Co zrobić z odpadami.doc

(26 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia związanego z ochroną środowiska prowadzonego dnia 26

Scenariusz zajęcia związanego z ochroną środowiska przygotowanego  przez Sylwię Wruk

 

 

Temat: Co zrobić z odpadami?

 

 

Cele ogólne:

-          zrozumienie potrzeby ochrony środowiska

-          wyjaśnienie na czym polega negatywna ingerencja człowieka w środowisko

 

Cele operacyjne, dziecko:

-          nazwie przyniesione śmieci

-          wysłucha opowiadania nauczycielki o mieście pełnym śmieci

-          poda własne propozycje walki ze śmieciami

-          zilustruje ruchem ciała zbieranie śmieci

-          wykona ze śmieci stracha na śmieciarzy

 

Formy pracy: rozmowy połączone z działaniem

Metody pracy: metoda słowna, metoda zadaniowa

Pomoce: opakowania po jogurtach, gazety, plastikowe butelki..

Literatura pomocna w opracowaniu scenariusza:

1.      „Ten piękny tajemniczy świat.” Edukacja ekologiczna w przedszkolu. Praca zbiorowa pod redakcją Teresy Gałczyńskiej, Wydawca: Centrum Informacji o środowisku UNEP/GRID- Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, Warszawa 1997

2.      „Program edukacji ekologicznej w przedszkolu z propozycjami zajęć”  Grażyny Kutyłowskiej, wydawnictwo Didasko, Warszawa 1997

3.      „Edukacja ekologiczna”, opracowanie Krystyny Leksickiej  i Ryszarda Łukasiewicza, wydawnictwo Fundacja Wolne Inicjatywy Edukacyjne

4.      „Edukacja ekologiczna dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”, Gabriela Krystyna Kawa, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, Piła 1995   

 

 

 

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.      Oglądanie śmieci przyniesionych przez pacynkę. Dzieci oglądają je i rozpoznają.

2.      Pacynka opowiada dzieciom, że pozbierała je w najbliższej okolicy (w lesie, wyłowiła z jeziora).

3.      Opowiadanie wymyślone przez nauczycielkę o mieście, w którym było mnóstwo śmieci. Każdy mieszkaniec nie wrzucał śmieci do kosza tylko rozrzucał je w różnych miejscach. W wyniku takiego działania urosła cała góra śmieci, a w mieście panował brzydki zapach. Któregoś dnia dzieci z przedszkola postanowiły zmienić tą sytuację. Pozbierały wszystkie śmieci i zrobiły...

4.      Dzieci podają własne propozycje „walki ze śmieciami”.

5.      Zabawa ruchowa – „zbieramy śmieci”.

6.      Wspólne wykonanie ze śmieci stracha na ludzi, którzy śmiecą.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin