Nasze przydomowe ogrody pełne są drzewek, krzewów ozdobnych wyjątkowych kwiatów. Projektowanie ogrodów często ma na celu połączenie roślin w piękną kompozycję. Jest to ważne dla naszego dobrego samopoczucia i zbudowania miejsca, w którym będziemy mogli wypocząć. Zakładając ogród warto uwzględnić wyjątkowe rośliny ozdobne, ale i rośliny które dają wspaniałe owoce. Jednym z nich jest Pigwa, która idealnie łączy piękno oraz daje można chyba tak powiedzieć bardzo dobre owoce.
Jesienią kiedy pigwa jest już dojrzała, możemy zebrać plon naszej ciężkiej pracy i przyrządzić wspaniały trunek jakim jest nalewka z pigwy. Przepis jest prosty nie wymaga wielu drogich i wyszukanych składników. Wystarczą świeże owoce pigwy, cukier oraz dobrej jakości bimber. Nalewka dojrzewa szybko - po około 6-8 miesiącach leżakowania można cieszyć podniebienie tym wykwintnym trunkiem.
Każdego roku staram się znaleźć czas na przygotowanie tej nalewki. Dojrzała pigwa do w zależności od pogody połowa września. Gdy prace porządkowe w ogrodzie dobiegają koca. Zbieram owoce i zabieram się do pracy. Specjalnie do takich nalewek przygotowuję mocny bimber pędzony bez żadnych 'uszlachetniaczy'. Woda, drożdże i cukier. Zacier gotuję trzy razy do mocy 90% potem rozcieńczam do 70%.
Wszyto co będzie nam potrzebne do przygotowania nalewki z pigwy oraz proporcje:- 2 kg dojrzałych owoców pigwy,- 1 kg cukru,- 1L bimbru 70%.
Dokładnie umyte owoce, kroimy w plasterki. Dzielimy na dwie nie równe porcje - 2/3 owoców na przemian układamy w słoiku i zasypujemy cukrem a pozostałą cześć 1/3 przygotowanej pigwy zalewam bimbrem. Zamykam słoiki i odstawiam w ciepłe, zacienione miejsce na okres około 2-3 tygodni. Każdego dnia możemy lekko zamieszać zawartością słoików. Obserwujemy czy nasz syrop nie zaczyna fermentować. Po tym czasie zlewam syrop i spirytus do czystego słoja i dokładnie mieszam. Odstawiam na kolejny tydzień. Można jak miało to miejsce dotychczas zamieszać młodą nalewkę raz albo dwa razy dziennie. Po upływie tygodnia przecedzam przez gęste sitko nalew. Dodatkowo do sitka wkładam jałowe gazy (1 gruby opatrunek lub 2). Jeżeli nalewka dalej jest mętna możemy powtórzyć czynność. Jeśli mamy klarowny roztwór rozlewamy do wyparzonych butelek i odkładamy na 6-8 miesięcy w ciemne ale tym razem chłodne miejsce. Nalewka z pigwy w tym czasie będzie dojrzewać, straci ostry smak alkoholu na rzecz aromatu owoców.
Zakładanie czy projektowanie ogrodów jak widać warto zacząć nie tylko od ich wyglądu ale i od korzyści jakie mogą w przyszłości dawać. Zachęcam więc uwzględnić w kompozycji rośliny właśnie takiej jak Pigwa. Nie wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych, łatwych w uprawie i odpornych na choroby. Krzew pigwy odwdzięczy się owocami, z których będziemy mogli przysądzić pyszną nalewkę z pigwy.
markoman1