07.01.2009.doc

(1472 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       07.01.2009 - środa

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nowy Rok.

Temat dziennego ośrodka pracy: Życzenia noworoczne.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

 

 

Cele ogólne:

·         Konstruowanie „drzewka Marzeń noworocznych”.

·         Rysowanie figur geometrycznych.

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Rozbudzanie wyobraźni i potrzeby dążenia do realizacji własnych marzeń.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

·         Doskonalenie sprawności manualnych.
 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Nazywa i wskazuje podstawowe owoce.

·         Formułuje odpowiedzi na pytania.

·         Przepisuje tekst według wzoru.

·         Wypowiada się na temat swoich marzeń.

·         Rysuje podstawowe figury geometryczne.

·         Wykonuje pracę plastyczną - „Drzewko Marzeń Noworocznych”

 

 

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.
 

 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka wyrazowa zdania, karta pracy , tekst opowiadania, kolorowe kartki, nożyczki, pisaki.
 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

I  Zajęcia wstępne

 

  1. Przywitanie z dziećmi.
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.
  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

 

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Rozmowa z dziećmi na temat przeżyć związanych z pożegnaniem „starego” powitaniem Nowego Roku (zwrócenie uwagi na tradycje: składanie sobie życzeń, wiwaty różnorodnych fajerwerki).

3.      Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania:

Życzenia Noworoczne.

4.      Praca z tekstem.

Odczytanie przez nauczyciela tekstu pt. ”Dary Nowego Roku”

       Omówienie treści opowiadania przez nauczyciela.

Swobodne wypowiedzi dzieci na temat  opowiadania.

 

5.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

6.      Ćwiczenia matematyczne:

·         Klaskanie nad głową, przed sobą, tupanie (określoną ilość razy)

·         Przeliczanie liczmanów w zakresie dostępnym dziecku

·         Ćwiczenia w rachunku pamięciowym (nauczyciel głośno mówi działanie, uczniowie liczą na konkretach, podają wynik i odnajdują go wśród liczb)

·         Przypomnienie i utrwalenie nazw podstawowych figur geometrycznych.

·         Rysowanie figur geometrycznych.

 

III  Ekspresja

 

o       Wykonanie racy plastycznej - „Drzewko Marzeń Noworocznych”

 

IV Zajęcia końcowe

 

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drzewko Marzeń Noworocznych

 

Drzewko Marzeń Noworocznych

 

Drzewko Marzeń Noworocznych

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin