15.01.2009.doc

(71 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                             15.01.2009 - czwartek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zbliża się Dzień Babci i Dziadka.

Temat dziennego ośrodka pracy: Kochani Dziadkowie.

Czas zajęć: 3 x 45 minut

 

 

 

Cele ogólne:

·         Kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat miłości do babci i dziadka z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa i wg planu podanego przez nauczyciela w formie pytań.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         rozwiąże plątaninkę sylabową

·         dostrzega potrzebę podtrzymywania więzi rodzinnej

·         wypowie się na temat babć i dziadków

·         słucha czytanego przez nauczyciela tekstu

·         rozpoznaje wydarzenia prawdopodobne i nieprawdopodobne

·         słucha z zainteresowaniem piosenki

·         umie dobierać przymiotniki jako określenie rzeczownika.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, plątanina sylabowa, wiersze „Babcia”, „Dziadziuś”, opowiadanie pt. „Zaczarowana babcia”, papier kolorowy, kredki, klej nożyczki.

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

I  Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.
  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
  6. Sprawdzenie pracy domowej.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Rozwiązanie plątaninki sylabowej. HASŁO: KOCHANI DZIADKOWIE

3.      Wypowiedzi na temat babci i dziadka:

·         Jacy są twoi babcia i dziadek?

·         Jakie prace najczęściej wykonują w domu?

·         Co najbardziej lubią? Co im smakuje?

·         Jakie są ich marzenia?

·         Co ich złości, denerwuje?

·         Co sprawiłoby im największą przyjemność?

 

4.      Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu „Zaczarowana babcia”.

5.      Ustalenie wydarzeń prawdziwych i nieprawdopodobnych. Uczniowie przedstawiają dzień codzienny babci prawdziwej i zajęcia babci zaczarowanej (wyszukują odpowiednie wyrażenia w tekście).

6.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

7.      Czytanie wyrazów – przymiotników. Dobieranie odpowiedniego słownictwa (cech charakteru) do portretu.

8.      Słuchanie czytanych przez nauczyciela wierszy „Babcia”, „Dziadziuś”. Wypowiedzi na temat ich treści. Wyszukiwanie w wierszu „Babcia” zwrotów związanych z babcią.

9.      Układanie zdań dotyczących marzeń dziadków na podstawie ilustracji.

 

III  Ekspresja

 

Wykonanie medali dla dziadków. Ozdobienie ich według własnych pomysłów. Rysowanie portretów .

 

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

4.    Pożegnanie z dziećmi.

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin