22.01.2009.doc

(366 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                             22.01.2009 - czwartek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Dom rodzinny ucznia.

Temat dziennego ośrodka pracy: Urządzenia techniczne używane w domu.

Czas zajęć: 3 x 45 minut

 

 

Cele ogólne:

·         Znajomość nazw i funkcji podstawowych urządzeń technicznych zasilanych prądem.

 

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.
 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Rozpoznaje i nazywa najczęściej spotykane urządzenia techniczne używane w domu.

·         Określa funkcje wybranych urządzeń.

·         Rozwiązuje zadanie matematyczne.

·         Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania.

·         Wykonuje pracę plastyczną.
 

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

·         Metoda Dennisona
 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, wiersz M. Szyszko pt. ,, Odkurzacz’’, obrazki przedstawiające różne urządzenia techniczne używane w domu z ich nazwami, rozsypanka wyrazowa zdania, obrazek konturowy do kolorowania.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

I  Zajęcia wstępne

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

6.      Sprawdzenie pracy domowej.

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia rozluźniające i koncentrujące.

·         Posłuchaj dźwięków dochodzących z zewnątrz budynku.

·         Posłuchaj dźwięków dochodzących z korytarza.

·         Posłuchaj dźwięków wewnątrz sali.

·         Wsłuchaj się w swoje oddychanie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.

3.      Wprowadzenie w tematykę zajęć.

Odtworzenie z kasety dźwięku pracującego odkurzacza – uczniowie odgadują jakie to urządzenie.

4.      Czytanie wiersza M. Szyszko pt. ,, Odkurzacz’’.

·         Wysłuchanie przez dzieci treści wiersza.

·         Omówienie treści przez nauczyciela.

·         Swobodne wypowiedzi dzieci na temat  wiersza.

  1. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

6.      Formułowanie i zapisanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza:

-         Do czego porównano w wierszu odkurzacz?

-         Co robi odkurzacz?

-         Jakie odgłosy wydaje odkurzacz podczas odkurzania?

-         Do której zwrotki wiersza pasuje ilustracja? Po czym to poznałeś? –

7.      Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania:

Urządzenia techniczne używane w domu.

 

8.      Uczniowie nazywają urządzenia techniczne przedstawione na obrazkach i łączą je z odpowiednią nazwą z ramki.

9.      Etiudka pantomimiczna.Uczniowie ruchem, gestem i mimiką przedstawiają treść czytanego przez nauczyciela wiersza ,, Odkurzacz’’.

 

10.  Ćwiczenia matematyczne:

·         Rozwiązanie zadania tekstowego.

11.  Zabawa ruchowa – naśladowanie czynności wykonywanych przy użyciu urządzeń technicznych w domu ( prasowanie, odkurzanie, froterowanie, miksowanie).

III  Ekspresja

·         Pokolorowanie obrazka konturowego.

 

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

4.    Pożegnanie z dziećmi.

,, Odkurzacz’’

Trochę mam ze słonia,                     

Trochę z węża boa,

Biegam po podłodze,

Aż turkoczą koła.

 

Buczę, kicham, dyszę,

Syczę, prycham, sapię,

Czasem guzik znajdę,

Czasem papier złapię.

 

Ach, jak mnie się boją

Kurz i pajęczyna,

Kiedy wszystko łykam

Z najgroźniejszą miną.

  

 

 

 













...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin