu, trzeba posiadać swój kawałek ziemi, a ściślej mówiąc - działkę budowlaną. Obecnie, za metr kwadratowy działki budowlanej zapłacimy od 100zł z górę, w zależności od regionu Polski. Na cenę działki budowlanej ma także wpływ to, czy działka jest uzbrojona, a więc czy doprowadzone zostały do niej media: prąd, gaz, woda, a także kanalizacja.

·         Budowa domu, wiąże się też z formalnościami, które wymagają poświęcenia czasu na chodzenie po różnych urzędach i firmach, które wydają odpowiednie oświadczenia, zaświadczenia, wypisy i wyrysy, a wszystko to potrzebne jest do uzyskania pozwolenia na budowę.

·         Kiedy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki oraz prawomocnego pozwolenia na budowę, można zabierać się do pracy... Budowa domu pochłania mnóstwo czasu, energii i odpowiednich umiejętnosci, dlatego powinniśmy poszukać wykwalifikowanej ekipy budowlanej, lub kilku wykonawców poszczególnych etapów. Można też budować dom „metodą gospodarczą”, jednak wymaga to wielkiego zaangażowania i zdolności logistycznych, które pozwolą panować nad całą inwestycją. Umawianie poszczególnych fachowców, pilnowanie terminów dostaw materiałów na plac budowy, to na prawdę trudna sztuka.

·         Podczas budowy domu, nie raz stracimy wiarę we własne możliwości, będą przerażały nas koszty poszczególnych prac, podwyżki cen materiałów budowlanych, usterki i niestarannie wykonane przez „fachwców” prace. Niestety, trzeba się z tym liczyć. Jednak satysfakcja z posiadania własnego domu i komfort mieszkania w nim, szybko pozwolą nam zapomnieć o stresie, jaki towarzyszył nam na każdym etapie budowy.

·         Jak budować dom?

·         „Chcemy zacząć budowę domu i zastanawiamy się nad tym, jaki wybrać systemem budowy?”

·         Jest to podstawowe pytanie, zadawane przez młodych inwestorów na różnych forach internetowych, o tematyce budowlanej. Dyskusje na ten temat są zaciekłe, często dochodzi do sprzeczek i ostrej wymiany zdań między ludźmi, którzy doświadczyli już na własnej skórze uroków budowania.

·         Jest kilka sposobów na to, by wejść w posiadanie wymarzonego domu, można kupić już gotowy dom z rynku wtórnego, można kupić dom od developera, można podpisać umowę z generalnym wykonawcą lub budować metodą gospodarczą. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy, poszczególne opcje wiążą się z innymi trudnościami i problemami, które trzeba będzie pokonywać, i tak:

·         Kupno domu z rynku wtórnego

·         Nabywamy dom gotowy, który został wybudowany i wykończony według czyjegoś pomysłu i gustu, nie wszystkie rozwiązania będą nam odpowiadały. Dom nie jest nowy, nie widzieliśmy jak powstawał. Jeśli dom ma więcej niż kilka lat, to z pewnością łatwo zauważymy usterki i ocenimy jego stan techniczny, koszt ewentualnych napraw, remontu, ponadto jest mniejsze ryzyko pojawienia się „wad ukrytych”.

·         Kupno domu od developera

·         Wymaga przede wszystkim dokładnego zapoznania się z umową, którą podpisujemy z developerem, oraz sprawdzenia poprzednich inwestyucji przez niego realizowanych. Nie uczestniczymy w procesie budowy, możemy poświęcić się pracy i zarabianiu pieniędzy.

·         Budowa domu z generalnym wykonawcą

·         Przeciwnicy tej metody, podpierają się argumentem o nieuczciwości firm budowlanych, które stosują tańsze materiały niż te opisane w umowie i prowadzą prace w sposób niedbały. Zwolennicy wskazują na fakt, że inwestor nie musi się martwić o zgranie terminów dostaw materiałów na plac budowy z poszczególnymi fachowcami, i jest zwolniony z odpowiedzialności za kradzież i uszkodzenia materiałów i urzadzeń pozostawionych na placu budowy. Podobnie jak w przypadku budowy przez developera, inwestor nie musi rezygnować z pracy zawodowej.

·         Budowa domu metodą gospodarczą

·         To rozwiązanie dobre dla inwestorów, którzy znają sztukę budowlaną, lub mają w rodzinie osoby oferujące swoją pomoc przy budowie. W praktyce jednak, ta pomoc różnie wyglada... Budowa metodą gospodarczą pochłania mnóstwo czasu i trwa zazwyczaj dłużej niż budowa z developerem, czy wykonawcą generalnym. Musimy także pamiętać, że nie uda się nam kupić materiałów budowlanych w cenie hurtowej, co znacznie podnosi koszt budowy domu. Głównym atutem tej metody budowania jest to, że robimy wszystko dokładnie.

 

Budowa i lokalizacja domu

Planując budowę domu, wyobrażamy sobie cichą i spokojną okolicę, zieleń drzew, śpiew ptaków, a gdzieś w oddali... dom sympatycznego sąsiada. Tymczasem niewielu inwestorów może się cieszyć taką lokalizacją działki budowlanej. Poza tym, trzeba pamietać, że nawet tak malownicze położenie domu ma swoje wady.

Budowa domu na wsi

Podejmując decyzję o budowie domu na wsi, trzeba się liczyć z koniecznością naszych codziennych dojazdów do pracy, a dzieci do szkoły. Oczywiście jeśli do tej pory mieszkaliśmy na wsi, a teraz jedynie zmieniamy lokal, to problem z przyzwyczajeniem się do uroków wiejskiego życia nie istnieje. Dotyczy on jedynie mieszkańców miast, którzy zapragnęli zasmakować wolności i przestrzeni z dala od samochodowych spalin, a nie wzięli pod uwagę zmian, do jakich będą musieli przywyknąć. Częstym problemem osób, które wybudowały dom na wsi jest... nuda! Szybko bowiem mija zauroczenie lasem i świeżym powietrzem, nagle okazuje się, że „nie ma tu nic ciekawego”. Nie można wyskoczyć na pogawędkę do koleżanki, do kawiarni, do kina, bo wiąże się to z wyprawą do miasta, a współmałżonek pojechał samochodem do pracy. Poza tym czar pryska, gdy okazuje się, że znajomym jest do nas za daleko, albo nie po drodze, a my marzyliśmy o tym, że gdy wreszcie wybudujemy własny dom, to nasze życie towarzyskie rozkwitnie.

Jeśli chodzi o dostęp do mediów: prądu, wody, gazu, kanalizacji, to jest to problem, który w równym stopniu dotyczy działek budowlanych na terenie wiejskim i miejskim, nie można więc powiedzieć, że budowa na wsi jest pod tym względem utrudniona.

Budowa domu w mieście

Budowa domu w mieście i na jego obrzeżach to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy cenią sobie częste kontakty z ludźmi, lubią spontaniczne wyjścia do kina, do teatru do restauracji. W mieście łatwiej też zorganizować czas dzieciom, nie ma problemu z dowożeniem ich do szkoły czy na imprezy. Mieszkając na wsi, prawdopodobnie ograniczylibyśmy im możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych.

Niestety, działki budowlane w miastach są w większości przypadków małe, co powoduje, że domy budowane są w niewielkich odległościach od siebie. Przeciwnicy budowy na takich terenach, podkreślają brak intymności i prywatności na własnym podwórku, a nawet w domu, ponieważ okna sąsiadów usytuowane są na wprost siebie.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin