szkolna biblioteka dla małego człowieka.pdf

(217 KB) Pobierz
biblioteka_04_Layout 1
z doświadczeń innych
Szkolna biblioteka
dla małego człowieka
dbałość o wnoszenie własnego wkładu w rozwój
uczniów. Aby sprostać temu zadaniu, nauczyciel biblio-
tekarz powinien nieustannie reagować na zmiany, jakie
zachodzą w otaczającej go rzeczywistości i zgodnie
znimi budować ofertę swoich działań pedagogicznych.
Biblioteka powinna spełniać potrzeby informacyjne,
kulturalne i rekreacyjne wszystkich dzieci w szkole.
W związku z procesem przemian w systemie eduka-
cji do szkół podstawowych trafiają coraz młodsze dzie-
ci. Sytuacja ta stawia przed bibliotekami nowe wyzwa-
nia – dostosowanie oferty biblioteki do potrzeb tych
najmłodszych, nieczytających jeszcze użytkowników.
Książka postawiona na półce jest dziś dla ucznia
mało atrakcyjna, ponieważ nie posiada tych wszyst-
kich dynamicznych cech, które ma gra komputerowa
czy Internet. Aby naszych książek nie pokrył kurz, na-
leży szeroko otworzyć drzwi przed najmłodszymi
uczniami i zachęcać ich do odwiedzania biblioteki oraz
wdrażać w jej działalność. Przyszłych czytelników na-
szej biblioteki powinniśmy kreować sami na wszelkie
możliwe sposoby już od ich najmłodszych lat.
Biblioteka na Was czeka!
Konspekt i scenariusz spotkania z dziećmi 5- i 6-letnimi w bibliotece szkolnej z wykorzystaniem prezentacji
multimedialnej
Przedmiot: Edukacja czytelniczo-medialna
Klasa: Grupa „0”
Temat: Biblioteka na Was czeka!
Czas: 60 min
Cel lekcji: Zapoznanie uczniów z biblioteką szkolną
i kształtowanie postaw kultury czytelniczej.
Cele operacyjne:
po zajęciach uczeń:
l zna lokalizację biblioteki w szkole,
l rozumie, na czym polega działalność biblioteki,
l zna pojęcia: centrum multimedialne , czytelnia , biblio-
tekarz , czytelnik ,
l potrafi wyjaśnić różnicę między biblioteką a księ-
garnią,
l wie, co to jest regulamin i jak należy go przestrzegać.
Metody pracy: pokaz, pogadanka, prezentacja.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, zbio-
ry biblioteki, regulamin biblioteki, laptop, rzutnik mul-
timedialny, wiersze 1 .
PLAN ZAJĘĆ
Planowane aktywności operacyjne
Uwagi
1. Czynności organizacyjne:
– powitanie dzieci,
– przedstawienie celu spotkania,
– zapoznanie dzieci (zabawa).
Staramy się uświadomić dzieciom, że celem
odwiedzin w bibliotece jest zaprzyjaźnienie się
z książką.
2. Uruchomienie prezentacji multimedialnej na laptopie
przeznaczonym do demonstracji:
– rozmowa na temat miejsca, w którym się znajdujemy,
– wysłuchanie piosenki o książce,
– prezentacja regulaminu biblioteki,
– ustalenie zasad zachowania się w bibliotece.
Podczas rozmowy zastanawiamy się, czy
biblioteka to dobre miejsce na zaprzyjaźnienie
się z książką.
3. Prezentacja biblioteki:
– wskazanie wypożyczalni, czytelni, centrum
multimedialnego,
– wyjaśnienie nowych pojęć: centrum multimedialne,
czytelnia, bibliotekarz, czytelnik, księgarnia .
Wyjaśniamy niezrozumiałe pojęcia i różnicę
między biblioteką a księgarnią.
1
Wszystkie wiersze oraz tekst piosenki proponowane w scenariuszu są dostępne w Internecie.
12
biblioteka – szkolne centrum informacji nr 4 sierpień 2011
W ażnym zadaniem każdej biblioteki szkolnej jest
721921763.008.png
z doświadczeń innych
Planowane aktywności operacyjne
Uwagi
4. Zabawa w czytelni:
– zapoznanie z książką (wierszyk),
– wysłuchanie wiersza o książce,
– wspólna rozmowa i ułożenie prośby książki do dzieci.
Można zaprezentować i porównać książkę
zadbaną i zniszczoną.
5. Podsumowanie zajęć:
– przypomnienie celu i założenia spotkania,
– podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zabawie,
– ewaluacja,
– wręczenie niespodzianek.
Dobrą formą niespodzianki mogą być kolorowe
zakładki do książek, kolorowanki z postaciami
z bajek i karty klubowiczów przyjaciół książki.
SCENARIUSZ LEKCJI
I slajd ( Powitanie dzieci w bibliotece szkolnej).
Serdecznie witam wszystkie dzieci w bibliotece
szkolnej. Dziękuję Wam za przyjście do biblioteki. Ha-
sło naszego dzisiejszego spotkania brzmi: BIBLIOTE-
KA NA WAS CZEKA!
Zanim zaczniemy przygodę z książką, chciałabym,
abyśmy się poznali: ja nazywam się..., pracuję w tej bi-
bliotece jako bibliotekarka. Teraz proszę, abyście Wy
mi się przedstawili. Niech każdy poda imię kolegi lub
koleżanki siedzących po Waszej prawej stronie.
(Można również wcześniej przygotować nalepki
z imionami dzieci i wręczać je po przedstawieniu dziecka
przez kolegę lub koleżankę).
Zaprosiłam Was tutaj, abyście poznali bibliotekę
szkolną i zaprzyjaźnili się z książką. Czy uważacie, że
biblioteka jest dobrym miejscem na zaprzyjaźnienie
się z książką? Jeżeli tak, to dlaczego?
(Rozmowa z dziećmi).
Teraz mam dla Was niespodziankę, proszę, abyście
posłuchali uważnie piosenki „W bibliotece” w wyko-
naniu zespołu dziecięcego Fasolki.
– Dbam o wypożyczone książki, staram się ich nie
niszczyć.
– Zawsze w terminie oddaję wypożyczone książki.
– Jeśli zgubię lub zniszczę wypożyczoną książkę,
zgłaszam to pani bibliotekarce.
Dziękuję Wam bardzo za pomoc w ułożeniu naszego
wspólnego regulaminu. Ponieważ wiecie już, jak należy
zachować się w bibliotece, czas abyście lepiej ją poznali.
(Przejście do następnego slajdu prezentującego biblio-
tekę).
V slajd
l Wypożyczalnia: W wypożyczalni wypożyczam
książki, które mogę zabrać do domu.
l Czytelnia: W czytelni mogę poczytać czasopisma dla
dzieci lub skorzystać z księgozbioru podręcznego.
( Krótko wyjaśniamy pojęcie „księgozbiór podręczny” ).
l Centrum multimedialne: W centrum multimedialnym
mogę wyszukiwać różne informacje na komputerze.
l Bibliotekarz: To pracownik biblioteki, który pomaga
mi w poszukiwaniu informacji i wyborze książek.
Skoro tyle już wiecie o bibliotece, to może ktoś z Was
powie nam, czym się różni księgarnia od biblioteki.
(Porządkujemy wypowiedzi dzieci, przedstawiając ko-
lejny slajd ilustrujący księgarnię).
II i III slajd (Przejście do kolejnych slajdów z ilustra-
cjami do piosenki. Piosenkę możemy również zaprezen-
tować w formie wiersza).
(Krótka rozmowa z dziećmi na temat piosenki).
(Na koniec rozmowy nawiązujemy do tematu zacho-
wania się w bibliotece).
Naszą wspólną podróż po krainie książek rozpocz-
niemy od ustalenia kilku bardzo ważnych zasad za-
chowania się w bibliotece. Spróbujcie powiedzieć, jak
należy się tu zachowywać.
(Porządkujemy spontaniczne wypowiedzi dzieci, ukła-
dając je w zasady zachowania się w bibliotece. Wyjaśnia-
my pojęcie „regulamin”. Przejście do kolejnego slajdu
z ilustracjami zasad zachowania się).
VI slajd
Księgarnia to miejsce, gdzie również możemy za-
przyjaźnić się z książką, ale należy za nią zapłacić.
W księgarni pracują księgarze. Zakupione tu książki
zabieramy do domu i stają się one naszą własnością,
to znaczy, że nie musimy ich już oddawać.
Z każdą książką, czy tą wypożyczoną, czy też ku-
pioną dobrze jest się zaprzyjaźnić! Skoro książka ma
być Waszym przyjacielem, należy ją poznać bliżej. Po-
może nam w tym wierszyk.
( Przejście do następnego slajdu ilustrującego fragment
wiersza T. Kubiaka „Ja jestem książka”).
IV slajd – ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W BIBLIO-
TECE SZKOLNEJ
– Przychodzę do biblioteki w wyznaczonych godzi-
nach jej pracy.
– Nie wchodzę do biblioteki z jedzeniem i piciem.
–Zachowuję się cicho, aby nie przeszkadzać innym
czytelnikom.
VII slajd
(Zadajemy dzieciom pytania do wiersza):
– Kto mówi w wierszu?
– Kim książka chce dla nas być?
– Czy książki są szczęśliwe, że mogą być naszymi
przyjaciółmi?
14
biblioteka – szkolne centrum informacji nr 4 sierpień 2011
721921763.009.png
z doświadczeń innych
– Czy książki mogą być smutne? Dlaczego?
(Rozmowa z dziećmi. Prezentacja książki zadbanej
i zniszczonej – porównanie obu książek ze wskazaniem
wesołej i smutnej).
Ja bardzo lubię wszystkie wesołe książki, a jakie
książki Wy lubicie bardziej, wesołe czy smutne?
Posłuchajcie teraz kolejnego wierszyka i zastanów-
cie się, o czym jest w nim mowa.
(Przejście do następnego slajdu i prezentacja wiersza
J. Huszczy „Skarga książki”).
Prezentację można po-
brać pod adresem:
www.edupress.pl/biblio-
teka.php w części Mate-
riały dodatkowe .
slajd I
VIII slajd
(Rozmowa z dziećmi na podstawie pytań do wiersza).
– Kto to do nas mówi w tym wierszu?
– Czy ta książka jest wesoła czy smutna?
– O co mogłaby ta książka prosić dzieci?
( Swobodne wypowiedzi dzieci. Na ich podstawie
wspólnie układamy tekst).
PROŚBA KSIĄŻKI DO DZIECI
– Chcę zawsze wyglądać jak nowa.
– Nie dotykaj mnie brudnymi rękami.
– Nie czytaj mnie podczas jedzenia.
– Nie zaginaj moich rogów.
– Nie rysuj po moich kartkach.
– Nie śliń palca, gdy przewracasz moje kartki.
– Nie lubię spać na podłodze, odłóż mnie na półkę.
–Zostań moim przyjacielem, a przeżyjesz wspaniałe
przygody.
Bardzo Was proszę, abyście pamiętali o tych proś-
bach za każdym razem, kiedy bierzecie książkę do rę-
ki. Będzie jej na pewno bardzo miło i stanie się Wa-
szym prawdziwym przyjacielem.
(Przejście do ostatniego slajdu).
slajd II
slajd III
slajd IV
slajd V
slajd VI
slajd VII
IX slajd (Podsumowanie spotkania, podziękowanie
dzieciom za udział w zajęciach i współpracę, ewaluacja –
załącznik, wręczenie pamiątek – rysunków do pokoloro-
wania, pożegnanie i zaproszenie na następne spotkanie).
Beata Czyżewska
nauczyciel bibliotekarz
SP 10 w Pruszkowie
doradca metodyczny
slajd VIII
slajd IX
BIBLIOGRAFIA
1. Huszcza J., Skarga książki , w: Wierszyki i bajeczki ,
Wydawnictwo Łódzkie, 1984.
2. Kubiak T., Ja jestem książka , w: Język polski. Nasz
wspólny świat. Podręcznik do kształcenia językowego.
Klasa 1 gimnazjum , Wydawnictwa Edukacyjne Wi-
king.
3. W bibliotece , wyk. Fasolki, słowa E. Chotomska,
A. M. Grabowski, muzyka K. Marzec.
4. Ilustracje do prezentacji multimedialnej pochodzą z:
www.fotolia.pl.
Za łącz nik
Zakreśl kółkiem buzię, która odzwierciedla Twój
nastrój po spotkaniu w bibliotece.
biblioteka – szkolne centrum informacji nr 4 sierpień 2011
15
721921763.010.png 721921763.011.png 721921763.001.png 721921763.002.png 721921763.003.png 721921763.004.png 721921763.005.png 721921763.006.png 721921763.007.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin