Scenariusz zajec otwartych Mieszkancy lasu.doc

(40 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych

 

 

Temat zajęć:

Mieszkańcy lasu przygotowują się do zimy

 

Cele:

-         kształtowanie umiejętności wytrwałego słuchania opowiadania przedstawionego przez nauczyciela

-         poznanie charakterystycznych cech opisujących zachowanie i zwyczaje jeża, niedźwiedzia, żaby, wiewiórki

-         doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 1 – 5

-         rozpoznawanie graficznego zapisu cyfr

-         doskonalenie umiejętności klasyfikowania

-         utrwalenie zastosowania pojęć najmniej, więcej niż..., mniej niż...,najwięcej, tyle samo

-         rozwijanie twórczości dziecięcej

-         kształtowanie umiejętności naśladowania sposobów poruszania się zwierząt

-         utrwalenie znajomości piosenki „Gawra”, pląsu „Niedźwiadek”

-         doskonalenie prawidłowego reagowania na polecenia nauczycielki

-         rozpoznawanie zapisu własnego imienia

-         odkrywanie znaczenia komunikowania się w sposób niewerbalny

Metody:

              czynna – zadania stawiane do wykonania, słowna – opis , instrukcja

 

Formy:

              indywidualna, grupowa

 

Środki dydaktyczne:

-         sylwety do opowiadania

-         sylwety zwierząt

-         papierowe słoiki, butelki, półki, cyfry na kartonikach – duże do zawieszenia na tablicy i komplet dla każdego dziecka

-         dywaniki E. Gruszczyk - Kolczyńskiej

-         jeże ze styropianiu

-         bibuła

-         patyczki (szaszłyki)

-         pisaki

-         -legowisko jeżyków

-         wizytówki dzieci

-         tablica magnetyczna

-         magnetofon

-         kaseta

-         list napisany na liściu

-         skrzynka na listy

 

Czas trwania:

              40 min

Grupa:

              5-latki

Przebieg zajęć:

Lp.

Czynności prowadzącego

Czynności dzieci

1.

 

 

 

2.

Przywitanie dzieci.

Zaprasza dzieci do zabawy „Witają się różne części ciała”.

 

Zadaje zagadki jako zapowiedź tematyki zajęć

Pomyśl, a odgadniesz wnet,

Kto ma igieł pełen grzbiet? (jeż)

Przez całą zimę słodko śpi.

A słodko dlatego, że miód mu się śni.(niedźwiedź)

W dziupli swej na drzewie,

gdy nikt o tym nie wie,

orzechów zapasy

zbiera na złe czasy.(wiewiórka)

                           

 

Dzieci witają się z sobą w sposób niewerbalny – bez użycia słów. Witają się podając sobie dłonie, palce, stykając się kolanami.

 

Dzieci rozwiązują zagadki, zgłaszają się do odpowiedzi.

3.

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

7.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

 

 

9.

Przedstawia opowiadanie „Przygoda Hałabały”(Załącznik nr 1).

Zadaje pytania związane ze zwyczajami leśnych zwierząt.

 

Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy „Poruszamy się jak zwierzęta”, pokazuje dzieciom obrazki przedstawiające zwierzęta, które mają być naśladowane.

 

Zaprasza dziecko do wyciągnięcia ze skrzynki listu od Burego Misia. Czyta list. Pyta dzieci z jakiego drzewa pochodzi liść, na którym Miś napisał list.

 

Proponuje dzieciom zaśpiewanie kołysanki Misiowi. („Gawra” załącznik nr 2)

 

Pokazuje dzieciom spiżarnię Hałabały. Prosi dzieci, aby pomogły krasnalowi uporządkować jego zapasy na zimę. Zaprasza dzieci do tablicy magnetycznej, zadaje dzieciom pytania.

-Co zgromadził Hałabała w swojej spiżarni? (1 słoik z grzybami, 2 butelki soku z malin, 3 słoiki jagód, 4 słoiki borówek, 5 słoików miodu – w słoikach jest różna ilość produktów)

-Ile jest słoików z miodem, borówkami itd.

-Ile jest pełnych słoików?

Rozdaje dzieciom dywaniki do pracy indywidualnej i tackę ze słoikami, butelkami ze spiżarni Hałabały.

Wspólnie z dziećmi układa na „półkach” zapasy krasnala. Nadzoruje pracę dzieci.

 

Zaprasza dzieci do pląsu „Niedźwiadek” (Załącznik nr 3)

 

Praca plastyczna – nauczycielka poleca dzieciom, aby odnalazły swoje miejsce przy stole (oznaczone wizytówką), wyjaśnia jak zrobić jeżyka –za pomocą patyczka wpychaj bibułę do styropianiu, następnie dorysuj pisakiem oczko i buzie jeżyka. Prosi, aby dzieci ułożyły jeżyki do zimowego snu.

Uważnie słuchają opowiadania, odpowiadają na pytania nauczycielki.

 

 

 

Dzieci poruszają się jak zwierzęta przedstawione na obrazkach.

 

 

 

Jedno dziecko wyciąga ze skrzynki list. Dzieci uważnie słuchają co napisał Miś.

 

 

Śpiewają piosenkę.

 

 

 

Pomagają Hałabale. Porządkują, przeliczają zapasy krasnala.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śpiewają pląs i pokazują.

 

 

Odnajdują swoje miejsca. Wykonują pracę plastyczną. Układają wykonane przez siebie jeżyki do zimowego snu.


 

Załącznik 1

 

Przygoda Hałabały

 

Pewnego jesiennego dnia do Krasnala Hałabały przyleciał wróbelek.  Wróbelek zaprosił krasnala na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Hałabała zobaczył stertę liści pod drzewem.

-Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? – zapytał wróbelka Hałabała

Jak myślicie, co wróbelek odpowie Hałabale??*

-         Rozejrzyj się Hałabało dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest legowisko jeża – odpowiedział wróbelek.

Wróbelek i Hałabała poszli dalej. Patrzą, a tu niedźwiedź kopie wielki dół. Zaskoczony krasnal pyta:

-Misiu, co ty robisz?

-Szykuję sobie gawrę.

-A co to jest gawra?

Powiedzcie krasnalowi co to jest gawra.*

-Zimowe mieszkanie niedźwiedzia, czyli jama wyścielona liśćmi, która osłania od mrozu i wiatru.

Nasi spacerowicze postanowili nie przeszkadzać misiowi, pożegnali się z nim  i poszli dalej.

Wróbelek zaprowadziła Hałabałę do głębokiej, błotnistej kałuży.

Jak myślicie, kto tam mieszka?*

-W błotnistych kałużach, pod kamieniami zimę przesypiają żaby-powiedział wróbelek

Hałabała i wróbelek poszli dalej ścieżką przez las, postanowili sprawdzić jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy.

Szli i szli, aż wreszcie spotkali wiewiórkę Rudą Kitkę. Hałabała zawołał ją, ale ona nie zwróciła na niego uwagi. Dopiero, gdy podbiegli z wróbelkiem bardzo blisko zauważyła ich.

-Dzień dobry Ruda Kitko- Przywitali się krasnal i wróbelek- Może pospacerujesz z nami?- Zapytali.

-Chętnie bym z wami poszła, ale nie mam teraz czasu. Zbieram orzeszki, szyszki, żołędzie, grzyby, które chowam w swoich dziuplach i zakopuję w ziemi. Mam tych spiżarni dużo, więc wiele czasu zajmuje mi ich zapełnienie. Dlatego nie boję się srogiej zimy, bo będę miała co jeść.

Ruda Kitka zabrała się z powrotem do pracy, a Hałabała pożegnał się szybko z wróbelkiem i pobiegł do domu, tak jakby przypomniało mu się coś ważnego...

Jak myślicie o czym mógł sobie przypomnieć krasnal?*

Hałabała zastanawiał się czy jego zapasy wystarczą mu na zimę, postanowił szybko to sprawdzić.

 

*-pytania, które zadajemy dzieciom

 

Załącznik 2

 

Piosenka „Gawra”

 

Gdy z drzew ostatni spadnie liść i mróz się lasem skrada,

Do gawry człapie bury miś i do snu się układa.

              Dobranoc Misiu pada śnieg na świerki, sosny, jodły,

              Więc w łapy wtul kudłaty łeb i pośpij, pośpij.

              Dobranoc misiu pada śnieg, narciarzom ścieżki mości,

              Więc w łapy wtul kudłaty łeb i pośpij, pośpij.

Bo jak tu żyć gdy słońca brak, gdy zima grozi głodem,

Gdy lubi się poziomek smak i barć pachnącą miodem.

              Dobranoc misiu...

 

Załącznik nr 3

Niedźwiadek

 

Jedna  łapka, druga łapka,(pokazujemy dłonie, jedną, następnie drugą)

ja jestem niedźwiadek.(wskazujemy na siebie)

Trzecia łapka, czwarta łapka,(wyciągamy nogi – jedną, później drugą))

a to jest mój zadek.(łapiemy się za pośladki)

 

Lubię miodek, kocham miodek,(masujemy dłonią brzuch)

podbieram go pszczółkom. („bierzemy” coś jedną, drugą ręką)

Jedną łapką, drugą łapką,(„bierzemy” coś jedną, drugą ręką)

albo ciągnę rurką.(przykładamy pięść do ust, drugą pięść przybliżamy i oddalamy od pierwszej pięści)

 

 

 

 

 

 

Autor: Danuta Brzezina

Samorządowe przedszkole nr 97 w Krakowie

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin