alodynowanie, magnez, aluminium.docx

(13 KB) Pobierz

Alodynowanie jest procesem powierzchniowej obróbki aluminium, polegającym na wytworzeniu na powierzchni metalu warstwy tlenku glinu. W przeciwieństwie do procesu anodowania aluminium, przy alodynowaniu nie używa się prądu. Obróbka polega na zanurzeniu przedmiotu  kolejno w kąpieli utleniającej, a następnie w kąpieli uszczelniającej. W efekcie powstaje żółtozielona powłoka tlenkowa.

Powłoki tlenkowe na elementach aluminiowych zabezpieczają przed  korozją i znacznie zwiększają przyczepność lakierów.

Magnez jest metalem bardzo lekkim o niskich własnościach mechanicznych i dużej aktywności chemicznej. Wytrzymałość na rozciąganie- 245 MPa. Czysty magnez jest używany w pirotechnice do wyrobu rakiet świetlnych. Stopy magnezu dzieli się na odlewnicze i do obróbki plastycznej. Głównym składnikiem stopu jest aluminium.

Stopy magnezu z aluminium i cynkiem to elektrony.  Obróbka na gorąco odbywa się w temperaturze 230- 450 st C.

 

Aluminium srebrzystobiały metal, kowalny, topliwy, dobrze przewodzący ciepło i elektryczność, lekki; wykorzystywany m.in. do wytwarzania lekkich stopów. Odznacza się małą gęstością, dobrymi własnościami mechanicznymi, odpornością na korozję, dobrą przewodnością cieplną. Odróżnia się stopy aluminiowe odlewnicze (do odlewania w piasku, kokili) i do przeróbki plastycznej (przez kucie, walcowanie, przeciąganie). Zastosowanie w przemyśle lotniczym, samochodowym i elektrotechnicznym. Do stopów aluminium należą m.in.: awional, duraluminium, silumin.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin