Scenariusz zajęć umuzykalniających
( Zajęcia rozwijające zdolności muzyczne w klasach II – III SP)
Scenariusz opracowała Marta Bołdowska
Temat: Rozśpiewana gama C-dur . Alfabet muzyczny.
Cele poznawcze:
- utrwalanie wartości nut oraz ich położenia na pięciolinii;
- przypomnienie pojęcia gama, śpiew gamy C-dur;
- nauka piosenki Alfabet muzyczny.
Cele wychowawcze:
- rozbudzanie zainteresowań muzyką, wspólnym śpiewaniem;
- kształtowanie słuchu muzycznego, poczucia rytmu oraz wrażliwości
intonacyjno – emisyjnej;
- stwarzanie sytuacji, w których uczeń może wyrazić swoją ekspresję muzyczną.
Metody pracy:
- pogadanka
- śpiew
- praca z materiałem nutowym
- gra na instrumentach perkusyjnych
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- kartoniki z wartościami nut, kluczem wiolinowym
- materiał nutowy i tekstowy do piosenki Alfabet muzyczny
- mandale muzyczne – klucz wiolinowy
- sznurki
- dzwonki chromatyczne
- pianino
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie. Sprawdzenie listy obecności. Podanie tematu zajęć.
2. Przypomnienie podstawowych informacji o gamie na przykładzie gamy C-dur.
Gama C-dur składa się z siedmiu podstawowych dźwięków, natomiast ósmy dźwięk jest powtórzeniem pierwszego i rozpoczęciem kolejnego szeregu.
Każdy dźwięk ma dwie nazwy: solmizacyjną (do, re, mi…) i literową (c, d, e…).
Mając przed sobą klawiaturę pianina widzimy, że są to same białe klawisze na klawiaturze pianina [gama C-dur, to jedyna taka gama zbudowana na dźwiękach diatonicznych].
3. Ćwiczenia praktyczne na gamie C-dur.
- Przypomnienie dźwięków gamy C-dur.
- Śpiew gamy C-dur solmizacją w górę i w dół.
- Śpiewanie wypowiedzenia: "Słońce wschodzi coraz wyżej i zachodzi coraz niżej"
na dźwiękach gamy C-dur wznoszącej się i opadającej.
- Zagranie gamy C-dur na dzwonkach chromatycznych w górę i w dół.
- Wykonanie gamy C-dur z podziałem na role (część dzieci gra gamę C-dur na dzwonkach chromatycznych a pozostałe śpiewają, po chwili następuje zamiana).
4. Działania na poznanych wartościach nut.
- Utrwalenie poznanych wartości nut (cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka).
5. Wprowadzenie piosenki Alfabet muzyczny.
- Zapoznanie się z partyturą; ustalenie tonacji, zwrócenie uwagi na metrum i charakter wykonania utworu.
- Odczytanie tekstu piosenki.
- Zademonstrowanie przez nauczyciela piosenki Alfabet muzyczny.
- Próba wspólnego wykonania piosenki.
6. Układanie znaku graficznego klucza wiolinowego z kawałka sznurka.
- Dzieci przez 10s. obserwują znak graficzny klucza wiolinowego. Po schowaniu ilustracji próbują jak najwierniej odtworzyć znak z pamięci.
7. Podsumowanie zajęć.
- Zadanie pracy domowej: Pokolorowanie muzycznej mandali – klucz wiolinowy.
05.03.2012
chomisiaczki