Wokół choinki.doc

(29 KB) Pobierz
Wokół choinki – zabawy dydaktyczne

Wokół choinki – zabawy dydaktyczne

 

Wychowanie w przedszkolu – Jadwiga Raszka

 

Scenariusz II

 

Temat: Literowe bombki

Cele: Zapoznanie z wierszem Iwony Sach Drzewko; utrwalenie poznanych liter, czytanie prostych wyrazów, kształcenie spostrzegawczości i logicznego myślenia; doskonalenie sprawności manualnej (wycinanie z papieru, lepienie z plasteliny)

Pomoce: Tekst wiersza, sylwety pudełek  z bombkami choinkowymi (na każdej bombce napisana litera); sylwety bombek choinkowych – każda oznaczona literą; szablony bombek z brystolu do obrysowywania ołówki, nożyczki, papier kolorowy, klej, plastelina (do pracy przy stolikach)

Przebieg zajęć:

1)                 Wprowadzenie do zabawy – wysłuchanie wiersza Iwony Such.

 

              Drzewko

              Dziś do lasu pojedziemy

              I choinkę przywieziemy.

              Piękną, dużą i zieloną,

              Śniegiem przystrojoną.

              Postawimy drzewko w sali,

              bombki zawiesimy.

              Potem raźno wokół niego

              Polkę zatańczymy.

              Stanie piękna, kolorowa,

              gwiazdka na niej świeci.

              Pod choinką położymy prezenty dla dzieci.

 

2)                  Wykorzystanie treści wiersza do rozmowy na temat sposobów ubierania świątecznej choinki.

3)                  Oglądanie przygotowanych przez nauczycielkę sylwet bombek – rozpoznawanie zapisanych na nich liter.

4)                  Odczytanie liter zapisanych na bombach w pudełku (sylwety przypięte na tablicy) – uzupełnianie brakujących bombek w pudełkach; czytanie powstałych wyrazów – imion dzieci.

5)                  Praca przy stolikach – obrysowywanie szablonów na kolorowym brystolu, wycinanie po narysowanych liniach. Ozdabianie lalek: wycinanie elementów z kolorowego papieru, zwrócenie uwagi na starannie wykonanie prac. Dekorowanie sali bombkami.

 

Scenariusz III

 

Temat: Świąteczne upominki

Cele: Zaznajomienie dzieci z wierszem Hanny Zielińskiej Choinka; doskonalenie umiejętności logicznego myślenia; ćwiczenie spostrzegawczości; kształcenie umiejętności rozwiązywania rebusów; rozwijanie umiejętności manualnych.

Pomoce: Rebusy, napis (odpowiedzi z odczytanych rebusów), zagadki słowne, kartki, kredki

Przebieg zajęć:

 

1)                  Wprowadzenie dzieci do tematu zabawy - słuchanie wiersza Hanny Zielińskiej. 

 

Choinka

Wdzięczna panno

choinko zielona!

Z dalekiego boru

Przyszłaś do nas...

Zaszumiały gałązeczki,

zapachniały,

nad obrusem,

pochyliły się białym.

 

Ciemne niebo,

Gwiazda jasna na nim.

Rozbłysnęłaś

jabłuszkami, świeczkami

i spoglądasz zielonymi oczyma

jak opłatek

Matka w ręku trzyma.

2)                  Rozmowa dotycząca treści utworu i wiedzy dzieci odnośnie świątecznych   tradycji i zwyczajów (obdarowywanie się prezentami, wypowiedzi przedszkolaków na temat oczekiwanych, wyśnionych prezentów).

3)                  Słuchanie zagadek słownych czytanych przez nauczycielkę „Prezenty” – odgadywanie odpowiedzi:

 

Babcia o nich marzyła

Teraz na szyję je założyła. (korale)

 

Układać z nich obrazki

              To marzenie Tereski. (puzzle)

 

O tym latającym prezencie

Marzył Bartek przy każdym święcie. (samolot)

 

Mamy marzenia się spełniły,

Takie ubranie to prezent miły. (bluzka)

 

A to ci dopiero zabawa,

Tata na szyi już wiąże... (krawat)

 

Marzenie dziadka to giętka

Do ryb łowienia... (wędka)

4)                  Czytanie wyrazów: babcia, Tereska, Bartek, mama, tata, dziadek.

5)                  Rozwiązywanie – odczytywanie rebusów przypiętych na tablicy: korale, puzzle, samolot, bluzka, krawat, wędka.

6)                  Przypinanie napisów – obok odgadniętych rebusów.

7)                  Dopasowywanie napisów z upominkami do właściwej osoby (zgodnie z treścią zagadek), np. babcia – korale.

8)                  Praca przy stolikach – rysowanie wybranego prezentu z rozwiązanych rebusów, np. korale, krawat, itp.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin