Co szkodzi przyrodzie2-5,6l(1).doc

(31 KB) Pobierz

Scenariusz zabawy dydaktycznej „Co szkodzi przyrodzie?”

 

Prowadząca: Wiesława Kubiak

Grupa: 5- 6 latki

Cele operacyjne:

-         dziecko wie, co zanieczyszcza środowisko 

-         dziecko rozumie szkodliwość złego postępowania ludzi

Przebieg:

1.      Inscenizacja piosenki pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie”.

2.      Krótka rozmowa na temat „Co szkodzi przyrodzie?”

3.      Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Wesołe i smutne dźwięki –  wesołe i smutne    obrazki”.

 

 

 

 

4.      Zabawa dydaktyczna: „Co szkodzi przyrodzie?”

 

 

 

 

5.      Omówienie wykonanych prac.

 

 

 

 

Dzieci bawią się przy piosence, wykorzystując do tego zebrane w sali pompony z krepy, kolorowe sylwety kwiatów, zwierząt...

 Nauczycielka zachęca dzieci do wypowiedzenia się na w/w temat - podzielenia się własnymi przeżyciami i spostrzeżeniami.

Przed zabawą dzieci umawiają się z nauczycielką, które dźwięki są smutne, a które wesołe.

-dźwięki smutne – dzieci wybierają rozłożone w sali rysunki smutne(np. dymiące kominy, rozrzucone śmieci) i wkładają je do obręczy czarnej  – z minką smutną

-dźwięki wesołe – dzieci wybierają rysunki wesołe (np. ludzie jadący rowerem, kwiaty, ptaki, słońce) i wkładają do obręczy czerwonej - z minką wesołą

 

Nauczycielka proponuje zabawę. Na dwóch bardzo dużych arkuszach papieru należy nakleić obrazki (na pierwszym wesołe, na drugim smutne) i wzbogacić je odpowiednio wesołymi i smutnymi rysunkami. Dzieci mogą wyciąć jeszcze inne ilustracje ze starych czasopism.

Prace można nazwać: „Wesołe miasto” i „Smutne miasto”.

Dzieci mogą rozdzielić prace wg uznania, ale można też  wykorzystać np. „Czarodziejski kapelusz z dwukolorowymi losami”.

 

Dzieci wypowiadają się – porównują prace.

Nauczycielka zadaje pytanie; „Gdzie chciałybyście żyć?” Dzieci odpowiadają ustawiając się wokół jednej z dwóch wykonanych prac.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin