Scenariusz zajęć
Grupa: 3-4 latki
Temat: Zabawy z figurami geometrycznymi.
Zapis w dzienniku: zabawy wg zainteresowań dzieci – wdrażanie do wspólnej zabawy. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Wyścig”. Piosenka „Robimy kółeczko” dla zachęcenia dzieci do zajęć. Rozmowa na temat figur geometrycznych – zapoznanie z nazwami figur i ich kształtem. Szukanie w Sali przedmiotów o kształcie figur. Liczenie figur – utrwalenie przeliczania w zakresie 5. Odwzorowywanie wzoru figur – dziecko potrafi ułożyć podany wzór. Zabawa „Prosimy gościa” - utrwalanie nazw figur. Dokańczamy rytmy – wprowadzenie pojęcia rytm oraz ćwiczenia rytmów. Karta pracy „Pokoloruj odpowiednie figury” – utrwalenie kształtów figur. Rozdanie uśmiechniętych buziek w nagrodę za wspólną zabawę. Zabawa ruchowa z elementem śpiewu „Pingwinek”. Zabawy dowolne – wdrażanie do odkładania zabawek na półki.
Cel ogólny: kształtowanie pojęć matematycznych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· Potrafi nazwać dane figury geometryczne,
· Potrafi odróżniać figury geometryczne,
· Potrafi ułożyć dalszy ciąg rytmu z figur,
· Potrafi odwzorować podany wzór,
· Potrafi przeliczać figury w zakresie 5,
· Potrafi odnaleźć przedmioty w sali odpowiadające figurom geometrycznym,
· Potrafi poprawnie uzupełnić kartę pracy,
· Chętnie bierze udział w rozmowie,
· Chętnie bierze udział w zabawach,
· Uważnie słucha poleceń nauczyciela.
1
Metody:
· Podająca: rozmowa
· Praktyczna: zabawa
Formy:
· Zbiorowa jednolita,
· Indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne: figury geometryczne z papieru, karty pracy, wyposażenie sali, medale za pracę, kredki, serwetka.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Wyścig” – dzieci stają w rozkroku, pochylają się lekko i uderzają rytmicznie dłońmi o uda co przedstawia galop koni. Następnie na hasło „mostek” dzieci delikatnie stukają rączkami o klatkę piersiową. Na hasło „przeszkoda” dzieci wykonują podskok. Na hasło „błotko” dzieci delikatnie nabierają powietrze w policzki i uderzają w nie tak by wyleciało na zewnątrz. Na hasło „panie krzyczą” dzieci wypowiadają „aaaaaa!” natomiast na hasło „panowie krzyczą” dzieci wypowiadają „uuuuu!”. Na koniec dzieci przyspieszają uderzenia o uda zbliżając się do mety.
2. Mycie rąk
3. Śniadanie - przypomnienie zasad poprawnego zachowania przy stole
4. Zabawy dowolne:
· Kolorowanki,
· Gry,
· Układanki.
5. Zajęcia dydaktyczne:
ü Piosenka „Robimy kółeczko” – zachęcenie dzieci do zajęć
ü Rozmowa na temat figur geometrycznych:
Nauczyciel pokazuje dzieciom trójkąt, koło i kwadrat – Co to za figura? Ile boków ma ta figura? Dzieci liczą poszczególne boki.
Następnie ustawia te figury w różnej pozycji i tłumaczy, że zmiana ta nie zmienia nazwy figury.
ü Dzieci szukają w sali przedmiotów, które są w kształcie figury geometrycznej.
ü Liczenie figur – nauczyciel rozkłada na dywanie trzy trójkąty. Dzieci przeliczają figury, a potem nauczyciel dodaje jeszcze dwie i wtedy dzieci ponowne je liczą.
ü Odwzorowywanie – nauczyciel układa na dywanie pewien wzór z figur a zadaniem dziecka jest ułożyć go ponownie.
ü Zabawa „Prosimy gościa” – nauczyciel rozkłada na dywanie figury i nazywa je. Następnie jedno z dzieci odchodzi na bok, a w tym czasie nauczyciel zakrywa figury i jedną z nich zabiera. Dziecko wraca i jego zadaniem jest odgadnąć jaka to figura.
ü Dokańczamy rytmy – nauczyciel tłumaczy co to jest rytm, następni układa pewien rytm a potem prosi dzieci by go dokończyły.
ü Karta pracy – zadaniem dziecka jest pokolorowanie figur w danym kolorze.
ü Rozdanie buziek za wspólną zabawę z figurami.
ü Zabawa ruchowa „Pingwinek”
ü Zabawy dowolne
martomar