scenariusze.doc

(135 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZEŚCIOLETNIMI 
 

TEMAT KOMPLEKSOWY: Sadzimy, ukwiecamy, zalesiamy (rośliny ozdobne i ich wymagania – tworzenie rabatek, skalniaków)

TEMAT DNIA: Kwiaty

TERMIN REALIZACJI: maj 

CELE GŁÓWNE: - Poznawanie wiosennych kwiatów, próby rozpoznawania ich w otoczeniu i na podstawie albumów.

- Uwrażliwianie na piękno przyrody poprzez prowadzenie ukierunkowanych obserwacji.

- Obserwacja wegetacji wybranych roślin.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dziecko:

- czyta wyrazy w zakresie poznanych liter,

- dokonuje analizy i syntezy słuchowo – wzrokowej wyrazów

- wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją,

- zgodnie współpracuje w grupie,

- zakłada wiosenną hodowlę w kąciku przyrody i przestrzega zasad opieki ad roślinami,

- tworzy improwizacje muzyczne i układy taneczne,

METODY: rozmowa, pokaz, obserwacja, opowiadanie, metoda zadaniowa otwarta.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plakat z narysowanym wazonem, sylwety kwiatów, ruchomy alfabet, plastelina, flamastry, klej, gazety, pudełka z grochem, trójkąty, tamburyna, spodeczki, spodeczki, rzeżucha, wata, ziemia.

I FAZA WSTĘPNA

1. Powitanie w kręgu

2. Określanie miejsc gdzie można sadzić kwiaty, układanie prostych zdań.

Dzieci po kolei kończą zdanie: Kwiaty można posadzić na...

3.                    Tworzenie listy obecności w formie plakatu „Bukiet kwiatów

Nauczyciel przygotowuje plakat z narysowanym wazonem, łodygami (ilość zgodna z ilością dzieci w grupie) oraz kwiaty z kolorowego papieru Dzieci wybierają jeden papierowy kwiat i z ruchomego alfabetu (kartoników z literkami) układają swoje imię, a następnie przyklejają na kwiatek, a kwiat z imieniem przyklejają na plakacie, tworząc wspólnie bukiet kwiatów w wazonie. 
 

II FAZA FŁÓWNA

2.                    Słuchanie opowiadania L. Łącz „Malwa”

Ciekawe, co ze mnie wyrośnie myślało małe nasionko, które wiatr przywiał od strony lasu. Leżało samotnie przy płocie i nie miało, kogo o to spytać.

- Nie pamiętam zupełnie moich rodziców. A jeśli zeschnę tu i koniec? – Przestraszyło się nagle. – Przydałby się deszcz chce mi się pić! Na szczęście w nocy zaczęło padać i mżyło tak przez kilka dni. Pewnego poranka nasionko poczuło, że dzieje się z nim coś niezwykłego. Wiatr już nie był w stanie go porwać. Było przytwierdzone do ziemi malutkim białym korzonkiem. Mniej więcej po tygodniu gospodyni, wieszając na sznurze przy plocie wypraną koszulę, zauważyła:- O, coś tu rośnie! Jakaś samosiejka! Poczekam jeszcze kilka dni i zobaczę, co to będzie. Jeśli chwast – wyrwę i tyle! Ziarenko przeraziło się. Nowy kłopot! Myślało, że kłopoty ma już za sobą, od kiedy drepczące pobliżu kury przestały się nim interesować. Przez następny tydzień, a może nawet dwa, żyło w ciągłym strachu, że gospodyni uzna je za chwast. Ale mimo to rosło z całych sił. Nadeszła niedziela. Gospodynie wracały z kościoła.

– Och Maciejowi, posadziłaś malwę? Będzie pięknie wyglądała przy samej furtce!

– Coś podobnego zdziwiła się Maciejowi – chyba powinnam ją podlać! – Nie jestem chwastem! Jakie to szczęście cieszyło się nasionko? Malwa okazała się jasnożółta. Wszyscy bardzo ją polubili. Gdy przekwitła dzieci skrzętnie zebrały jej nasiona, by wiatr nie porwał ich gdzieś daleko.

- W przyszłym roku obsiejemy nimi cały pas ziemi pod płotem – zdecydowała Maciejowi. – Mój dom będzie wyglądał najpiękniej w całej wsi. Jak to dobrze, że wiosną przyjęło się to nasionko! Ale jego już dawno nie było... Czy aby na pewno? To gdzie się podziało? Żyło nadal pod postacią wysokiej dorodnej rośliny, a potem jej dzieci – nasionek. Zgodnie z odwiecznym rytmem przyrody.

4. Odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania.

-, O jakiej porze roku nasionko trafiło pod płot Maciejowej?

-, Czego obawiało się nasionko?

-, Jaki kwiat wyrósł z ziarenka?

-, Co stało się z malwą jesienią?

-, Dlaczego dzieci pozbierały nasiona malwy?

-, Co postanowiła gospodyni?

- Dlaczego sadzimy wokół domów kwiaty?

5.                    Zabawa integracyjna „ Niespodzianki”

Nauczyciel rozdaje dzieciom wizytówki niespodzianki. Dzieci dobierają się parami zgodnie z gatunkiem kwiatów na swoich wizytówkach. Dzieci w parach obmyślają i przygotowują niespodziankę dla innej pary, np. śpiewają piosenkę, rozśmieszają, opowiadają dowcip.

6. Zakładanie wiosennej hodowli w kąciku przyrody.

a) Omówienie uprawy roślin na podstawie materiałów źródłowych („Kącik przyrody w wychowaniu przedszkolnym” WSiP, Warszawa 1979)

b) Dzielimy dzieci na zespoły 3-4 osobowe – każdy zespół zakłada wiosenną hodowlę według instrukcji:

- Ułożyć warstwę waty na spodeczkach, zwilżyć wodą.

- Wysiać nasiona rzeżuchy na powierzchni z waty.

- Wspólnie zapisać datę założenia hodowli.

- Ustawić hodowlę w kąciku przyrody.

7. Określenie roślina potrzebuje do życia

- gleby

- światła

- wody

8. Określenie zasad opieki nad roślinami.

9. Zabawa ruchowa „Taniec kwiatów

Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: tulipany, narcyzy i krokusy. Wszystkim dzieciom wręcza instrumenty perkusyjne. Dzieci tworzą kwiatową orkiestrę. Na umówiony sygnał wskazana przez nauczyciela grupa kwiatów tańczy przy akompaniamencie muzyki, którą wykonuje „kwiatowa orkiestra”. 

10. Podsumowanie

Dzieci rysują na kartkach kolorowe kwiaty:

- jeżeli zajęcia im się podobały to dorysowują kwiatkom uśmiechy

- jeżeli nie to kwiaty są bez uśmiechu

To jest wersja html pliku http://www.przedszkola.edu.pl/_publikacje/M_WALLACH_Projekt_edukacji.doc.
G o o g l e automatycznie generuje wersję html dokumentu podczas indeksowania Sieci.

PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DLA PRZEDSZKOLA

„PODRÓŻE DO KRAINY PRZYRODY”

 
 

Piękny fascynujący i tajemniczy, który dostarcza nam pozytywnych emocji, cieszy i wzrusza – to świat przyrody. Obcowanie z przyrodą daje spokój, co jest pewnym rodzajem terapii i dlatego już od najwcześniejszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania, aby umiał o nią zadbać.Gdy w wieku przedszkolnym wpoimy dzieciom umiłowanie przyrody to będzie im ono towarzyszyć w ciągu całego życia. Pracując w grupie dzieci 6 – letnich i wiedząc jak ważną rolę odgrywa w tym wieku wprowadzanie elementów edukacji ekologicznej postanowiłam opracować Projekt Edukacji Ekologicznej.

Cel ogólny:

 

Celem ogólnym jest zbliżenie dziecka do świata przyrody i poprzez poznawanie go dostrzegania jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Edukacja ekologiczna sprzyja też rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych i osobowości, kształtuje cechy charakteru, potrzeby i zainteresowania.  

Cele szczegółowe: 

·                      Pozna wybrane środowiska przyrodnicze np. las, park, łąkę, staw – charakterystyczną dla niego roślinność i zwierzęta.

·                      Przyzwyczaja się do nie zrywania roślin, poszanowania przyrody. Wyróżnia części roślin.

·                      Obserwowanie roślin występujących w najbliższym otoczeniu rozpoznawanych po liściach lub owocach np. kasztanowiec, jarzębina.

·                      Poznaje zjawiska zachodzące w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku.

·                      Rozumie znaczenie powietrza, wody i gleby w życiu ludzi i zwierząt. Poznaje przyczyny ich zanieczyszczeń.

·                      Eksperymentuje:

--wykonuje proste pomiary zanieczyszczenia powietrza, poznaje jego właściwości.

-obserwuje siłę i kierunek wiatru za pomocą wiatraczków

·                      Pozna wybrane zwierzęta chronione w polsce:np. orły, dzięcioły, kozica górska, skowronek, oraz rośliny: wody zawilec, krokus, sasanka, szarotka, cis.

·                      Systematycznie dokarmia i poi ptaki w ogrodzie rozumie potrzebę opiekowania się zwierzętami dziko żyjącymi.

·                      Obserwuje ptaki – zakładanie gniazd, wyląg piskląt, opiekę nad potomstwem.

·                      Poznaje zamknięty obieg wody w przyrodzie i jego znaczenie

·                      Przeprowadza proste doświadczenia i eksperymentuje

--poznaje parowanie i skraplanie

--obserwuje rozpuszczalność różnych substancji w wodzi

     --poznaje sposoby oczyszczania wody.

·                      Rozumie konieczność sortowania odpadów wytwarzanych przez człowieka.

·                      Dowiaduje się o działaniach ludzi zmierzających do ochrony przyrody, np. zakładanie filtrów, utylizacja śmieci, oczyszczanie ścieków.

·                      Bierze czynny udział w akcjach propagujących idee ekologiczne – wykonuje prace plastyczne, plakaty, bierze udział w konkursach ekologicznych, oraz w akcji „Sprzątanie świata”

·                      Rozumie, że człowiek jest częścią przyrody i bez niej nie może żyć.

 
 

Metody pracy: 

·                      Podające:

o                                             wiersze,

o                                             opowiadania,

o                                             rozmowy,

o                                             objaśnienia

 

·                      Problemowe:

o                                             inscenizacje, teatrzyki,

o                                             gry i zabawy badawcze,

o                                             eksperymentowanie,

o                                             gry dydaktyczne,

 

·                      Aktywizujące;

o                                             obserwacja,

o                                             pokaz,

o                                             filmy przyrodnicze,

o                                             wycieczki przyrodniczo- krajoznawcze,

o                                             programy komputerowe „Encyklopedia Przyrody” i „Krajoznawczy Atlas Polski

o                                             ekspozycja okazów przyrodniczych,

o                                              

 

·                      Praktyczne;

§                                                                       eksperymentowanie,

§                                                                       doświadczenia i eksperymenty z powietrzem, wiatrem i wodą,

§                                                                       zbieranie pokarmu dla ptaków i zwierząt,

§                                                                       dokarmianie zwierząt,

§                                                                       wykonanie prac plastycznych z użyciem materiału przyrodniczego, gromadzenie ciekawych eksponatów

 

Formy pracy przy realizacji projektu: 

o                                             Wycieczki w określonym celu,

o                                             Spacery połączone z obserwacją,

o                                             Zabawy badawcze,

o                                             Zajęci inspirowane przez nauczyciela,

o                                             Zajęcia i zabawy podejmowane z własnej inicjatywy przez dzieci,

o                                             Prace społeczno użyteczne.

Tematy kompleksowe pomocne w realizacji projektu „Podróże do krainy przyrody”

 

PODRÓŻ PIERWSZA –

„PRZYRODA WOKÓŁ NAS”

 

·                      Założenie w sali kącika przyrody nieożywionej- gromadzenie w nim w eksponatów przywiezionych z wakacji i znalezionych podczas wycieczek (...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin