biznesplan dla lokalu gastronomicznego.doc

(71 KB) Pobierz
BIZNES PLAN

BIZNES PLAN

1.OPIS PROJEKTU.
Niniejszy projekt dotyczy otwarcia lokalu gastronomicznego o nazwie „Orchidea” dnia 10.04.2003r przy ulicy Orchideowej 15 w Lublinie. Umiejscowienie wynika z zapotrzebowania na lokale typu gastronomicznego w nowo powstałej dzielnicy Lublina, jaką jest Konfideor. Dzielnica zamieszkana jest głównie przez młode małżeństwa oraz studentów, dlatego też specjalnie do nich skierowana została oferta baru „Orchidea”. Lokal otwarty będzie przez 7 dni w tygodniu:
-od poniedziałku do czwartku oraz w niedziele od 1100-2200
-w piątki i soboty od 1100 do 2400

2.FORMA PRAWNA.
Przedsiębiorstwo będzie prowadzone w formie spółki cywilnej przez .............................. pod nazwą ………….pol s.c.. Ta forma prawna umożliwia:
zmniejszenie kosztów obsługi księgowej§
łatwość w§ zarządzaniu
pewne korzyści podatkowe§

3.KOSZTY.
Właściciel spółki posiada kapitał wejściowy równy 40 000zł. dodatkowo ……………………………………. zaciągnęła kredyt w wysokości 20 000zł.Całkowity kapitał przeznaczony zostanie na:
§ zakup niezbędnego wyposażenia(20 000zł.):do pomieszczeń przeznaczonych bezpośrednio dla klientów, klientów są to wszelkie niezbędne dekoracje, stoły, fotele, kanapy, kasa fiskalna; oraz do kuchni tzn. kuchenka mikrofalowa, lodówka, chłodziarko zamrażarka, piekarnik, zastawa oraz inne.
czynności§ formalno- prawnicze (2000zł.)
zakup pierwszej partii towaru (6000zł. )§
§ reklama lokalu „Orchidea”- ulotki, „blackboardy” (ok.3 000zł.)
usługi m.in.§ telekomunikacyjne, bankowe
Przedsiębiorstwo Madziapol s.c. w celu otwarcia lokalu gastronomicznego wynajmie 4 pomieszczenia o powierzchni sprzedażnej ok.60m2. Umowa wynajmu między ………………………………… a właścicielem lokalu przy ulicy Orchidei 15 Aleksandrą Drozd podpisana została 10.04.2003r. Na mocy umowy koszt miesięcznego najmu wynosić ma 2 500zł. Opłata obejmuje także podatek od nieruchomości oraz opłatę za wywóz nieczystości stałych. Koszty zużycia energii elektrycznej oraz wody regulowane będą przez wynajmującego, czyli przedsiębiorstwo …………….pol s.c.
Marża na produktach wynosić ma około 140% i będzie zależna od oferowanego produktu.

4.INFORMACJA O PRACOWNIKACH.
Właścicielem lokalu-baru „Orchidea” jest …………………………... Posiada ona odpowiednie kwalifikacje zawodowe do prowadzenia działalności o profilu gastronomicznym. W branży tej działa od 5 lat. Zna specyfikę oraz trudności wiążące się z nią.
Na razie jedynym zatrudnionym pracownikiem jest Jan Kowalski- kucharz.
Dopiero w październiku 2003r. spółka planuje zatrudnić drugiego pracownika, który miałby zająć się obsługą lokalu jako barman.


5. PRODUKT.
„Orchidea” oferować będzie szeroką gamę:
dań gorących( 20§ rodzajów pizzy, 5 rodzajów spaghetti, dania z ryżem, szaszłyki, tosty, szeroki wybór surówek i sałatek oraz sosów, kurczak w 10 smakach; dodatkowo w okresie letnim serwowane będą dania z grilla)
napoje alkoholowe(różnorodne drinki,§ piwa, wina likiery, whisky, brandy, gin, rum)
napoje bezalkoholowe( kawa,§ herbata, soki napoje)
desery tzn. lody, ciasta, torty, gofry,§ naleśniki.
Towary długoterminowe zakupywane będą w hurtowniach, a krótkoterminowe w pobliskim supermarkecie oraz od firm dostarczających żywność dla lokali.

6.KLIENT I KONKURENCJA.
Oferta baru „Orchidea” skierowana jest do pewnego grona konsumentów, jakimi są: młode małżeństwa, studenci, młodzież licealna. Dochody tych osób są często jeszcze niskie, do czego dostosowane są ceny oferowanych produktów.
Ważną rzeczą jest to, że lokal „Orchidea” powstaje na nowo otwartym osiedlu, gdzie do tej pory nie było lokalów tego typu. Najbliższy znajduje się w odległości większej niż 2 kilometry. Wynika z tego, że konkurencja jest niewielka i co za tym idzie, możliwość pozyskania klientów jest większa Jak do tej pory osiedle Konfideor zamieszkuje 3 000 mieszkańców.
Aby zainteresować klientów barem na początku maja planuje się rozesłanie ulotek informacyjnych o nowo powstałym lokalu. Na ulotkach znajdować się będzie data otwarcia oraz przedstawiona będzie specjalna oferta cenowa związana z otwarciem(planuje się, że obejmie ona dwa pierwsze tygodnie działalności „Orchidei”).
W okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału lub innych okoliczności np.: Sylwestra organizowane będą imprezy i konkursy dla klientów. Możliwe też będzie wynajmowanie lokalu osobom prywatnym na wszelkiego rodzaju imprezy własne(chrzciny, osiemnastki, urodziny dla dzieci itp.)

7. DODATKOWE INFORMACJE.
Z przeprowadzonej wśród mieszkańców osiedla Konfideor ankiety wynika, że ponad 60% z nich jest zainteresowanych wstępną ofertą baru „Orchidea”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Potempa

Magda Poręba

Marta Sproska

 

Biznes Plan
Koncepcja rozwoju firmy „Alfa”

I. Streszczenie menedżerskie
Zadaniem opracowanego biznes planu jest zwiększenie udziału produktów firmy „Alfa” na rynku krajowym, oraz wejście z wyrobami własnymi na obszary rynku, w którym materace produkowane przez firmę „Alfa” a wytwarzane z surowców naturalnych dotychczas nie występowały.

Firma prowadzi działalność w zakresie produkcji materaców z naturalnych wypełnień kokosowych i lateksowych ich dystrybucję i sprzedaż.
Produkty firmy używane są w branży meblarskiej, produkujące wysokiej jakości meble wypoczynkowe takie jak: kanapy, fotele i łóżka.
Wyroby firmy „Alfa” stanowią około 30 % udziału w ogólnym zapotrzebowaniu rynku krajowego. Pozostałe 70 % zapotrzebowania rynku zaspakajają inne firmy z kraju i zagranicy.
Nasza firma jest jedyną firmą w Europie, która do wytworzenia materaców używa naturalnych surowców. Firmy konkurencyjne, do produkcji swoich materacy używają surowców sztucznych takich jak: pianki, gąbki i włókna sztuczne.
Firma „Alfa” oprócz produkcji materaców prowadzi również działalność handlową w zakresie sprzedaży towarów i materiałów stanowiących półprodukty w postaci wypełnień lateksowych używanych w tapicerstwie, których udział w wielkości sprzedaży jest czterokrotnie większy.
Udział w rynku materaców z naturalnych surowców jest ograniczony z uwagi na znacznie wyższą cenę w stosunku do produktów wytwarzanych z surowców sztucznych oferowanych przez konkurencję. Na wysoką cenę produktu firmy „Alfa” składa się zarówno wysoki koszt surowców naturalnych sprowadzanych z krajów afrykańskich jak i błędna polityka cenowa oparta na formule kosztów.
Przychody netto ze sprzedaży wykazane na podstawie rachunku zysków i strat sporządzonego na dzień 31. 12. 2002 r wynoszą 128 220 980,-zł w tym udział przychodów ze sprzedaży produktów własnych wynosi 23 158 152,-zł .
Celem na przyszłość jest zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów poprzez zwiększenie udziału na rynkach dotychczasowych jak i wejście na nowe obszary rynku oraz rozszerzenie asortymentu o produkcją materacy używanych do wyrobu krzeseł i foteli w środkach komunikacji miejskiej i krajowej.
Podstawowym celem jest zwiększenie udziału w rynku w branży meblarskiej z 30 % na 35 % w pierwszym roku wprowadzenia strategii, 45 % udziału w rynku w drugim roku i 50 % udziału w rynku w trzecim roku.
Aby osiągnąć taki wzrost udziału w rynku bez zaangażowania dodatkowych środków inwestycyjnych należy wygospodarować konieczne środki na sfinansowanie inwestycji poprzez oszczędności uzyskane ze zmniejszenia kosztów działalności operacyjnej o 10 %.
Drugim celem jest wejście na rynek świadczący usługi komunikacyjne.
W pierwszym roku wprowadzania strategii planujemy wejście na rynek z pilotażową partią produktów opartą na cenach promocyjnych i agresywnej reklamie uwypuklającej przewagę naszych wyrobów nad wyrobami konkurencyjnymi wytykając im to, że są nieekologiczne oraz stanowią możliwe zagrożenie dla zdrowia użytkowników spowodowane toksycznymi, trującymi związkami uwalnianymi w procesie spalania materaców z tworzyw sztucznych w razie pożaru środka komunikacji .
W drugim i w trzecim roku po pomyślnej realizacji I fazy i uzyskaniu zleceń na nowe wyroby, planuje się uruchomienie produkcji przemysłowej w celu zaspokojenia pełnego zapotrzebowania rynku.
Ostatecznym celem strategii jest uzyskanie przewagi przychodów firmy otrzymywanych ze sprzedaży wytwarzanych produktów nad przychodami osiąganymi ze sprzedaży towarów i materiałów.
Strategia taka podyktowana jest coraz większym zainteresowaniem na rynku produktami ekologicznymi.


Misja:
Misją firmy jest być liderem wśród producentów materaców na rynku krajowym.

II. Firma
1. Forma własności
Firma „Alfa” jest spółką jawną z kapitałem zagranicznym
Akty prawne:
Prawo o działalności gospodarczej
Kodeks Spółek Handlowych

2. Historia Firmy
Firma „Alfa” założona w 1983 roku przez Janusza Kowalskiego z siedzibą w Łodzi przy ul Al. 1-go Maja 42 i wpisana do Rejestru Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta Łodzi w celu produkcji brakujących w owym czasie materaców używanych do produkcji mebli. Odbiorcami materaców produkowanych przez J. Kowalskiego były podmioty gospodarcze na terenie miasta Łodzi. Początkowo była to firma rodzinna zatrudniająca 4 osoby. Technologia produkcji oparta na rękodziele przy wsparciu mało skomplikowanych maszyn produkcyjnych takich jak: 1 prasa, 1 czesarka oraz 2 maszyny szwalnicze. Warsztatem produkcyjnym był garaż pod domem. Wielkość rocznej produkcji stanowiło około 600 sztuk materaców stosowanych do wyrobu „wersalek”. Wartość rocznej produkcji 60 000,-zł .
W 1990 roku firma wzbogaciła się o nowo wybudowaną halę produkcyjną wyposażoną w nowoczesny park maszynowy (z Niemiec zakupiono nowoczesną linię produkcyjną do wytwarzania materacy zmodyfikowaną w Polsce dla potrzeb firmy „Alfa”. W wyniku rozbudowy firmy zwiększono zatrudnienie do 25 osób i osiągnięto wielkość rocznej produkcyjną liczonej w m2 w ilości 12 000. Firma osiągnęła przychód w wysokości 10 000 000,-zł obsługując odbiorców z terenu Łodzi, Piotrkowi Trybunalskiego i Warszawy.
W 2001 r firma przekształciła się w spółkę z udziałem kapitału zagranicznego i została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. W wyniku reorganizacji firma zwiększyła zatrudnienie do 73 pracowników. Firma posiada własny transport ( 2 samochody ciężarowe, 2 samochody dostawcze oraz 3 samochody osobowe ), budynki produkcyjne, magazynowe, biurowiec w którym znajduje się sklep firmowy i serwis reklamacyjny. Zasięg działalności firmy obecnie obejmuje 3/4 obszaru Polski.
W pierwszym roku działania spółki w okresie reorganizacji Firma poniosła straty, które w 2002 roku zaczęła odrabiać.
Osiągnięta roczna wielkość produkcji za 2002 r to 25 000 m2 powierzchni użytkowej produkowanych materaców. Wielkość przychodów netto ze sprzedaży wyniosła 128 220 980,-zł w tym przychody ze sprzedaży produktów osiągnęły wartość 23 158 152,-zł. Pozostałe przychody osiągnięto ze sprzedaży towarów i materiałów. Firma „Alfa” zajmuje teren o powierzchni 10 000 m2. Teren i obiekty są własnością firmy.

3. Produkt:
Firma specjalizuje się w produkcji materaców wytwarzanych z naturalnych wypełnień kokosowych i lateksowych. Wyroby swoje produkuje w 5 asortymentach pogrupowanych w modele i rozmiary.
Produkty firmy na międzynarodowych targach w Poznaniu w 2002 r osiągnęły najwyższe wyróżnienie w Polsce pod nazwą „ Teraz Polska”.

4. Siedziba Firmy:
Firma swoją siedzibę ma w Łodzi przy Al. 1-go Maja 42. Wejście do biurowca róg 1-go Maja i ul. Hutora. Wjazd na teren zakładu od ul. Strzelców Kaniowskich Nr 14.

III. Produkty i usługi:
Firma produkuje materace wykorzystywane w branży meblarskiej.
Firma prowadzi sprzedaż półproduktów w postaci wypełnień lateksowych używanych w tapicerstwie.
Produkty firmy przeznaczone są na rynek krajowy.

IV. Analiza rynku:
Ostatnie badania własne wskazują na wzrost zainteresowania meblami wyposażonymi w materace produkowane z naturalnych surowców. Zapotrzebowanie na rynku krajowym na materace ekologiczne w stosunku do roku ubiegłego wzrosło o 10 % i obecnie wynosi 27 500 m2 i przewiduje się dalszy wzrost zainteresowania produktami z naturalnych surowców.
Wielkość rynku krajowego szacuje się na liczbę 100 000 m2 wszystkich produkowanych materacy w tym również materacy z tworzyw sztucznych.

1. Podmioty działające w branży:
Obecnie w branży funkcjonuje 7 firm krajowych i 3 firmy zagraniczne.
W branży nie występują firmy opierające swą produkcję o naturalne, ekologiczne surowce. Konkurencyjne firmy produkują materace z tworzyw sztucznych.

2. Główni konkurenci
Największy udział w rynku polskim posiada firma niemiecka „ Baden-slip” z siedzibą w Berlinie i wynosi on około 20 % całego rynku.
Następnym konkurentem jest polska firma „ Uniform” z siedzibą w Stargardzie Gdańskim i udział jej wynosi około 18 % całego rynku. Pozostałe firmy oscylują w granicach od 3 do 5 % udziału w rynku krajowym.
Lista konkurentów:
1. „Baden-slip” firma zagraniczna z siedzibą w Berlinie
mocne strony konkurenta:
- niskie ceny
- szeroki asortyment produkcji
- dobra reputacja firmy ( firma uznana na rynku europejskim )
- sprawne zarządzanie
- nowoczesna technologia
- dobra sytuacja finansowa ( od 3 lat osiąga zyski )
słabe strony konkurenta:
- produkt wytwarzany z tworzyw sztucznych
- długie kanały dystrybucyjne
- mała elastyczność produkcyjna

2. „Belgik-lie” firma zagraniczna z siedzibą w Brukseli
mocne strony konkurenta:
- niskie ceny
- szeroki asortyment produkcji
- sprawne zarządzanie
- dobra sytuacja finansowa firmy (w 2002 roku zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży )
słabe strony konkurenta:
- produkt wytwarzany z tworzyw sztucznych
- długie kanały dystrybucji
- brak serwisu w Polsce

3. „Ajax” firma zagraniczna z siedzibą w Amsterdamie
mocne strony konkurenta:
- niskie ceny
- dobra reputacja firmy ( funkcjonuje na rynku krajowym od 1997 roku )
- nowoczesna technologia

słabe strony konkurenta:
- długie kanały dystrybucyjne
- mała firma ( ograniczone zdolności produkcyjne )
- brak serwisu na terenie Polski

4. „Uniform” firma krajowa z siedzibą w Stargardzie Gdańskim
mocne strony konkurenta:
- umiarkowane ceny
- szeroki asortyment produkcji
- sprawne kanały dystrybucji
- nowoczesna technologia
- dobra sytuacja finansowa ( firma od 5 lat zwiększa swój udział w rynku osiągając coraz większe zyski )
słabe strony konkurenta:
- produkty wytwarzane z surowców sztucznych
- niska jakość wyrobów

5. „Meblex” firma krajowa z siedzibą w Łodzi
mocne strony konkurenta:
- firma znana od 30 lat na rynku polskim
- wykwalifikowana kadra posiadająca doświadczenie zawodowe
- umiarkowane ceny

słabe strony konkurenta:
- długie kanały dystrybucyjne
- słaba kondycja finansowa firmy (od 2 lat firma traci na udziale w rynku odnotowując straty )
- przestarzały park maszynowy

6. „Top-plast” firma krajowa z siedzibą w Warszawie
mocne strony konkurenta:
- wykwalifikowana i względnie stała kadra ( liczne szkolenia przekładają się na doświadczenie zawodowe) 90 % stanu pracowników jest zatrudnionych na umowę o prace na stałe
- umiarkowane ceny
- nowoczesna technologia
słabe strony konkurenta:
- ograniczone możliwości produkcyjne
- budynki i zaplecza produkcyjne użytkowane na podstawie umowy najmu
- produkty wytwarzane w oparciu o surowce sztuczne

7. „MIREX” firma krajowa z siedzibą w Poznaniu
mocne strony konkurenta:
- niskie ceny
- dobra kondycja finansowa firmy ( zyski za ostatnie 2 lata )
- duża zdolność produkcyjna
- sprawne kanały dystrybucji
słabe strony konkurenta:
- produkty wytwarzane z surowców sztucznych
- rozbudowana administracja
- przestarzały park maszynowy

8. „APIS” firma krajowa z siedzibą w Szczecinie
mocne strony konkurenta:
- wykwalifikowana kadra (duże doświadczenie zawodowe )
- własny ośrodek badawczy
- elastyczność w produkcji
słabe strony konkurenta:
- wysokie ceny
- długie kanały dystrybucji
- brak serwisu

9. „Stokłos” firma krajowa z siedzibą w Lublinie
mocne strony konkurenta:
- wykwalifikowana kadra ( duże doświadczenie zawodowe )
- nowoczesna technologia
- własne zaplecze badawcze
- wysoka jakość produktów
słabe strony konkurenta:
- wysokie ceny
- długie kanały dystrybucji
- produkcja oparta na surowcach sztucznych
- słaba kondycja finansowa firmy ( utrata płynności finansowej w 2002 r )

10. „Wawel” firma krajowa z siedzibą w Krakowie
mocne strony konkurenta:
- firma z tradycjami na rynku krajowym
- wykwalifikowana kadra o dużym stażu pracy i doświadczeniu zawodowym
- nowoczesna technologia

słabe strony konkurenta:
- wysokie ceny
- zła kondycja finansowa firmy ( utrata płynności finansowej )
- produkcja oparta na surowcach sztucznych
- długie kanały dystrybucyjne
Najgroźniejszym konkurentem dla naszej firmy jest firma krajowa „Uniform” z siedzibą w Stargardzie Gdańskim której udział w rynku systematycznie wzrasta

V. Analiza bieżącej sytuacji firmy „Alfa” oraz prognozy na przyszłość

Analiza SWOT

Czynniki wewnętrzne

Mocne strony ( MS):
1. Wysoka jakość produktu
2. Jedyny w Polsce producent materacy z naturalnych surowców
3. Elastyczność procesów produkcji
4. Sprawdzone technologie
5. Produkty przedsiębiorstwa spełniają wymogi norm przemysłowych


 

Słabości ( SŁ ):
1. Słaba sieć dystrybucji
2. Brak jednolitej strategii rozwoju firmy ( brak spójności działań )
3. Duży stopień sformalizowania procesu decyzyjnego
4. Błędna polityka cenowa, oparta na formule kosztów

Czynniki zewnętrzne
Szanse ( SZ ):
1. Nowe segmenty na rynku krajowym
2. Otwarcie się rynków zagranicznych na polskie produkty
3. Dobre wskaźniki w gospodarce krajowej

Zagrożenia ( Z ):
1. Mocna pozycja konkurencji zagranicznej na rynku polskim
2. Wzrost sprzedaży substytutów na rynku krajowym
3. Niekorzystna polityka celna
4. Niż demograficzny
5. Aprecjacja złotówki ( spadek realnej wartości złotówki )


1. STRATEGIA MS i SZ (mocnych stron i szans ) maxi-maxi
a). 1 MS + 2 MS + 1 SZ = wejście z nowymi produktami o ulepszonej jakości na nowe segmenty rynku krajowego
b). 1 MS + 3 MS + 2 SZ = wejście naszych produktów na rynki zagraniczne
c). 2 MS + 3 SZ = zwiększenie zysków przedsiębiorstwa


2. STRATEGIA MS i Z (mocnych stron i zagrożeń ) maxi-mini
a). 1 MS + 2 MS + 3 Z = umocnienie pozycji naszych produktów na rynku krajowym
b). 3 MS + 5 Z = możemy zmienić profil produkcji na tańszy
c). 3 MS + 4 Z = zmiany produkowanego asortymentu ( większe materace )

3. STRATEGIA SŁ i SZ (słabości i szans) mini-maxi
a). 1 SŁ + 3 SZ = zwiększenie udziału w rynku krajowym
b). 5 SŁ + 3 SZ = weryfikacja polityki cenowej przy dobrych wskaźnikach w gospodarce krajowej pozwala na zmniejszenie ryzyka błędu opartego na formule kosztów

4. STRATEGIA SŁ i Z (słabości i zagrożeń) mini-mini
a). 1 SŁ + 2 SŁ + 1 Z + 2 Z + 5 Z = istnieje zagrożenie wyparcia firmy „Alfa” przez konkurencję na rynku krajowym ( utrata pozycji monopolisty)
b). 4 SŁ + 4 Z = istnieje zagrożenie zajęcia wolnej niszy na rynku krajowym ( duże materace ) przez konkurencję.

Przedstawiona analiza SWOT jednoznacznie wskazuje na strategie mini-maxi, firma „Alfa” wykazuje bowiem, że eliminując słabości i wykorzystując nadarzające się szanse możne osiągnąć zdecydowaną przewagę na rynku.
Otoczenie firmy jest sprzyjające. Otwierają się możliwości wejścia produktu na nowe segmenty na rynku krajowym. Ponadto dobre wskaźniki w gospodarce krajowej prognozują korzystnie na przyszłość.
Mimo sprzyjających warunków w otoczeniu występują w nim również zagrożenia. Najbardziej niepokojącym jest niekorzystna polityka celna, ponieważ firma „Alfa” swoje surowce sprowadza z zagranicy.
Również spadek realnej wartości złotówki jest niekorzystny dla stabilności cen surowców.
Dokonując analizy strategicznej na podstawie wszystkich uwarunkowań związanych z funkcjonowaniem firmy przyjmuje się strategię dywersyfikacji produktu, opartą o uwarunkowania dotyczące produktu i rynku
W celu uzyskania przewagi konkurencyjnej należy wdrażać strategię dywersyfikacji z położeniem szczególnego akcentu na zróżnicowanie produktów pod względem różnorodności asortymentów, modeli materacy z zachowaniem najwyższej jakości produktów. Linia produkcyjna musi wykazywać dużą elastyczność głównie ukierunkowaną na potrzeby rynku. Szczególnie ważna dla tej strategii jest dokładna i właściwa analiza rynku, kontrola nad zapasami magazynowymi oraz stała troska o wiarygodność firmy.

VI. Strategia marketingowa - działania i taktyki zmierzające do osiągnięcia celów strategicznych.

Podstawowym celem strategicznym firmy jest stałe zwiększanie udziału w rynku. Za realizację tego celu odpowiedzialne są działania marketingowe, słowem dynamiczny a wręcz agresywny marketing, kreowany wszystkimi dostępnymi narzędziami na początku kampanii reklamowej oraz stała przypominająca o produktach naszej firmy reklama w pozostałych cyklach kampanii.
Firma jest obecna we wszystkich formach przekazu TV, radio, prasa, bilbordy, ulotki akcje promocyjne, internet, itp.
Innym z głównych celów strategicznych jest wejście na nowe obszary rynku krajowego. Cel ten realizowany jest poprzez systematyczne rozbudowywanie sieci dystrybucji i sprzedaży.
Bardzo ważnym, wręcz kluczowym celem jest osiągnięcie i utrzymanie przez firmę pozycji lidera na rynku.
W realizacji tego celu niezwykle istotne są formy przekazów reklamowych ( swoje materace firma produkuje dla klienta i z myślą o kliencie a zwłaszcza o jego bezpieczeństwie, komforcie użytkowania oraz zdrowiu).
Duże znaczenie ma też budowanie zaufania u klientów.
W tym celu firma przeznacza znaczące środki na różnego rodzaju badania, testy, certyfikaty mające na celu zaoferowanie materacy o jak najwyższej jakości.
Firma „Alfa” w walce konkurencyjnej bazuje na przewadze czasowej, tzn. planuje osiągnięcie pozycji lidera w długim czasie, co umożliwi jej sukcesywny i stabilny rozwój.
Plan marketingowy na lata 2003 - 2005
Rok 2003:
1. Badanie dotychczasowych rynków pod względem zapotrzebowania na nowe asortymenty – od 2 stycznia do 30 stycznia
2. Badanie nowych rynków na terenie kraju – 15 styczeń do 15 luty
3. Analiza danych – od 16 lutego do 3 marca
4. Wprowadzenie pilotażowo na rynek nowych asortymentów od 5 marca do 30 czerwca
5. badanie rynków pod względem udziału naszych produktów– od 1 lipca do 15 sierpnia
6. analiza danych –od 16 sierpnia do 30 września
7. szkolenie pracowników – od 1 października do 30 października
8. wdrożenie nowych linii produkcyjnych – od 2 listopada do 31 grudnia
Reklama :
1. od 2 stycznia do 30 lutego reklama przypominająca o istniejących na rynku wyrobach, ich ekologiczności oraz jakości – forma reklamy ulotki, radio i TV w umiarkowanym natężeniu.
2. od 5 marca do 30 marca reklama ofensywna nowych produktów we wszystkich możliwych środkach przekazu ( w pierwszym tygodniu kampanii ofensywnej, zaznaczenie obecności nowego produktu na rynku poprzez radio i TV. W drugim i trzecim tygodniu kampanii reklamowej agresywna forma promująca nasze wyroby i okazująca ich przewagę nad konkurencyjnymi wyrobami. W czwartym tygodniu kampanii reklamowej wyciszenie agresywności reklam aż do poziomu z pierwszego tygodnia.
3. Od 1 czerwca do 31 grudnia reklama raz w miesiącu przypominająca o istnieniu naszych produktów na rynkach krajowych.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin