scenariusz matematyczny.docx

(14 KB) Pobierz
Konspekt zajęć z edukacji matematycznej dotyczący monograficznego opracowania liczb

                               Scenariusz  zajęć  dla klasy  I.

 

Temat zajęć: Owoce i warzywa.

Cele operacyjne zajęć:

Uczeń:

v     Tworzy zbiory sześcioelementowe i przelicza zbiory w zakresie 6.

v     Używa liczebników porządkowych do określania kolejności przedmiotów

v     Posługuje się jednostką miarową przy mierzeniu długości i szerokości wybranych przedmiotów, stosując dwie metody mierzenia :przez odkładanie i układanie kilku jednostek miarowych na mierzonej długości lub szerokości.

v     Rozkłada liczbę 6 na składniki w aspekcie kardynalnym oraz algebraicznym, posługując się znakiem +

v     Porównuje liczby w zakresie 6, stosując znaki <, > ,=

v     Rozwiązuje zadania tekstowe.

 

Metody:

Słowne: rozmowa kierowana, objaśnienie , praca z książką,

Oglądowe :pokaz , obserwacja.

Metody aktywizujące oparte na działaniu uczniów: pomiar , ćwiczenia przedmiotowe.

 

Formy:

Praca zbiorowa i indywidualna.

 

Środki dydaktyczne :

  kartoniki z cyframi , naturalne okazy : jabłka , gruszki , warzywa,

( w liczbie po 6), 6 talerzy, klocki Cuisenairea.

 

Przebieg zajęcia:

1.Nauczyciel układa na talerzyku 5 gruszek.

Ø      Dzieci liczą gruszki na talerzyki i przypinają na tablicy kartonik z odpowiednią cyfrą.

Ø      Nauczyciel prosi aby dzieci dołożyły jeszcze jedną gruszkę . Ile gruszek jest teraz na talerzyku i przypięły kartonik z odpowiednią cyfrą.

2. Nauczyciel prezentuje dzieciom wystawkę pt. ,,Zdrowe warzywa”. W koszykach jest

     poukładane 6 ogórków, 6 buraków, 6 pomidorów i 6 marchewek.

Ø      Nauczyciel pyta dzieci ile zbiorów można wyróżnić w naszej wystawce.

Ø      Co wspólnego mają ze sobą te zbiory ?

Ø      Ułóżcie na ławce przed sobą tyle klocków ile liczy zbiór marchewek.

3.Nauczyciel rozkłada na stole 6 koszyczków  w jednym rzędzie, jeden obok drugiego.

Ø      Policzcie ile jest koszyczków, zacznijcie od koszyka bliżej biurka a następnie od strony przeciwnej.

Ø      Nauczycielka wkłada po jednej śliwce do każdego koszyka . Ile jest wszystkich śliwek?

Ø      Z 3 koszyka wyjmijcie śliwkę (od strony biurka)

Ø      Z  4 przełóżcie do 2.

4. Nauczyciel rozdaje dzieciom klocki:

Ø      Wyjmijcie z pudełka klocek który odpowiada liczbie 1.

Ø      Ułóżcie przed sobą 6 takich klocków ściśle , jeden przy drugim w jednym rzędzie.

Ø      Sprawdźcie , który z pozostałych klocków ma taką samą długość jak te 6 klocków razem wzięte. Jakiego on jest koloru ?

Ø      Jaką liczbą możemy go określić?

5.Nauczyciel poprawnie zapisuje na tablicy cyfrę 6.

Ø      Dzieci rysują palcem w powietrzu cyfrę 6.

Ø      Dzieci rysują na plecach kolegi cyfrę 6.

Ø      Dzieci rysują w kartach pracy , zeszytach cyfrę 6.

6. Nauczyciel rozkłada  na ławce dwie pętle . Obok kładzie 6 gruszek.

Ø      Prosi dzieci aby rozłożyły te marchewki w pętlach  na różne sposoby. Za każdym razem zapisujcie na tablicy ile gruszek włożyłyście do danej pętli . Utwórzcie z tych zapisów działania tak aby ich wynik wynosił 6.

7.Ułóżcie kartoniki z cyframi w jednym rzędzie, w szeregu rosnącym. Pomiędzy nimi

    Wstawcie odpowiednie znaki: mniejszości, większości lub równości.

    Uczniowie układają cyfry i znaki w następujący sposób:

    1<2<3<4<5<6

Ø      Które cyfry sąsiadują z 4?

Ø      Jakie cyfry są mniejsze od 5 a większe od 2 ?

8.Zastosowanie liczby 6 w rozwiązywaniu różnych zadań tekstowych .

   Zadanie 1.

Mama kupiła 4 jabłka . Wieczorem tata kupił jeszcze 2. Ile jabłek było w sumie?

   Zadanie 2.

W sadzie u dziadka było 6 owocowych drzew. Pewnego dnia przyszedł ogrodnik i wyciął 3 drzewa. Ile drzew zostało w sadzie?

 

 

 

                                                                                                       Marta Jureńczyk

                                                                                                       Justyna Kamieniak

                                                                                                       Alina Kwapisz

                                                                                                       Agnieszka Madalińska

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin