Rysunek techniczny.doc

(315 KB) Pobierz
Rysunek techniczny

WIOLETTA KOSOWSKA

I SEMESTR BHP

PODSTAWY MECHANIKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RYSUNEK BUDOWLANY                        I ELEKTRONICZNY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rysunek techniczny

 

Rola rysunku w technice.

W technice jedna z podstawowych form przekazywania informacji (np. miedzy konstruktorem jakiegoś urządzenia a jego wykonawca) jest rysunek. Rysunek techniczny jest specjalnym rodzajem rysunku wykonywanego według ustalonych zasad i przepisów. Dzięki zwięzłemu i przejrzystemu wyrażaniu kształtów i wymiarów odwzorowywanego przedmiotu rysunek techniczny dokładnie wskazuje jak ma wyglądać ten przedmiot po wykonaniu. Określa on również budowe i zasadę działania różnych maszyn i urządzeń lepiej niż najdoskonalszy opis słowny. Z tych też względów rysunek techniczny stał się powszechnym   i niezbędnym środkiem porozumiewania się wszystkich pracowników zatrudnionych                    w procesie produkcyjnym. Znajomość zasad sporządzania i umiejętność odczytywania rysunku technicznego umożliwia przekazywanie myśli naukowo-technicznej w postaci np. projektu maszyny lub urządzenia.

Rysunek techniczny - wykonany zgodnie z przepisami i obowiązującymi zasadami – stał się językiem, którym porozumiewają się inżynierowie i technicy wszystkich krajów.

Powszechne i międzynarodowe znaczenie rysunku technicznego umożliwia korzystanie                 z wynalazków i ulepszeń z całego świata.

 

Odmiany rysunku technicznego.

Ze względu na wielka różnorodność dziedzin jakie wchodzą w zakres ogólnie pojętej techniki w rysunku technicznym wyróżniamy kilka odmian:

o rysunek techniczny maszynowy

o rysunek budowlany

o rysunek elektryczny

 

Normalizacja.

Aby rysunek techniczny mógł rzeczywiście spełniać role międzynarodowego języka wszystkich inżynierów i techników musi on być sporządzony według ściśle określonych zasad i przepisów. Zasady te z kolei musza być stosowane i przestrzegane przez wszystkie kraje, które współpracują ze sobą w zakresie wymiany myśli naukowo-technicznej.

Brak ogólnie obowiązujących reguł, dotyczących umownych znaków, skrótów, sposobu przedstawienia przedmiotu na rysunku, sposobu określenia wymiarów i innych uproszczeń, prowadziłby do nieporozumień, a nawet mógłby być przyczyna wadliwego wykonania przedmiotu.

Norma jest to ustalona, ogólnie przyjęta zasada, reguła, wzór, przepis, sposób postępowania w określonej dziedzinie.

Normalizacja jest to opracowywanie i wprowadzanie w życie norm, ujednolicanie.

Normy rysunkowe zawierają szczegółowo opracowane przepisy dotyczące wszystkich zagadnień związanych z wykonaniem rysunku technicznego.

Przepisy regulujące m. in. rozmiary arkuszy, rodzaje linii, sposób podawania wymiarów, opis rysunku określają przepisy zwane Polskimi Normami. Opracowuje je Polski Komitet Normalizacyjny (w skrócie PKN).

 

Formaty arkuszy rysunkowych

Formaty arkuszy przeznaczonych do wykonania rysunków technicznych są znormalizowane. Prostokątny kształt arkusza rysunkowego został tak dobrany, żeby każdy arkusz dwa razy większy lub dwa razy mniejszy był podobny do pierwotnego, to jest aby stosunek boku dłuższego do krótszego był zawsze taki sam.

 

Rysunek architektoniczno-budowlany

Rysunek techniczny budowlany  jest  rysunkiem technicznym przedstawiający budynek lub jego detal i służący jako podstawa wykonania prac budowlanych. Rysunek taki wykonywany jest najczęściej przez kreślarza pod nadzorem architekta lub technika architektury lub inżyniera budownictwa i wchodzi w skład projektu budowlanego.

Rysunek architektoniczno-budowlany przedstawia najczęściej rzut, przekrój lub elewację budynku, albo też szczegół tych rysunków. Sposób rysowania, ilość szczegółów i skala rysunku zależna jest od etapu projektu i jego stanu zaawansowania. Z reguły podstawową skalą stosowaną do przedstawiania przekrojów, rzutów kondygnacji i widoków elewacji jest 1:50 lub 1:100, zaś w projekcie wykonawczym dla przedstawienia detali wykorzystywane są większe skale.

Typowy rysunek architektoniczno-budowlany operuje trzema grubościami linii:

·                      grubą, przekrojową - ukazującą płaszczyzny przekroju ścian

·                      zwykłą - do przedstawiania krawędzi elementów budowlanych

·                      pomocniczą - do przedstawiania detali wnętrza, mebli, do linii wymiarowych itp.

Elementy objęte przekrojem niekiedy są szrafowanie lub oznaczane przy pomocy koloru. Oznaczenia używane w poszczególnych krajach europejskich różnią się znacznie między sobą. W Polsce w rysunkach architektoniczno-budowlanych wymiary są opisywanie                     w centymetrach.

 

Klasyfikacja rysunku technicznego elektrycznego

Schematem  elektrycznym nazywamy rysunek techniczny przedstawiający, w jaki sposób

obiekt lub jego elementy funkcjonalne są współzależne i/lub połączone.

 

Diagram klasyfikacyjny rysunku technicznego elektrycznego wg PN-79/E - 01244

 

Schematy grupy I (podstawowe)

Schematy strukturalne (101)

Zawierają symbole elementów funkcjonalnych niezbędne do zrozumienia działania obiektu elektrycznego i połączeń istniejących w rzeczywistości.

Schematy funkcjonalne (102)

Zawierają symbole elementów funkcjonalnych niezbędne-jak w przypadku schematu strukturalnego (101)-do zrozumienia obiektu elektrycznego i połączeń między nimi, przy czym nie jest konieczne pokazanie ich rozmieszczenia rzeczywistego, natomiast muszą pokazać przebieg procesów zachodzących w poszczególnych elementach funkcjonalnych.

Schematy grupy 2 (wyjaśniające)

Zadanie-pokazanie wszystkich elementów funkcjonalnych obiektu elektrycznego bez uwzględnienia ich rzeczywistego rozmieszczenia, lecz ze wszystkimi połączeniami między nimi oraz z podaniem punktów przyłączeń, w celu dokładnego wyjaśnienia działania                       i przebiegów procesów elektrycznych, z lewa na prawo i/lub z góry na dół.

Schematy zasadnicze (201)

Zadanie-pokazanie i przedstawienie za pomocą symboli (jeśli to możliwe) wszystkich obiektów, elementów funkcjonalnych, połączeń między nimi i miejsc przyłączeń.

Schematy zastępcze (202)

Zadanie-przedstawienie skomplikowanych układów za pomocą równoważnych im układów prostszych. Uzyskuje się je ze schematów zasadniczych, w których elementy funkcjonalne lub ich grupy zastępuje się równoważnymi im układami złożonymi z elementów elektrycznych prostych, np. R, L, C przedstawionych za pomocą symboli graficznych.

Schematy grupy 3 (wykonawcze)

Zadanie - pokazanie połączeń elektrycznych wszystkich elementów obiektów przez przedstawienie i opisanie: przewodów, wiązek, kabli, wyprowadzeń, doprowadzeń, końcówek (zacisków), złącz, przepustów itp.

Wyróżnia się schematy wykonawcze:

·                      połączeń wewnętrznych (301)

·                      połączeń zewnętrznych (302)

·                      przyłączeń (303)

Schematy połączeń wewnętrznych (301)

Przedstawiają wzajemne położenie wszystkich elementów funkcjonalnych oraz połączenia między nimi, przy czym zawierają one informacje dotyczące szczegółów konstrukcyjno-wykonawczych, rodzaju przewodów, ich przebiegu, a także miejsca ich wyprowadzenia (zaciski) itp.

Przykład schematu połączeń wewnętrznych (301). Fragment schematu wykonawczego (montażowego) o połączeniach swobodnych

Schematy połączeń zewnętrznych (302)

Zawierają symbole elementów funkcjonalnych oraz ich połączeń elektrycznych w miejscu zainstalowania.

Schematy grupy 4 (plany)

Zadaniem schematów grupy 4 (planów) jest określanie położenia (lokalizowanie) obiektów lub ich części składowych (również w terenie) lub przedstawienie usytuowania sieci instalacji elektrycznych, a-w razie potrzeby-także trasy połączeń elektrycznych (linii, przewodów, kabli itp.).

Rodzaje planów:

·                      plany rozmieszczenia (obiektów) (401)

·                      plany instalacji (402)

·                      plany sieci lub plany linii (403)

Plany rozmieszczenia (401)

Pokazują usytuowanie obiektów elektrycznych lub ich części, na planie architektonicznym.

Przykład schematu rozmieszczenia (planu lokacyjnego) (401).

Plany instalacji (402)

Przedstawiają obiekty elektryczne lub ich części za pomocą symboli ogólnych, zwanych najczęściej instalacyjnymi, wyjątkowo prostokątów (kwadratów) i obrysów (konturów).

Plany sieci i plany linii (403)

Pokazują obiekty i ich elementy oraz połączenia występujące między nimi. Elementy obiektów są przedstawione symbolami ogólnymi i/lub symbolami w postaci prostokątów (kwadratów).

Diagramy

Są to rysunki wyjaśniające współzależność między:

·                      czynnościami (diagram przyczynowy);

·                      czynnościami i czasem (diagram przyczynowo-czasowy);

·                      czynnościami i wielkościami fizycznymi;

·                      stanem różnych elementów obiektu;

·                      elementami klasyfikowanymi (podział, „drzewo genealogiczne”).

Diagram przyczynowy obrazuje graficznie czynności uporządkowane według przyjętej zasady, np. kolejności ich występowania.

Diagram przyczynowo-czasowy jest diagramem przyczynowym z zaznaczonym czasem pracy elementów wykonujących czynności.

Diagramem klasyfikacyjnym jest np. diagram klasyfikacyjny rysunku technicznego elektrycznego

Do diagramów zalicza się czasem wykresy.- rysunki przedstawiające zależności między wielkościami (dwiema lub więcej) wykreślone w formie linii, zwanych liniami przebiegu, lub charakterystykami obrazującymi przebieg tych zależności w wybranym układzie współrzędnych.

 

Tablice i  wykazy.

Zawierają zapis informacji ujęty w kolumnie i/lub poziomo.                                                      Tablice i wykazy są wykonywane według zasad, które wynikają z tradycji i zwyczaju określonego biura projektowego, wytwórni lub autora. Wiadomości podstawowe dotyczące wykonywania tablic w publikacjach są zamieszczone w PN-78/N-01222.04.

Symbol graficzny elektryczny - definicja

Znak graficzny oznaczający obiekt elektryczny (wyrób, instalację, zespół urządzeń, urządzenie, maszynę,(...), podstawowe cechy fizyczne lub/ i ich współzależność.

Zaciski (końcówki)

O ile norma ich nie określa, zamieszcza się w zależności od potrzeb.                                        Przykład takiego przypadku: symbol mnożnika częstotliwości:

Przykład przypadku przeciwnego: rezystor i przekaźnik:

Rodzaje symboli:

·                      przedmiotowe: s. obiektu (lub rodzaju obiektu-s. ogólny)

·                      uzupełniające: (dodatkowy, pomocniczy, wyróżniający), są dodawane do s. ogólnego, efektem jest s. szczegółowy, np.:

S. ogólne podstawowe - PN-76/E-120

S. ogólne działowe - PN-**/E-01201-E-01246 (bez E - 01240)

 

Podział ze względu na rodzaje rysunku

Symbole można podzielić na symbole do :

·                      schematów: symbole ogólne, podstawowe i działowe

·                      planów: symbole uproszczone

o                                             plany instalacji wnętrzowych wg PN-83/E-01221

o                                             plany linii i sieci wg PN-78/E-01208, PN-81/E-01220

·                      celów informacyjnych - znaki informacyjne na:

o                                              sprzęcie: PN-83/E-01240, PN-83/E-01247,

o                                             miernikach: PN-84/E-06501

o                                             ostrzegawcze: PN-58/E-08501

Podział ze względu na sposób kreślenia

Symbole mogą być przedstawione w postaci :

·                      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin