ochrona 2.doc

(28 KB) Pobierz

Przyczyny rolniczej dewastacji gleb:

Dewastacja  -  nieodwracalny proces niszczenia gleby , w którym gleby już się nie odtworzą, nawet jeśli podejmie się cały szereg działań rekultywacyjnych. Dewastacja występuje na obszarach silnie zurbanizowanych, zniszczonych przez infrastrukturę transportową, obszarach górniczych i przemysłowych. Polega ona na zdarciu wierzchniej pokrywy glebowej lub na  przykryciu warstwy glebowej nieprzepuszczalną warstwą taką jak beton, asfalt, lub wszelkiego rodzaju budowle, które przysłaniają glebę. Najlepszym przykładem na całkowite zniszczenie gleby, są kopalnie odkrywkowe. Gleby zostają usunięte z miejsca, w którym funkcjonuje kopalnia, a środowisko naturalne i krajobraz zostają całkowicie przemodelowane i to na dość obszernych terenach, które są eksploatowane na potrzeby kopalni. Zostają przerwane warstwy geologiczne co przyczynia się do obniżenia wód gruntowych, a co za tym idzie, tworzenia się leja depresyjnego. Całe środowisko naturalne zostaje zniszczone, przemodelowane, na rzecz kopalni.

Dodatkowo do niszczenia gleb mocno i skutecznie przyczynia się erozja gleb. Spłukiwanie, wycinka lasów, osuszanie, to tylko niektóre z czynników, które przyczyniają się do nadmiernego niszczenia gleb.

Erozja - wszelkie oddziaływania czynników zewnętrznych na powierzchnię skorupy ziemskiej, które prowadzą do mechanicznego niszczenia i równania powierzchni ziemskiej, poprzez niszczącą siłę żywiołów.

Czynniki wpływające na występowanie i nasilenie erozji:

Podstawowymi czynnikami determinującymi nasilenie erozji w warunkach Polski są:

§         Rzeźba terenu - decydującą role mają tu spadki terenu ze względu na szybkość spływu powierzchniowego, efektywną powierzchnię zbierania opadu i szybkość infiltracji.   Ważna jest również tzw. krzywizna stoków.

§         Pokrywa glebowa – jej wpływ określany jest wskaźnikiem podatności na erozję wyznaczanym dla każdego rodzaju erozji. Decydujący wpływ na jego wartości mają następujące właściwości gleb: skład mechaniczny, decydujący o zwięzłości, przepuszczalność, wytrzymałość na ścinanie, zawartość różnych składników mineralnych i organicznych.

§         Sposób użytkowania i organizacja przestrzenna danego obszaru – są antropogenicznymi czynnikami wpływającymi na nasilenie procesów erozji wodnej. Największe znaczenie ma tutaj przeciwerozyjna funkcja roślinności, przeciwerozyjne zabiegi agrotechniczne i przeciwerozyjny układ pól i dróg.

§         Klimat.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin