rozdzial3.doc

(644 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Edycja skoroszytów

Edycja skoroszytów

Microsoft Excel 2002 oferuje wiele mechanizmów i technik pozwalających na tworzenie i modyfikację skoroszytów.

§         Przy pomocy standardowych technik edycji oraz polecenia Wyczyść możesz modyfikować oraz usuwać zawartość komórek.

§         Przy pomocy poleceń menu Wstaw i Edycja możesz wstawiać i usuwać nie tylko pojedyncze komórki, ale nawet całe kolumny i wiersze.

§         Przy pomocy poleceń menu Edycja, uchwytów wypełniania komórek oraz techniki przeciągnij i upuść możesz kopiować zawartości komórek, włączając w to komórki zawierające formuły.

§         Za pomocą uchwytu wypełniania komórek oraz podmenu Wypełnij możesz kopiować zawartość jednej komórki do wielu innych oraz wypełniać komórki seriami danych.

§         Excel umożliwia automatyczną modyfikację formuł podczas ich kopiowania, co powoduje, że ich zawartość jest zawsze aktualna.

§         Przy pomocy poleceń menu Edycja oraz techniki przeciągnij i upuść możesz przenosić zawartości komórek w inne miejsce arkusza.

§         Excel pozwala na wycofywanie oraz powtarzanie wykonywanych poleceń.

W niniejszym rozdziale szczegółowo omówimy przedstawione wyżej mechanizmy i techniki działania.


Edycja zawartości komórki

Za pomocą standardowych technik edycji możesz modyfikować zawartości komórek zarówno podczas wprowadzania danych/formuł jak i po zakończeniu ich wprowadzania. Oczywiście możesz również całkowicie usunąć zawartość dowolnej komórki.

Aby edytować zawartość podczas wprowadzania danych i formuł

  1. Jeżeli to konieczne, ustaw punkt wstawiania w odpowiednim miejscu komórki (rysunek 3.1) lub paska formuł (rysunek 3.2).
  2. Za pomocą klawisza Backspace skasuj znaki znajdujące się po lewej stronie punktu wstawiania (kursora)
    lub
    Wpisz nową zawartość w miejscu wstawiania.

 

Aby edytować istniejącą zawartość komórki

  1. Dwukrotnie kliknij lewym przyciskiem myszki w wybranej komórce, co spowoduje włączenie trybu edycji zawartości komórki.
  2. Jeżeli komórka zawiera wartość to postępuj zgodnie z poleceniami z poprzedniego podrozdziału
    lub
    jeżeli komórka zawiera formułę, to Excel przy użyciu kolorowych obramowań oznaczy komórki, do których odwołuje się dana formuła (rysunki 3.3 oraz 3.5). Istnieją trzy sposoby modyfikacji odwołań do komórek:

·         Możesz zmodyfikować istniejące odwołania w sposób opisany w poprzednim podrozdziale

·         „Złap” za obramowanie wybranej komórki i przeciągnij je w żądane miejsce — podczas przeciągania wskaźnik myszki wygląda jak strzałka (patrz rysunek 3.4).

·         „Złap” za uchwyt obramowania a następnie przeciągnij tak, aby zmniejszyć bądź powiększyć zakres zaznaczonych komórek — podczas przeciągania wskaźnik myszki wygląda jak dwustronna, czarna strzałka (patrz rysunek 3.6).

 

Rysunek 3.1. Ustaw punkt wstawiania w żądanym miejscu i odpowiednio zmodyfikuj zawartość komórki

 

Rysunek 3.2. …lub formuły w pasku formuł.

 

Rysunek 3.3. Excel identyfikuje poszczególne odwołania do komórek za pomocą kolorowych obramowań.

 

Rysunek 3.4. Odwołania do komórek możesz modyfikować za pomocą tradycyjnej techniki przeciągnij i upuść. Rysunek ilustruje zmianę odwołania z A1 na B1.

 

Rysunek 3.5. Jak widać na przykładzie, formuła nie obejmuje wszystkich komórek zakresu sumowania.

 

Rysunek 3.6. „Złap” za uchwyt obramowania a następnie przeciągnij tak, aby zmniejszyć bądź powiększyć zakres zaznaczonych komórek.


Aby usunąć zawartość komórki

  1. Zaznacz zakres komórek, których zawartość chcesz usunąć.
  2. Z menu głównego wybierz polecenie Edycja à Wyczyść à Zawartość (rysunek 3.7)
    lub
    naciśnij po prostu klawisz Delete.

 

Rady

§         Innym sposobem na usunięcie zawartości komórki jest zaznaczenie jej, naciśnięcie klawisza Backspace a następnie Enter.

§         Nigdy nie używaj klawisza spacji do usuwania zawartości komórki! Mimo, że w takiej sytuacji „widzialna” zawartość komórki znika, to jednak zostaje do niej wpisany znak spacji.

§         Usuwanie zawartości komórki to zupełnie inna operacja niż usuwanie komórki. Kiedy usuwasz zawartość komórki, to sama komórka pozostaje na arkuszu — usunięta zostaje jedynie zawartość. Kiedy jednak usuwasz komórkę, to z arkusza znika cała komórka, łącznie z zawartością, a pozostałe komórki przesuwają się na jej miejsce tak, aby wypełnić powstałą lukę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części rozdziału.

§         Polecenie Edycja à Wyczyść à Zawartość usuwa jedynie wartości i formuły przechowywane w danej komórce. Pozostałe polecenia podmenu Wyczyść (rysunek 3.7) mają następujące znaczenie:

·         Wszystko — jak sama nazwa wskazuje, usuwana jest cała zawartość komórki, łącznie z formatami oraz komentarzami

·         Formaty — usuwa jedynie formatowanie komórki

·         Komentarze — usuwa jedynie komentarze komórki

Więcej informacji na temat formatowania komórek znajdziesz w rozdziale 6, a na temat dodawania komentarzy do komórek w rozdziale 11.

 

Rysunek 3.7. Przy pomocy poleceń podmenu Wyczyść możesz usuwać zawartość komórek, formatowanie oraz komentarze.


Wstawianie i usuwanie komórek

Przy pomocy poleceń menu Wstaw i Edycja możesz dodawać bądź usuwać z arkusza komórki, kolumny  i wiersze.

§         Wstawienie nowych komórek do arkusza powoduje przesunięcie istniejących komórek w dół lub w prawo tak, aby zrobić miejsce dla nowych komórek.

§         Usunięcie istniejących komórek powoduje przesunięcie pozostałych komórek w górę lub w lewo tak, aby wypełnić powstałą lukę.

Rysunki 3.9, 3.11, 3.13 oraz 3.15 ilustrują w jaki sposób wstawienie kolumny oraz usunięcie wiersza wpływają na pozostałe komórki arkusza. Na szczęście nie musisz się martwić o aktualizację istniejących formuł — Excel automatycznie wprowadza niezbędne modyfikacje.

Aby wstawić kolumnę lub wiersz

  1. Zaznacz kolumnę lub wiersz (rysunek 3.9).
  2. Z menu głównego wybierz polecenie Wstaw à Kolumny, Wstaw à Wiersze lub Wstaw à Komórki (rysunek 3.10). Na arkuszu pojawi się nowa kolumna lub wiersz oraz przycisk opcji wstawiania (rysunek 3.11).
  3. W razie potrzeby skorzystaj z podręcznego menu opcji wstawiania i wybierz odpowiednie opcje formatowania wstawionej kolumny lub wiersza (rysunek 3.12).

 

Rady

§         Jeżeli chcesz wstawić jednocześnie kilka kolumn lub wierszy, to w punkcie 1 zaznacz tyle kolumn/wierszy ile chcesz wstawić do arkusza. Przykładowo, jeżeli przed kolumną B chcesz wstawić trzy nowe kolumny, to w punkcie pierwszym powinieneś zaznaczyć kolumny B, C oraz D.

§         Jeżeli przed wybraniem polecenia Wstaw à Komórki (punkt 2) nie zaznaczysz całej kolumny, to na ekranie pojawi się okno dialogowe przedstawione na rysunku 3.18. Wybierz żądaną opcję (Cały wiersz lub Cała kolumna) a następnie naciśnij przycisk OK. Więcej informacji na temat wstawiania komórek do arkusza znajdziesz w dalszej części tego rozdziału.

 

Rysunek 3.8 Przykładowy arkusz programu Excel.

 

Rysunek 3.9 Zaznaczanie całej kolumny.

 

Rysunek 3.10. Menu Wstaw.

 

Rysunek 3.11. Wstawiona kolumna.

 

Rysunek 3.12. W razie potrzeby możesz skorzystać z podręcznego menu opcji wstawiania i wybrać odpowiednie opcje formatowania wstawionej kolumny lub wiersza.


Aby usunąć wiersz lub kolumnę

  1. Zaznacz wybrany wiersz lub kolumnę (rysunek 3.13).
  2. Z menu głównego wybierz polecenie Edycja à Usuń (rysunek 3.14).

Zaznaczona kolumna/wiersz (rysunek 3.15) — łącznie z zawartością — zniknie z arkusza.

 

Rady

§         Jeżeli chcesz usunąć jednocześnie więcej niż jedną kolumnę/wiersz, to w punkcie 1 zaznacz wszystkie kolumny/wiersze, które chcesz usunąć.

§         Jeżeli przed wybraniem polecenia Edycja à Usuń (punkt 2) nie zaznaczysz całej kolumny/wiersza, to na ekranie pojawi się okno dialogowe przedstawione na rysunku 3.20. Wybierz żądaną opcję (Cały wiersz lub Cała kolumna) i naciśnij przycisk OK.

§         Jeżeli usuniesz wiersz lub kolumnę, w której znajdowała się komórka, do której odwołują się formuły z innych komórek arkusza, to w takich komórkach może się pojawić komunikat o błędzie #ADR! (rysunek 3.16). Oznacza to, że Excel nie potrafi odszukać komórki podanej w odwołaniu. W takiej sytuacji musisz ręcznie poprawić wszystkie formuły w komórkach, w których wystąpił błąd.

 

Rysunek 3.13. Zaznaczanie wiersza.

 

Rysunek 3.14. Menu Edycja.

 

Rysunek 3.15. Wiersz zaznaczony na rysunku 3.12 został usunięty.

 

Rysunek 3.16. Rysunek ilustruje sytuację, w której usunięty został wiesz zawierający komórkę, do której odwołuje się formuła zawarta w komórce B6. Ponieważ Excel nie potrafi odszukać komórki o podanym adresie, wyświetlany jest błąd #ADR!.


Aby wstawić komórkę

  1. Zaznacz komórkę bądź zakres komórek (rysunek 3.17).
  2. Z menu głównego wybierz polecenie Wstaw à Komórki (rysunek 3.10).
  3. Na ekranie pojawi się okno dialogowe Wstaw przedstawione na rysunku 3.18. Wybierz odpowiednią opcję (Przesuń komórki w prawo lub Przesuń komórki w dół) aby określić sposób, w jaki Excel przesunie pozostałe komórki arkusza.
  4. Naciśnij przycisk OK. W arkuszu pojawią się nowe komórki a obok nich pojawi się przycisk opcji (rysunek 3.19).
  5. W razie potrzeby skorzystaj z podręcznego menu opcji wstawiania i wybierz odpowiednie opcje formatowanych komórek.

 

Rada

§         Excel zawsze wstawia do arkusza taką ilość komórek, jaką wcześniej zaznaczy użytkownik (przed wydaniem polecenia Wstaw) — patrz rysunki 3.17 i 3.19.

 

Aby usunąć komórki

  1. Zaznacz komórkę (komórki), które mają być usunięte z arkusza (rysunek 3.17).
  2. Z menu głównego wybierz polecenie Edycja à Usuń (rysunek 3.14).
  3. Na ekranie pojawi się okno dialogowe Usuń (rysunek 3.20) — Wybierz odpowiednią opcję (Przesuń komórki w lewo lub Przesuń komórki do góry) aby określić sposób, w jaki Excel przesunie pozostałe komórki arkusza.
  4. Naciśnij przycisk OK.

Zaznaczone komórki zostaną usunięte z arkusza (rysunek 3.21).

 

Rady

§       &#...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin