Czeresnia.doc

(24 KB) Pobierz
Czeresnia, trzesnia, wisnia ptasia (łac

Czeresnia, trzesnia, wisnia ptasia (łac. Cerasus avium)

Rodzina: Rózowate (Rosaceae)

 

Opis rośliny : Jest to drzewo owocowe, osiągające wysokość do ok. 5 m. Kora jest czerwonobrązowa, cienka, często błyszcząca z dużymi przetchlinkami. Na starych pniach często łuszczy się okrężnymi pasmami. Owoce są potocznie zwane czereśniami, są to kuliste pestkowce, jadalne, zwykle koloru czerwonego, spotykane także odmiany żółte oraz czarne. Drzewa czereśni są długowieczne, potrafią dożyć nawet 100 lat.

 

Siedlisko : Rośnie w stanie dzikim w południowej i środkowej Europie oraz w środkowej Azji. W Polsce spotykana na terenie całego kraju.

 

Surowiec zielarski :owoc, szypułka, czyli ogonek oraz żywica, która wycieka z drzewa i nasiona (pestki)

 

Główne związki : zawiera dużo związków mineralnych takich jak: fosfor, wapń, magnez, potas, siarka, chlor, sod, cynk, żelazo, miedź, czy jod, witaminy C, A, PP, z grupy B (B1,B2,B5,B6 i B12)

 

Działanie i zastosowanie : Czereśnie są owocami niskokalorycznymi - 100g to ok. 50 kalorii, dlatego owoc ten jest często stosowany przy wielu dietach – odchudzających, przy chorobach serca, nerek i reumatyzmie. Zjadanie świeżych czereśni sprawi, że osoby wyczerpane i słabe poczują się znacznie lepiej. Świeży sok jest bardzo dobrym lekiem na serce i naczynia krwionośne, a z kolei nalewka z czereśni (czereśniówka) jest znakomitym środkiem dla ludzi, którzy mają kłopoty żołądkowe. Z suszonych szypułek robi się napary i herbatki, które są bardzo dobrym lekarstwem przy zapaleniach dróg moczowych, pęcherza moczowego, czy nawet nerek, również wpływa na rozpuszczanie kamieni w nerkach i pęcherzu, pomaga z odflegaminowaniem oskrzeli, co w efekcie ułatwi oddychanie. W walce z kaszlem bardzo dobrą i skuteczną metodą jest rozpuszczenie żywicy z drzewa czereśniowego w winie, a z kolei żywica z winem i octem winnym lub jabłkowym skuteczna będzie  przy leczeniu świerzbu.

 

Ciekawostka : Raz w roku, w okresie, kiedy owoce bieleją, samiczka mucha składa po jednym jajeczku(są to larwy muchy – nasionnicy trześniówki) w owocach czereśni, a jeden owad potrafi zainfekować nawet 100 owoców. Nie wszystkie odmiany są narażone na larwy - najwcześniejsza i najpóźniejsza odmiana czereśni są poza zasięgiem nasionnicy trześniówki, gdyż na składanie jajeczek jest jeszcze za wcześnie albo już za późno.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin