Konspekt - Miłość do Ojczyzny.doc

(35 KB) Pobierz
Przedświąteczna refleksja nad cudem narodzin Mesjasza

Strona1

Chrześcijanin – osoba wezwana do miłości Ojczyzny.

 

 

Cele ogólne:

- Ukazanie patriotyzmu jako wartości ciągle aktualnej.

- Kształtowanie postawy miłości i odpowiedzialności za Ojczyznę.

 

 

Widzieć:

Osoba prowadząca w kilku zdaniach mówi o 11 listopada jako jednej z ważniejszych dat w historii Polski, podkreśla rolę patriotyzmu w procesie odzyskiwania niepodległości w czasie niewoli (prezentacja). Uczestnicy spotkania w grupach metodą „burzy mózgów” przedstawiają propozycje odpowiedzi na pytanie: jakie są przejawy patriotyzmu w kontekście religii, polityki, ekologii, Unii Europejskiej, itp. (wymieniamy cechy pozytywne i negatywne). Omówienie wyników pracy w grupach i wypracowanie wspólnego stanowiska na postawione pytanie.

 

Ocenić:

Rozmowa kierowana na temat właściwego rozumienia miłości do ojczyzny (patriotyzm) we współczesnym świecie? Następnie praca w tych samych grupach nad tekstem papieża Jana Pawła II (załącznik 1; uczestnicy mają skupić się na kwestii przeżywania miłości do ojczyzny w świetle wiary). Podsumowanie i krótka refleksja.

 

Działać:

W grupach uczestnicy podają propozycje promowania patriotyzmu w dzisiejszym świecie (propozycje realne i konkretne; sugerujemy plakat do rozwieszenia w szkole lub gablocie przy kościele), następnie wybierają jedną i dokładnie opisują według podanych punktów: temat i wykonawcy, odbiorcy, czas i miejsce, środki potrzebne do realizacji, dokładny plan działania, przebieg akcji. Omówienie pracy w grupach, następnie podsumowanie całego spotkania.

Przy okazji omawiania tego tematu warto sięgnąć po pieśni patriotyczno – religijne (np. Boże coś Polskę; wspólny śpiew).

 

Autorzy konspektu i prezentacji:

Al. Karol Biegluk

Al. Tomasz Przewoźny

Al. Marcin Szymanik

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin